Úvod / Články / Vytriezvenie začiatočníka / Predtréningové stimulanty - moje skúsenosti
Vytriezvenie začiatočníka

Predtréningové stimulanty - moje skúsenosti5

24.01.2013 pridal Starosta Tréningové stimulanty to je mňamka

O simulantoch pred tréningom je veľa rozdielnych názorov, napíšem moje skúsenosti.

Hovorovo sa takéto tréningové stimulanty nazývaú aj šlapáky tak ich tu budem volať aj ja.

Moje začiatky

Keď som mal 16 rokov mal som toľko energie a prebytok testosterónu, že som mal skôr problém ukončiť tréning a nie aby som premýšľal či ísť cvičiť. Čím som starší, cítim ako príval energie a rýchlosť regenerácie klesá. Je pravda, že teraz je aj v pracovnej dobe každý viac vyťažený. Tým som chcel napísať: „Ak máš dostatok síl a energie vôbec nad šlapákom neuvažuj. Nechaj si tento doplnok na neskorej.“

Čo sú to vlastne stimulanty - šlapáky a k čomu slúžia?

KofeínV jednoduchosti šlapák je jedna, alebo zmes viacerých látok ktoré majú vplyv na nabudenie organizmu. Asi prvý stimulant a pre väčšinu z nás čo niečo používajú na nabudenie je káva. Aj keď za ozajstný šlapák by som ho nenazval. No a už tu to začína byť zaujímavé. Na niekoho káva funguje až veľa a na niekoho vôbec. Mám známeho čo keď si dá jednu kávu ide jak mašina,  ale keď ju vypije po 15 hod. tak je hore celú noc. Ja zas môžem vypiť kávu a ísť bez problému spať .

S tým fungovaním či ne zabratím to nie je len s kávou, ale so všetkými šlapákmi.

Preto vždy na fóre čítaš ako na niekoho šlapák super zabral a iný zase píše, že nič necítil a sú to vyhodené peniaze. A keď ti nezabral tak ta niekto ťažko presvedčí, že je to super. Preto sa to tu snažím trochu vysvetliť.

Občas si niekto možno myslí, že by som niektoré veci mohol viac rozobrať do detailov, alebo konkrétnejšie. No všetko píšem z mojej hlavy a nemám záujem skopírovať nejakú poučku alebo definíciu a šupnúť ju do môjho článku.

Tak prvý stimulant v káve je kofeín. Kofeín sa až na výnimky používa vo väčšine šlapákov. Je to lacný a pre väčšinu aj funkčný prostriedok na nabudenie pred tréningom. Dá sa kúpiť v tabletách alebo aj v nápojoch. Pre porovnanie jedna káva má asi 60 mg. kofeínu a jedna dávka silného šlapáku má aj 200 niekedy aj 260 mg.

Možno vás teraz napadlo red-bull. Nebudem tu o ňom písať lebo mne vôbec nezaberá a väčšinou obsahujú aj dosť cukru.

Viem, že samotný kofeín je pre väčšinu na začiatok dobrý no po určitom čase to stačiť nebude. Aj v prípade ozaj veľkej únavy budeš potrebovať niečo viac ako samotný kofeín. A ono časom si telo na kofeín zvykne a účinok je slabší.

Pozor nepleť si únavu s pretrénovaným. Niekedy stačí dať deň voľna.

Tak isto už aj keď si kúpiš šlapák neznamená to, že si ho musíš dať pred každým tréningom. Sú aj takí čo ak sa im minie tréningový stimulant tak kým si nekúpia nový ani necvičia. Šlapák ti má pomôcť v nabudí keď to potrebuješ a nie ako prvoradá vec ohľadne tréningu.

Moja rada: keď sa pred tréningom cítiš v pohode tak si šlapák nedávaj daj si ho len ak cítiš, že bez neho to bude ťažké .

KávopíčTréningové stimulanty nie sú anabolické stereoidy,  no brať ho celoročne nie je dobré. Jednak sú to dosť silné dávky a telo si postupne privyká tak by sa stalo, že ti prestane zaberať. Spomenul som si ako som toto vysvetľoval jednému známemu a on sa ma na koniec opýtal: „Tak načo berieš BCAA celý rok ?“ Toto platí pre šlapáky a nie pre aminokyseliny a proteíny.

V minulosti sa skoro všetko odvíjalo od kofeínu. No postupne išiel vývoj dopredu a pridávali sa ďalšie látky ktoré podporovali a zlepšovali funkčnosť takýchto doplnkov.

Až dnešný stav - teraz sú už tréningové stimulanty, ktoré nie, že nabudia na tréning ale zlepšujú náladu, sústredenosť, zlepšujú reakciu pohybu, skracuje dĺžku regenerácie, zvyšujú silu…

Okrem kofeínu obsahujú

 • viac druhov kreatínu – na silu a objem
 • citrulin malát- zlepšuje tvorbu energie a oddaľuje vyčerpanie
 • arginín-okysličuje bunky a zväčšuje ich , lepšia regenerácia a pomáha vylučovať rastový hormón
 • BCAA - tie už poznáme
 • obsahujú aj iné aminokyseliny a ďalšie látky ktoré sa trochu líšia v pomere a zložení

Každá firma sa snaží namiešať pomer tak aby fungoval čo najlepšie, aj pre to sú tie tajné blendy (proprietary blend – účinná zmes) na etikete.

Tak aké tréningové stimulanty?

To je ťažká otázka ako som sa snažil vysvetliť o kúsok vyššie, na všetkých to nezaberá rovnako. Ja osobne som si dlho myslel, že sú to vyhodené prachy. Dať si niečo aby som mohol ísť cvičiť sa mi zdalo smiešne. Až keď po 12 až 13 hodinách v ťažkej fyzickej práci som mal problém ísť cvičiť a zaujímať sa o niečo čo by ma nabudilo na tréning. Prvé som hľadal zdroj z aminokyselín - arginín , taurín, potom samotný kofeín. Trochu to pomohlo no stále to nebolo to pravé. Až keď mi naturálny kulturista Tomáš Prostinák povedal nech kúpim nejaký hotový tréningový stimulant, ak sa chcem až vyslovene tešiť na tréning tak som začal o šlapákoch čítať. K tomu som si prečítal od Valihoru recenziu na jeden tak som sa rozhodol a kúpil. Možno som mal šťastie no odporúčaný stimulant od Valihoru mi zabral na 100 %. Píšem šťastie, lebo viem - niekto ostane sklamaný a šlapáky zavrhne.

Preto jedna rada: ak môžeš skús si kúpiť najprv vzorku v niektorých fitkách sa to dá. Alebo nech ti dá v vzorku kámoš neskorej mu ju vrátiš.

Ono to aj niečo stojí a dať 30 čí 40 EUR keď ti nezaberie nie je nič moc. Ja keď idem objednávať nejaké stimulanty tak sa popýtam známych či nechcú aj oni a je blbosť objednať 3 rovnaké. Takto vyskúšaš ktorý ti lepšie šlape a už som spomínal, je dobré to striedať nech si telo nezvyká.

Každý doplnok má trochu iné zloženie niektorý na teba nemusí zabrať a zas iný si nebudeš môcť vynachváliť.

Predtréningové stimulanty – moje skúsenosti:

Stimulanty pri tréninguZ roboty som prišiel unavený a cvičiť sa mi vôbec nechcelo. No mal som už šlapák od Valihoru doma tak som bol zvedavý. Vypil som ho a čakal čo bude. Do 15min. vôbec nič potom som sa začal trochu preberať do pol hodiny som si začal chystať veci na tréning a cítil som príval energie. V posilovni som išiel ako drak a keď som skončil tak v šatni som mal nutkanie sa ešte vrátiť a cvičiť na novo - jednoducho bomba.

Taký tréningový stimulant je ozaj super doplnok ktorý je v určitých momentoch ozaj výnimočný.

No nezačni stavať celý tréning len na tomto doplnku. Je zaujímavé, že všade sa píše aby začiatočníci začali so stravou a proteínom a ostatné nechali na neskorej. A po pravde je to na opak väčšina stále hľadá zázrak čo by pomohol a bolo to vidieť za dva týždne.

Možno ta poteším bol som taký istý. Keď som našiel reklamu s názvom „náhrada asteroidov“ myslel som si, že za mesiac všetci padnú na zadok. No okrem prázdnejšej peňaženky sa nič iné nekonalo. Mám odskúšané, že keď si dáš pred tréningom stimulant je ideálne popíjať niečo počas tréningu. Vtedy sa to ideálne zapracuje do svalových buniek.

Ideálne sú originál doplnky čo sú určené priamo na užívanie počas tréningu. Sú tam všetky potrebné látky. Ja osobne mám len dobrú skúsenosť aj keď teraz si počas tréningu dávam BCAA. Je to taká lacnejšia varianta ktorá je tiež dobrá a funguje .

Záver

Tréningové stimulanty a moje rady:

Pozor ak si citlivý na kofeín alebo máš problém so srdcom či tlakom

Nekúp si hneď niečo najsilnejšie začni so slabšími a postupne pri tvrď

Ak máš dosť chuti na tréning tak na tento doplnok máš času dosť

Najprv skús zohnať vzorku

 

Komentáre

 • Radowan 24.01.2013 10:11:48

  Dobrý článok, ja so stimulantmi skusenosť mám a je pravda že kamarátovi napríklad no xplode nezaberal tak ako mne,  čiže je to individuálne, každý musí najsť ten svoj a už je to o šťastí či to bude ten 2 v poradí, alebo 10 - ty, najbližšie keď budú tričká FMG čím vačší tým lepší veľkosti M, tak si hneď objednam a to bude veľký stimulant :)

 • Pacman 24.01.2013 13:26:33

  Na Hemo Rage UC nič nemá už som skúšal C4 extreme , jack 3d , Assault , N.O explode . Je to proste niečo ako droga :D

 • Robin 24.01.2013 13:31:46

  Páči sa mi ten “preklep” na začiatku, že simulant :-) si zabil…
  Dobre napísané... teraz dosť ľudí fiči na JACK 3D… asi na ňom niečo bude…
  Kamoš mi dal teraz vzorku od mini gun NAPALM… vraj mu to nezaberá, mne zabral dobre… vôbec som v posilke nezýval :-)... chodím cvičiť hned po práci… posilku máme v robote… a niekedy po ôsmych hodinách v kancli je človek dosť vyflusnutý tak buď dvojitú kávu alebo nejaký nakopávač určite pomôžu… :-) inak ten NAPALM chutí super

 • Leci 24.01.2013 13:45:15

  Super článek :) jen dodám že při používaní kofejnu dochází k dehydrataci ,takže hodně pít:) (logicky po kofejnu se budete víc potit),a taky se říká,píše že když člověk bere Kreatin tak by měl omezit kofejn :) ale zase koho zajímá tělo napuštěné vodou :D

 • Janky 24.01.2013 16:47:12

  Dobry clanok musim pochvalit je to dobre napisane :D ... moja rec presne to iste si myslim aj ja heh :)

 • Starosta 24.01.2013 17:35:33

  Ten preklep som si nevšimol aspoň si sa zabavil

 • Ady_32 25.01.2013 17:29:49

  Mal som SuperPump Max (Gaspari) prvé dva týždne šľapal dobre, nabudenie a napumpovanie extrémne, sila a sústredenosť už o niečo menej. Bohužiaľ po tých 2 týždňoch si telo zvyklo a už to nebol ako na začiatku. Teraz mám aktuálne C4 od Cellucor, tento stimulant má presne opačné účinky na mňa ako SuperPump. Sústredenosť a koncentrácia na tréning vynikajúca a sila tiež väčšia ale napumpovanie a nabudenie nič moc. Ak nájdem predtréningovku, ktorá bude mať vyrovnané účinky na silu, koncentráciu, napumpovanie a nbudenie bolo by to asi TOP. Za skúšky by stál možno produkt Plutonium od Peak Performance ale to je už cenovo niekde inde :-D…. ak niekto skúšal tak píšte…

 • Jano D. 25.01.2013 20:12:53

  Pekny clanok pisany snazce svojskym sposobom, co sa mi, samozrejme, paci. Co sa tyka temy “stimulanty”, tak by som rad podotkol, ze ich nepouzivam, resp. ako mlady “junak” plny sily a elanu (samozrejme, len do istej miery) som doposial nemal problem s motivaciou, co bolo aj spomenute v samotnom texte, kedze Starosta spomenul, ze kedze je uz starsi a ma plnohodnotnu pracu, tak maval problemy s “nabudenim sa”. Tento fakt zvykne mnoho ludi zvykne prehliadnut :)

 • Kefas21 26.01.2013 10:16:49

  Super články, veľmi si cením vlastné skúsenosti od človeka, čo v tom už preskákal nejaký ten piatok. Chcem sa opýtať, či bude nejaký článok aj na tému “Doplnky počas tréningu” (ako tu spomenuté bcaa a ich prípadná kombinácia napr s glukózou). A k pumpám by som ešte dodal, že kto raz začne, už neskončí ;)

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.