Uverejnené

Ako byť nezastaviteľný?!

Chceš byť nezastaviteľný?

V auguste som mal niekoľko seminárov na tému “Ako byť nezastaviteľný” v rôznych mestách (Košice, Prešov, Nitra, Trnava, Bratislava). Chcel som ľuďom, ktorí poznajú mňa, našu stránku a našu tvorbu povedať o mojej ceste za úspechom. 

Mnoho ľudí mi odvtedy napísalo a pozvalo ma k nim do fitka, nemôžem však prísť všade, preto som svoje myšlienky z tejto prednášky zhrnul v tomto článku, takže si ho môže prečítať každý a dúfam, že ťa moja cesta inšpiruje k dosahovaniu stále vyšších mét. 

1. Kto som?

“Ja som to najlepšie, čo kedy žilo. Ja som kráľ sveta. Som zlý muž. Som najkrajší na svete!” Muhammad Ali

Vyzerá to ako jednoduchá otázka, ale keď sa ju pýtam našich klientov v Centre Výživy a Tréningu, mnohí nevedia odpovedať. Kto si ovplyvňuje celý tvoj život, tvoje rozhodnutia, okruh ľudí, s ktorými sa stretávaš, činnosti, ktorým sa venuješ, hranice, ktoré rešpektuješ.

Kto si zároveň vymedzuje, kto nie si. Aj toto je veľmi dôležité, pretože ak vieš, kto nie si, máš hranice, za ktoré nejdeš, názory, s ktorými nesúhlasíš, ľudí s kotrými sa nestretávaš, činnosti, ktoré nerobíš…

Mňa poznáš ako Valihoru – toho týpka, ktorý robí videá na internete. Tiež píšem články, robím trénera a podnikám. Každá z týchto činností vyžaduje určitú energiu, vzdelávanie, čas, spôsob práce a samozrejme pevné nervy. Celá moja prednáška a aj tento článok je teda o tom, ako to mať všetko usporiadané v hlave, aby si mohol robiť to, čo ťa baví. 

Možno ma poznáš ako kulturistu – tento prívlastok si dávam už stále menej. Je to preto, že už 3 roky v kulturistike nesúťažím. Moja cesta sa odvtedy posunula inam a teším sa z toho. V kulturistike som sa veľa naučil a teraz nachádzam väčšie uplatnenie inde – práve v činnostiach, ktoré som menoval vyššie. Aj tvoja životná cesta bude prechádzať rôznimi štádiami a musíš sa vedieť prispôsobiť. Je dobré makať naplno na jednej veci ale veľmi múdre je byť fexibilný a prispôsobiť sa, aby sa ti nestalo, že si všetko v živote stavil na jednu kartu, ktorá nevyšla. Toto možno neznie veľmi motivačne ale hej, život nie je ružový a s nikým sa nemazná. Mysli na to. V dnešnej dobe sme tak zblbnutí motivačnými videami o tom, že všetko čo chceš môžeš dokázať, že si neuvedomujeme, že slepo kráčať po jednej ceste, o ktorej si myslíme, že nás dovedie do raja môže byť vlastne cesta do pekla. Stalo sa to mnohým a mysli na to, aby sa to nestalo tebe. 

Snaž sa preto zistiť, kto si, aké máš hodnoty, pýtaj sa seba, čo je pre teba dôležité a kto chceš byť. To je najdôležitejšie. Musíš vedieť, kto si a kým chceš byť. Skús si nájsť teraz 5 minút a zamysli sa nad tým, kto si. Zapíš si svoje pozitívne vlastnosti aj svoje negatívne. Napíš si, čo je pre teba dôležité a kým by si chcel byť. Urob to teraz. Nečakaj. Inak to neurobíš. Ver mi, poznám to. Bude to len 5 minút ale môže ťa to posunúť ďalej. Zapíš si to, uvidíš, že sa zrazu budeš pozerať na seba trochu inak.

2. Ja som ja

“Nestrácaj čas žitím života druhých. Tvoj čas je obmedzený. Dôveruj svojej intuícií a svojmu srdcu.” Steve Jobs

Dúfam, že si si zapísal, kto si. Ak nie, vážne ti hovorím, urob to teraz. Čítaním sa nič nestane. Musíš to spraviť aby si sa mohol posunúť ďalej. 

V druhom bode som na prednáške hovoril o individualite každého z nás. Každý z nás je jedinečný, narodil si iným rodičom do inej rodiny, v inom čase, v inom prostredí. Vyrastal za iných okolností a má iné hodnoty. Každý z nás prešiel inými životnými skúsenosťami, výhrami aj porážkami. To, že si jedinečný je tvoja najväčšia výhoda. 

Ja som dávno zistil, že dokážem napísať článok alebo natočiť video. Tento objav bol pre mňa kľúčovým, pretože som mohol byť kulturista, ktorý sa ženie za víťaztvami na súťažiach alebo trénerom, ktorý od rána do večera trénuje ľudí. Tým, že som pochopil, čím som iný som mohol využiť poznatky z kulturistiky a trénerstva práve v článkoch a videách. Takých ľudí je málo a Valihora je len jeden :). 

Aj ty si jediečný, preto musíš hľadať svoju cestu. Pýtam sa sám seba – čo robím rád, čo chcem robiť, v čom som dobrý a v čom nie som? 

Je dobré mať vzory, ale nemôžeš ich slepo nasledovať. Schwarzenegger bol jedinečný, všetci sa môžeme inšpirovať jeho životom a jeho prácou ale ak máš zlú genetiku, tak nikdy Mr. Olympia nebudeš. Prepáč ale je to tak. Môžeš si veriť koľko chceš, môžeš makať koľko chceš, môžeš snívať koľko chceš. 

Buď jedinečný a rozvíjaj svoju jedinečnosť. Mnoho ľudí, vrátane tvojich najbližších ti budú radiť, aby si bol ako oni, lebo málokto dokáže pochopiť jedinečnosť a odlišnosti. Aj ja s tým neustále bojujem. Každý však máme svoj život na to, aby sme s ním urobili to, čo chceme my. Prečo ho žiť tak, ako chce niekto iný???

3. Telo, mysel, duch – uzavretý kruh

“Tajomstvo zdravia tela aj ducha nie je v premýšlaní o minulosti ani strachu z budúcnosti ale v žití prítomného okamihu múdro a úprimne”. Budha

Nepochybujem, že makáš na svojom tele, inak by si nebol na našej stránke. Takže telo máme vybavené. Musíš však makať aj na svojej psychickej stránke – všetko je to aj tak v hlave. 

Keď nebudeš mať myšlienky usporiadané správne, budeš sa trápiť alebo hnevať, tvoje telo nebude fungovať na 100%, dokonca môže byť choré. Príčina mnohých chorôb spočíva v hlave, to je dávno známe. 

Mne sa páči spôsob, akým vysvetloval pôvod myšlienok v mysli známy psychológ Earl Nightingale. “Naša myseľ je ako pole, ktoré rodí úrodu. Presne ako pole, na ktorom farmár sadí, ani myseľ nevyberá myšlienky, ktoré tam rastú. Je na farmárovi, čo zasadí a to bude žať. Ak zasadíš kukuricu, vyjde z toho kukurica. Nemôžeš očakávať, že zožneš žito. Ak vo svojej mysli sadíš zlé myšlienky, budú tam rásť zlé myšlienky. Lenže podobne, ako s poľom, na ktorom sadíš, aj v hlave rastie burina sama od seba. Musíš ju vytrhávať aby mohlo rásť to, čo sadíš a vedome sadiť to, čo chceš žať”. 

Známe čínske príslovie hovorí, že každý má v sebe dvoch vlkov, jeden dobrý, druhý zlý. Ktorý vyhrá? Ten, ktorého živíš… 

Takže keď makáš na svojom tele, musíš makať rovnako alebo ešte viac aj na svojej hlave. Musíš vytrhávať tú burinu, sadiť tie kvety a polievať ich. Rozvíjať dobré myšlienky a potláčať zlé. Je to tvoja úloha. Presne ako keď cvičíš. Je to rovnaké. Mysli na to. 

Duša je zase to najvyššie štádium. Naša viera, náš duchovný – spirituálny svet. Aby sme mohli dosiahnúť najvyšiu úroveň a byť spokojný, musí byť naše telo aj myseľ v poriadku. Už vieš, že na tom musíme makať. Každý deň. Presne ako v posilke. 

Môže sa ti zdať, že mne ide všetko hravo a že robím čo chcem a som šťastný. V podstate je to pravda, ale musím každý deň makať presne ako tu píšem. Aj ja som zažil veľa sklamaní a pádov, ktoré som musel prekonať. Bol som po uši zamilovaný a potom to skončilo. Veľa ľudí nerozumie tomu, čo robím a prečo to robím. Nevidia v tom zmysel a odhovárajú ma (v dobrom, samozrejme!). Mnohokrát som nemal peniaze a želal som si radšej bežnú prácu v bežnej firme ako pracovať pre seba. A veľakrát som si hovoril, že na to nemám alebo že v tom nebudem dobrý – napríklad v podnikaní.Takže to ti chcem povedať – každého z nás sa to týka rovnako a každý z nás musíme na sebe makať. Nie len fyzicky ale hlavne duševne. Potom to všetko pôjde dobre. 

4. Hlavou v oblakoch, nohami pevne na zemi

Je super mať hlavu v oblakoch – ja ju mám neustále ale musíš mať nohy pevne na zemi. Priznávam, toto mi veľmi chýba ale poctivo na tom pracujem. Čokoľvek robíš, mal by si si to kvantifikovať – zapisovať, merať a vyhodhocovať. 

Všetkým ľuďom radím, aby si zapisovali tréningy. Vďaka tomu môžu získať presný prehľad o tom, čo robia a ako sa im darí. V hociakej inej aktivite je to rovnaké. 

Ciele

Ak chceš niečo dosiahnúť, musíš najprv vedieť, čo chceš dosiahnúť! Vyzerá to tak jednoducho ale na seminároch vždy na otázku “Kto z vás si dáva presne ciele v živote” odpovedalo iba pár ľudí “ja”. Väčšina z nás si nedáva presné ciele a to je vážna chyba!

Aj v cvičení by si si mal dať presný cieľ – napríklad zlepšiť bench press o 10 kg alebo zabehnúť 10 km a aj čas, kedy to chceš dosiahnúť. To je prvá podmienka úspechu. Potom by si mal zaznamenávať, čo preto robíš. Koľkokrát si bol trénovať? Koľkokrát si vynechal? Koľko sa zlepšuješ za týždeň, za mesiac, za rok??? Na tieto otázky vieš pravdivo odpovedať jedine, keď poznáš čísla. 

V práci a živote je to presne tak isto ako s cvičením. Čo je tvoj ciel? Naučiť sa anglicky? Získať lepšiu robotu? Založiť firmu? Koľkokrát si to skúsil? Čo si preto urobil? Koľko hodín si tomu venoval??? 

Pozri sa na seba objektívne – cez čísla. 5 je vždy 5. Ak si bol trénovať 7 x za mesiac, tam to máš. Keby si si to nezapisoval, uričite sa ti to zdá viac. To ti garantujem. Ok, ako to zlepšiť? Ďalší mesiac skúsiš 8 alebo 10 tréningov!!! 

Keď som začal s našim internetovým obchodom, veril som, že keď všetko budem robiť čo najlepšie a budem sa snažiť, určite to bude mať úspech. Hovno! Nevedel som, koľko tovaru sme predali, ktoré výrobky sa predávajú najviac, koľko zákaznkov sme získali, o čo majú najväčší záujem. Neviedol som si žiadne štatistiky. Keď na koci roka bolo treba urobiť daňové priznanie, mal som taký stres, že som si myslel, že sa na to všetko vykašlem. Nevedel som, kde sú všetky papiere, faktúry, objednávky… Systematickosť mi nie je prirodzená ale musím na tom makať. Viem, že to musím. Žiadne výhovorky. Čísla nepustia. 

Ak aj ty máš problém ako ja, že nie si systematický, mám pár tipov, ktoré mi pomáhajú. Každopádne však žiadne výhovorky. Systém musí byť. Bez neho je chaos. Takže tak ako na tom makám ja, musíš aj ty.

1. mobilné aplikácie – každý dnešný mobil poskytuje všetko (aj oveľa viac) čo potrebuješ. Používam mobil, lebo ten mám stále so sebou. Zápisník by som zabúdal alebo nenosil, papieriky by som strácal… Už vyše roka si zapisujem každú finančnú transakciu ktorú urobím. Fúúú, bolo to tažké si zvyknúť ale po čase to ide. Je veľa apikácií, ja používam Spendee. Takto mám dobrý prehľad, koľko som minul, koľko som zarobil, na čo som minul a kde som zarobil. Našťastie aplikácia všetko vyhodnocuje, ja však musím zapísať každý údaj. 

Na tréning používam viacero aplikácií – napríklad keď chodím na korčule tak Nike Running. Je to bežecká aplikácia, ktorá vyhodnocuje rýchlosť, vzdialenosť ale aj počet tréningov v mesiaci a ďalšie údaje. Veľmi šikovné pre bežcov, ja ju využívam na korčule. Existuje ich veľa, vyber si svoju. 

Tréningy v posilke si píšem na papier, ale predtým som tiež využíval mobil. Tu sa mi ale lepšie osvedčil papier a pero, možno ty to budeš mať inak. 

2. foťák v mobile – mnoho vecí si fotím – napríklad vizitky, adresy, mapky, kontakty, stav tachometra na aute atď. Ako som už napísal, mobil mám stále so sebou tak či tak, takže si nič nemusím zapisovať niekam… Potom si tieto údaje môžem poslať na mail alebo urobiť s nimi to, čo potrebujem. Vyzerá to ako jednoduchý tip ale môže ti to uľahčiť kopec práce, keď pochopíš, že foťák môžeš využívať aj takýmto spôsobom. 

3. shareovanie súborov – takmer polovica ľudí, ktorých sa pýtam majú Gmail. Vedel si, že v rámci Googlu (Gmail je súčasť Google) máš niekoľko užitočných služieb, ktoré pradepodobne nepoužívaš? V FMG používame napríklad hárky, ktoré môžeme medzi sebou zdieľať a upravovať v reálnom čase! Napíšem BorisoviB, že musíme kontaktovať nášho klienta a on to môže zmeniť, prepísať alebo upraviť a ja hneď vidím zmeny. Používame aj “tasks” teda zdieľané úlohy, a s BorisomB často ešte synchronizovaný kalendár – niekto z nás vytvorí udalosť a pozve druhého. Ten mu udalosť potvrdí alebo zamietne a hneď sa mu to automaticky pridá do kalendára v telefóne. 

Nie som žiadne počítačový expert ale zvládol som to ponastavovať, určite to zvládneš aj ty. Všetky tieto drobnosti ti umožnia mať všetky čísla a aktivity pod kontrolou, čím môžeš zlepšiť svoj výkon. 

5. Makaj

“Nemôžeš šplhať po rebríku úspechu s rukami vo vreckách” Arnold Schwarzenegger

Ak chceš niečo dokázať, musíš proste makať. Vidíš tých ľudí v posilke, ktorí len tak trošku mávajú rukami, zľahka šliapu na stepperi alebo cvičia s malými váhami? Väčšinou to na nich vôbec nevidno, že by cvičili. 

Ak chceš nabrať svaly, musíš makať a to isté platí ak chceš schudnúť. Nemôžeš len tak ísť cvičiť, musíš makať. Ak chceš dokázať niečo viac, ako väčšina ľudí, musíš makať viac. 

Spomínam si na tie dlhé noci, keď som strihal video alebo keď som nemohol spať v príprave na súťaž. Keď som makal na kardiu z posledných síl aby som uspel na súťaži. To isté je v živote a práci. Teraz makám na tom, aby Fitmagazín pracoval tak ako má, aby sme vybavovali objednávky na čas, aby sme natáčali nové videá a zlepšovali kvalitu. Aj tento článok píšem, keď väčšina iných ľudí odpočíva doma. Ako tréner som mnohokrát vstával na tréningy už o pol šiestej aby sme stihli tréning pred ich príchodom do práce. 

Musíš posúvať svoje hranice a hľadať ako môžeš veci urobiť lepšie a efektívnejšie. Musíš sa sústrediť, s tým som ja mal obrovský problém – mám hlavu v oblakoch, ako som písal. Musím si dávať presné ciele a poctivo makať na ich dodržiavaní. To musíš aj ty. Teda nemusíš. Je to na tebe…

Na ťažkej práci je dobré to, že väčšina ľudí sa jej bojí, preto už len tým, že sa na to dáš, dosiahneš viac, než väčšina. Keď však dosiahneš určitú úroveň, budeš si dávať vyššie méty než väčšina ľudí. Mňa vždy inšpiruje, čo všetko sa dá dokázať, čo dosiahli iný. Sledovať, kde až sa dá zájsť a kde sú tie hranice. 

6. Motivácia

“Ak o tom dokážeš snívať, dokážeš to urobiť”. Walt Disney

Kde čerpám motiváciu ja? Vždy v ľuďoch, ktorí niečo dokázali. Pozriem sa na ich úspechy a hovorím si, že skúsim neičo podobné. Každý máme vzory a môžeme sa od nich veľa naučiť. Napríklad Arnold Schwarzenegger. Dosiahol veľa v kuluristike ale aj iných oblastiach života. Je to neuveriteľné, koľko toho dokázal a stále je aktívny. Čo tak skúsiť aspoň niečo z toho? Alebo iba viac makať na tom, čo už momentálne robím a inšpirovať sa. Keď vidím, čo všetko dosiahol, moje problémy sa mi zrazu zdajú maličké… 

Je veľa ľudí, od ktorých sa môžeme inšpirovať. Mojimi hrdinami sú napríklad podnikateľ Tomáš Baťa, Steve Jobs alebo aj viacerí ľudia z môjho okolia. Každý z nich dokázal niečo zaujímavé a ja musím tiež. Nechcem byť ako tí, ktorí každý večer sedia pred telkou a nadávajú. Chcem byť ten, ktorý si maká, dáva si stále nové ciele a hľadá veci, ako sa zepšovať. Dúfam, že aj ty. 

7. Moje tipy

Na záver mám pre teba pár tipov, ktoré pomohli mne. 

1. Každý deň sa pýtaj dve otázky: “Čo môžem urobiť lepšie?” a “Čo som urobil dnes preto, aby som dosiahol svoj cieľ?” Odpoveď na tieto otázky ti naznačí, či sa zlepšuješ a čo by si mal urobiť. Ja som dnes odpočíval, napsísal článok, vybavím 2 dôležité maily so svojimi klientami a naplánujem ďalší týždeň (je nedeľa). A ty?

2. Makaj – posúvaj svoje hranice. Snaž sa. Zlepšuj sa. Napreduj. Nestoj na mieste. Musíš napredovať!

3. Dávaj si ciele – krátkodobé, stredné aj dlhodobé. Môj dnešný cieľ bol napísať článok a naplánovať týždeň. Do konca roka (4 mesiace) chcem natočiť 2 série a zlepšiť svoju kondičku kondičnými tréningami a po 40 chcem žiť väčšinu roka v krajine, kde je stále príjemné počasie, slnečno a teplo. Ty?

4. Systematizuj svoju činnosť – zapisuj si, veď si štatistiky, sleduj čísla, udržuj veci pod kontrolou. Bez systému bude chaos!

5. Ak si frustrovaný z niečoho, teš sa! Myslím to vážne. Využi frustráciu na to, aby si sa pohol a túto energiu transformuj do toho čo chceš. Každá negatívna vec má v sebe rovnako silný pozitívny náboj, aj keď ho možno nevidíš. Mnoho ľudí, ktorí sú teraz na vrchole prekonalo chudobu, zdravotné alebo vzťahové problémy. Ver mi. Len sa poobzeraj naookolo. Veľa ľudí nemá peniaze, majú zlomené srdce alebo sú tuční. Využi túto negatívnu energiu aby ťa posunula ďalej.