Úvod / Videá / Som nezastaviteľný! / Som nezastaviteľný! - 1. časť - Všetko je to v hlave!
Som nezastaviteľný!

Som nezastaviteľný! - 1. časť - Všetko je to v hlave!5

30.11.2014 pridal Valihora Všetko je to v hlave

Väčšina ľudí chce hneď trénovať a užívať doplnky, pretože svaly a kondičku chcú mať čím skôr. Stravu už rieši menej ľudí, najmä preto, že je to o čosi ťažšie odolať tomu, na čo máme veľkú chuť alebo si celý deň naplánovať a jedlá pripraviť dopredu. 

Všetky tieto veci budem riešiť vo svojej videosérií, najprv však treba myslieť na tú najdôležitejši vec. Tam sa všetko vytvára, tam sa to začína a tam to aj končí. 

Všetko je to v hlave

Sú ľudia, ktorí veria, že situácie v živote sú dielom náhody ale väčšina z nás bude určite súhlasiť, že víťaztvá a prehry sa rodia v nás samotných, v našich hlavách. Myslím si preto, že najlepšie bude začať tu. 

Viackrát som písal, že je dobré mať tréningové fázy rozdelené na niekoľko cyklov. Jednoducho nemôžeš celý rok trénovať naplno a čakať, že sa budeš stále zlepšovať. To nie je možné. Každý športovec dobre vie, že si má rok rozdeliť do niekoľkých častí - u športovcov väčšinou záleží od “vrcholu sezóny”, teda najdôležitejších pretekov a tomu prispôsobujú tréning, stravu a doplnky výživy.

ra bra fraJa som cez leto veľa korčuloval, menej cvičil s činkami (hej, nemysli si, minimálne 3-4 razy týždenne som bol v posilke! ), necvičil som s maximálnymi váhami a ani som nejedol veľa mäsa a doplnkov výživy. Prečo? Z viacerých dôvodov - v letných horúčavách som jedol hlavne veľa ovocia a na mäso nemám až tak chuť. Vždy, keď bolo pekne som radšej išiel von na korčule, niekedy aj 2x za deň, ako byť zavretý vo fitku. S ťažkými váhami trénujem hlavne v zime, navyše ma po ťažkých drepoch začali bolieť kolená a chcel som svojmu telu dať oddych od náročných tréningov s ťažkými váhami. Začal som cvičiť viac kondične, niektoré z mojich tréningov si môžeš pozrieť vo video sérií “Telo na leto”. 

Oddýchol som si od ťažkých tréningov fyzicky ale aj psychicky. Toto je veľmi dôležité, lebo viem, že potom sa môžem pustiť do ďalšieho obdobia na 100%. Plný fyzických síl ale aj psychicky perfektne naladený. 

Ak aj ty chceš ďalšie obdobie posunúť svoje hranice ďalej, mal by si sa zamyslieť a všetko si usporiadať v hlave. 

Čo si robil dobre a čo zle? Kde vidíš priestor na zlepšenie? Čo môžeš urobiť lepšie? Čo ťa brzdilo a čo ti pomáhalo? Ktoré veci alebo ľudia ti bránili v napredovaní? Ktoré povahové vlastnosti máš dobré a na ktorých musíš zamakať? Čo sú tvoje silné stránky a kde máš slabiny?

Všety tieto otázky (a mnoho viac) si musíš premyslieť a vysporiadať, aby si mohol pokračovať silnejší a lepší. 

Prekážky fyzické

Už som spomenul, že nemôžeš celý rok trénovať naplno. Musíš niekedy zvolniť tréningové tempo. Únava sa v tele hromadí a aj preto ľudia, ktorí často makajú naplno majú zranenia. Telo nie je stroj. Častou prekážkou môže byť pretrénovanie. Kedy si mal naposledy tréningovú pauzu? Zvolnil si tréning niekedy? Cítiš sa silný a zdravý?

Telesná námaha, nedostatok spánku alebo ochorenie sú ďalšou prekážkou, ktorá ovplyvňuje fyzický výkon a regeneráciu. Ak máš pred sebou ťažké školské, rodinné alebo pracovné obdobie, uvažuj triezvo a nechci ťahať ďalšie bremeno v podobe náročného telesného tréningu. Nepochop to zle, aj v najhorších časoch je dobré cvičiť a starať sa o seba, ak však máš pred sebou náročné obdobie (musíš ryľovať záhradu, kopať zemiaky alebo makať na stavbe), nemôžeš rátať, že tvoje telo bude pracovať na plný výkon v posilke. 

Prekážky psychické

Už som spomínal, že všetko je v hlave. Veľká väčšina našich problémov a neúspechov má pôvod tam. Skús porozmýšlať, čo by si mohol zlepšiť v tomto smere. Si dostatočne vytrvalý? Nevzdávaš sa? Myslíš pozitívne? Sústredíš sa na tréning alebo tvojou hlavou behá milión ďalších myšlienok? Necháš sa ovplyvniť druhými? Čo sú tvoje silné povahové vlastnosti? Čo sú negatíva? Si systematický?

Prave na tomto musíš najviac makať. Som presvedčený, že všetko ostatné podlieha našim myšlienkam. 

Aj keď sa to nezdá, každý môže byť pánom svojich myšlienok a každý by aj mal! Mysli na to, že môžeš trénovať koľko chceš, kým to nebudeš mať v hlave všetko v poriadku, budeš stále opakovať chyby, ktoré ťa brzdia a budeš narážať na tie isté prekážky. 

Som presvedčený, že každý musí makať na tejto zložke najviac. Ja na tom makám stále, nemysli si, že Valihorov život je iba radosť a pohoda. Ako sa FMG rozvíja, pribúdajú mi ďalšie a ďalšie povinnosti, ktoré ma brzdia v tréningu. Niekedy som počas tréningu riešil telefonáty, objednávky, termíny, schodzky… a môj tréning nebol bohvie aký. Našťastie som však vždy vedel, že príde obdobie ako toto, kedy pôjde všetko bokom a tréning sa stane hlavnou prioritou. Telefón aj ľudia počkajú…

Teraz idem makať opäť na plno. V novej video sérií uvidíš rôzne tréningy - moje typické tréningy na objem svalov, ale aj tréningy MMA a kondičné tréningy zamerané na výbušnosť, rýchlosť a vytrvalosť. Teším sa, lebo chcem svoje (a dúfam, že aj tvoje) obzory rozšíriť o nové spôsoby tréningu. Predtým si však musím všetko usporiadať v hlave. Ideš do toho so mnou? Ak áno, odporúčam zamyslieť sa nad týmito vecami a porozmýšlať, čo môžeš urobiť lepšie. 

 

 • kde robím najčastejšie chyby?
 • ktorí ľudia mi pomáhajú a ktorí ma brzdia? S ktorými by som sa mal stretávať viac a s ktorými menej?
 • čo sú moje silné povahové stránky a ako ich využiť v tréningu?
 • ktoré sú moje slabé stránky? Ako ich zlepším?
 • ako môžem zlepšiť svoju motiváciu?
 • mám jasne stanovený cieľ a časový plán, kedy to chcem dosiahnuť? Aký je môj cieľ? Je reálny?
 • som dostatočne sústredený na môj cieľ? Môžem to nejako zlepšiť?
 • ktoré prekážky mi bránia najviac? Ak ich odstrániť?

 

Toto sú otázky, nad ktorými sa musíš zamyslieť a vysporiadať ich. Nemôžeš čakať zlepšenie keď budeš opakovať tie isté scenáre, necháš sa ovplyvniť negatívnymi ľuďmi alebo nezmeníš svoje povahové vlastnosti. Musíš mať aj jasne stanovený cieľ, už toto ti dá smerovanie a jasnú víziu. Bez toho sa budeš bezcieľne motať ako “prd v gaťoch”. Či už v tréningu alebo celkovo v živote. 

Záver

Môžeš vedieť všetko o tréningu a strave, makať ako blázon. Keď však nebudeš mať veci v hlave poriadne usporiadané nedosiahneš maximum. Ja idem makať naplno, posunúť svoje hranice zase ďalej. ideš do toho so mnou? Super. Musíme si veci však dopredu rozmyslieť a zistiť, čo môžeme zlepšiť. Ja to urobím. A ty? 

 

Komentáre

 • Jano D. 30.11.2014 19:57:24

  Boris je spat, velmi si ma potesil a namotivoval do skuskoveho, nikto nas nezastavi!!!! :)

 • Marcel 30.11.2014 20:54:59

  Som veľmi rád, že si sa zameral hlbšie na psychickú stránku a tie otázky sú perfektným návodom pre ostatných, čo sa stále hľadajú. A ešte jedna vec, tieto rady sú použiteľné nielen konkrétne pri športe, ale pri životných rozhodnutiach ako si spomenul. Palec hore Vali ! Ešte chcem dodať niečo ku zdravej mysli. Treba myslieť pozitívne a treba hľadať pozitívne veci aj v tých najviac negatívnych a venovať sa veciam, ktoré sa dajú zmeniť a tie ostatné veci, s ktorými nepohneme nechať tak, napr. keď vonku prší netreba byť naštvaný, pršať bude tak či tak, či budeme nahnevaný alebo nie. :) Pekný večer prajem .

 • Majo 1 30.11.2014 22:14:18

  Usmievam sa, pretože na tento návrat som čakal 2 roky. Svojho času som videl film “Valdez sa vracia” dnes by som Tvoj návrat nazval podobne “Vali sa vracia”. So všetkým, čo k tomu patrí. S čistou hlavou, s jasným cieľom, ale aj ... ako prekonať a prekonávať prekážky k dosiahnutiu vytúženého cieľa. Marcel to napísal jasne. Tie vonkajšie neovplyvníme, musíme ich brať také ako (aké) sú. Tie osobné - na tých treba pracovať. Teším sa na návrat.

 • Jano D. 30.11.2014 23:30:31

  Sam som sa posledny rok zacal venovat manazmentu svojho casu, uprave mojich hodnot, praci na sebe a cieloch, ktore chcem dosiahnut (zacal som pocuvat audioknihy, planovat si kazdy den) a sam som premyslal nad podobnym clankom, kde by som opisal svoje skusenosti a vtedy sa Vali pytal na facebooku na nas nazor na svoju pracu a eventualne zmeny a prave tieto aspekty, ktore su spomenute v clanku mi chybali (najskor si tuto myslienku mal v hlave uz velmi dlho, len si potreboval overenie, ci je dana tema zaujimava). Nie je zaujimava, ale potrebna!!! Vhodne myslienky dokazu zabezpecit 99% uspechu, len je potrebne zacat a nesediet na zadku. Nech sa dari Vali, nech sa dari tebe a celemu FMG a pomahajte ludom takto aj nadalej.

 • Palipali 03.12.2014 20:04:22

  Vali fandíme Ti všetci a čakali sme na tento deň....a áno všetko je v hlave ,keď je tam čisto a jasno smer je jasný a človek vie kam má ísť ,čo má urobiť a kde urobil chybu….a hlavne nikdy sa nevzdať....

 • Miroslav.kraj 05.01.2015 00:28:50

  Valí, diky moc za tieto videoserie , su to tie správne nakopavacky… MAJSTER REMESLA

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.