Odpoveď na: Moja výzva – TELO AKO DELO

Úvod Diskusné Fóra Akadémia Telo ako delo Moja výzva – TELO AKO DELO Odpoveď na: Moja výzva – TELO AKO DELO

#8088
Valihora
Keymaster

Prvá výzva splnená aj oficiálne.
Včera som na podujatí “Zimný plavec Trenčín 2022” zaplával trasu 500 m na ktorú som sa pripravoval. Bolo to v pohode, na to, že som sa cielene pripravoval iba 1 mesiac paráda. Toto bol môj veľký cieľ, síce som to už zaplával 3 dni dozadu, toto bolo oficálne podujatie.

Zopár info:
Voda mala oficálne 3,3 stupňa. Plávalo sa v tečúcej rieke (Váh) dole prúdom, posledných 50 m hore prúdom (celkom fuška). Môj čas bol okolo 13 minút, čo je o 3 min rýchlejšie ako môj predchádzajúci čas v stojatej vode na Zlatých pieskoch. Je to pravdepodobne preto, že prúd rieky plavbu uľahčil.

Tým pádom mi hneď napadajú ďalšie myšlienky: Koľko sa mi podarí preplávať budúcu sezónu, keď budem aktívne trénovať? Ako sa trénuje plávanie (metódy, frekvencia, objem tréningu… ). Keď som zaplával teraz po krátkom plaveckom tréningu (ale otužujem pravideľne už 2 sezónu) 500 m, dokážem budúci rok 1 km?

Samozrejme sa týmto otvárajú nové možnosti a nové výzvy. A to je vždy dobre, lebo človek musí mať nejaké výzvy a ciele.
Najbližšiu nedelu chcem výkon opäť skúsiť, tentokrát na Zlatých Pieskoch (stojatá voda), kde bude podobné podujatie.

Kým doteraz bolo cieľom doplávať, teraz sa začínam na to pozerať viac podrobne a skúsim zaplávať aj lepší čas ako naposledy (na ZP trénujem), trasu 500 m som už zaplával takže môžem porovnávať. Môžem skúsit zmeniť stravu alebo porozmýšlať ako podať lepší výkon.

PS: vždy keď človek s niečím začína, musí sa zamerať na základy. Ja som začal aktívne plávať, plával som pravideľne, dráhu aj čas som si začal zaznamenávať. To ma dramaticky posunulo z mojich max 5 min vo vode a max 150 m preplávaných na 16 min a 500 za mesiac. Keď už človek dosiahne určitý bod, môže sa sústrediť na väčšie detaily (technika plávania, rýchlosť plávania, strava, tréningové metódy…). Všetko toto začínam odteraz riešiť podrobnejšie, mám pocit, že ten 1 km dokážem budúcu sezónu zaplávať…

PS2: ešte dám tú plavbu na Zlatých Pieskoch a potom sa 100% sústredím na rysovačku. Zajtra mám dohodnuté merania, čísla ukážu pravdu, cítim, že som nabral tuk ale nechcel so začať výrazne rysovať v príprave na zimné plávanie, tuk chráni telo a dostatok kalórií mi umožnilo zlepšovať sa tak rýchlo.

PS3: nezabúdam ani na druhú časť svojej výzvy TELO AKO DELO – zlepšovať náš program. Pripravujem 3 vzorové jedálničky na celý týždeň – 2000 kcal, 2500 kcal a 3000 kcal, ktoré môžete využiť na inšpiráciu.

PS4: na poslednom obrázku je Filip, člen nášho programu, ktorý sa chce pripraviť na súťaž v mens fysique!