Úvod / Články / Vytriezvenie začiatočníka / Doplnky výživy - pomoc či vyhodené peniaze?
Vytriezvenie začiatočníka

Doplnky výživy - pomoc či vyhodené peniaze?5

10.01.2013 pridal Starosta Proteín Scitec

Na túto tému je neskutočne veľa písaného či už od firiem čo doplnky vyrábajú a tak majú záujem aby obchod išiel čo najlepšie alebo aj zástancovia obyčajnej stravy čo doplnky neuznávajú a snažia doplnky očierniť. Ja tu napíšem moje názory a skúsenosti s doplnkami čo som mal nebudem nič propagovať o čom nie som presvedčený sám na sebe.

Najprv som začal písať aj konkrétne značky no keď som sa zamyslel, že si to bude čítať niekto o rok či neskorej ten daný výrobok sa už nemusí vyrábať . Možno na fóre by sme to mohli prebrať konkrétne.

Vitamíny a minerály

Universal Animal PakMožno každý čakal proteín alebo gainer no ja začnem vitamínmi. Ten kto je veľa ovocia a zeleniny by túto otázku mohol mat vyriešenú ale...

Väčšina z nás má život dosť uponáhľaný. Sme vyťažení v práci, máme tvrdý tréning, rodinné povinnosti, regenerácia nie je tiež na 100 %... Keď si niekto povie, že veď zeleninu je, nakoniec zistí, že mal tak akurát mrkvu v polievke a jeden list šalátu tak jedno jablko denne to nevykryje.

V tom prípade je dobré kúpiť nejaký komplex vitamínov a minerálov. Nemusia to byt zrovna najdrahšie no zo skúsenosti viem, že sa oplatí kúpiť doplnok pre športovcov, je to lepšie už kvôli zloženiu výrobku.

Vitamíny aj minerály potrebuješ k životu a správnemu chodu celého tela. Tak keď ti bude niečo chýbať neprejaví sa to za deň ale až s odstupom času. Preto je vhodné doplňovať tento doplnok pravidelne.

Z konkrétnych spomeniem len

 • Vitamín C (nebudem rozpisovať na čo je dobrý no mám skúsenosť 1 g na deň)
 • Vitamín E ozaj pomáha
 • Zinok
 • B6

Na internete si ľahko nájdeš o vitamínoch konkrétne veci no toto sú tie čo mi najviac pomáhajú. K vitamínom myslím, že taký základ stačí.

Proteín

Proteín Anabolic WheyProteín by som zaradil medzi doplnok a stravu lebo v dnešnej vyťaženej dobe pokryť  potrebu bielkovín len zo stravy mi pripadá dosť veľký problém či už časovo ale aj pre zátaž na tráviaci trakt. Ak sa rozhodneš pre kúpu doplnku tak proteín je jasná voľba.

Ako som spomínal v minulom článku začínal som so sušení my vaječnými bielkami. Je zaujímavé, že aj keď som mal len 2 porcie masa a 5 vajec denne, zbytok som doplnil bielkami ono to fungovalo. I keď mal som zažívacie problémy s tých sušených bielkov.

Neskorej som skúšal neochutené proteíny ktoré sú lacnejšie. No s tím donucovaním ma to prestalo baviť.  Teraz kupujem ochutené čo je najpohodlnejšie ale je to vec názoru čo ti vyhovuje.

Nebudem tu rozpisovať detaily od základu len v skratke.

Proteíny sú rýchle a pomalé. Rýchle sú vhodné buď ihneď ráno alebo po tréningu. No všimol som si, že veľa borcov má problém pokiaľ majú iba viac zložkový (pomalý). Kľudne si daj aj ten po tréningu nič s tým nepokazíš. Nie každý si môže dovoliť mat 2 až 3 druhy proteínu tak sa s tým netráp.

Aký proteín je najlepší?

To je tiež podľa toho kedy ho chceš užívať. Ak ráno alebo po tréningu tak už som to spomenul, že najlepšie nejaký rýchly, či už koncentrát alebo izolát. Alebo máš viac do kapsy a kúpiš hydro čo je najlepšie. No neboj sa kľudne aj keď kúpiš koncentrát bude to jedno z najlepších riešení čo si po tréningu dáš.

Ak to chceš medzi jedlami na vykrytie dier v tuhej strave tak kúp viac zložkový aj Dorian Yates sa vyjadril, že viac zložkový proteín je naj. A v tom prípade si ho daj kľudne aj po tréningu či na noc podľa potreby .

Pomalý alebo tak zvaný nočný proteín je ideálny na noc ak ti napríklad tvaroh nejde je to super vec.

Ešte chcem podotknúť, že proteín je super vec no nečakaj, že si kúpiš 3kg a spraví to zázrak a budeš mat o 5 kg viac čistej svalovej hmoty. Kto sa zaoberá cvičeniu dlhšiu dobu vie o čom hovorím no hlavne začiatočníci si myslia, že si kúpia nejaký doplnok a po jednej dóze budú nabúchaní ako tí čo cvičia sústavne niekoľko rokov. Aj oni berú doplnky, stravu majú poriešenú na vysokej úrovni, po niektorí pridajú aj steroidy ale nikdy never na zázrak. Samozrejme ver si ale nemaj hlavu v oblakoch a teš sa aj keď len z malého pokroku.

Spomínam si keď mi kuriér doviezol pixlu aminokyselín bol u toho aj môj známi a keď si to prezrel tak sa ma spýtal: „koľko kíl priberiem keď zjem tých 200tabliet amín ? Tak takto to nefunguje, kulturistika je šport na 24hodín a nie v rámci hodiny za deň. Niektorí sa možno pozastavíte, že to spadá len pre sútažních kulturistov. Áno písal som tu ak nemieniš súťažiť tak to až tak nepreháňaj no ak chceš pokroky tak v kulturistike platí: čím viac do toho vložíš tým viac to bude vidieť záleží čo je tvoj cieľ.

Niekedy by si do toho rád vložil všetko no jednoducho na to nemáš tak si to v kľude prerozdeľ, život nie je len kulturistika.  Pokroky budú síce pomalšie no budú a život máš len jeden.

Trochu som odbočil od proteínov len som chce aby si sa nad tím zamyslel.

Ako si vybrať proteín?

To je večná dilema začiatočníkov. Je lepší ten alebo iný? S mliekom alebo s vodou?

Napíšem čisto svoj názor.

70% s ktorými som sa bavil o doplnkoch sú presvedčení o kvalite z reklamy nie zo skúseností. Zaujímavé je, že keď som sa ich opýtal na pracie prášky odpovedali: „to je všetko reklamný ťah doplnky sú niečo iné“... Tak ako som si vyskúšal pracie prášky a šunty už po druhý krát nekúpim. Tak isto je to aj s doplnkami výživy.

Pár tipov:

 • Na začiatok si nikdy nekúp najväčšie balenie. Sám som si kedysi kúpil 5 kg a mal som chuť oslavovať keď som to dopil.
 • Kúp si proteín podľa toho kedy ho chceš užívať
 • ak máš nejaké zažívacie problémy s určitým doplnkom pozorne si preštuduj čo obsahuje a snaž sa kúpiť iné zloženie
 • Chuť je vec názoru no ja si myslím ,že keď piješ niečo na silu tak to telo nedokáže ani dobre využiť
 • Rozpustnosť a penivosť by som dal na poslednom mieste no pokiaľ piješ 3. šejk za deň tak ono po čase ti to začne liezt na nervy tomu ver

Mlieko alebo voda?

Hodne častá otázka. Tí čo majú problém s mliekom jasné preferujú s vodou. A sú zase taký čo sú až veľmi maškrtný a s vodou proteín nechcú lebo s mliekom chutí lepšie.

Skúsim to vysvetliť ako to je.

Mňa tiež pred pár rokmi dostala (nazvem ju herečka) vo fitnesku kde som si išiel kúpiť proteín. Už dopredu som vedel aký chcem no herečka mi začala vysvetľovať prečo ten, veď ona tam má lepší a na jednu dávku až 43g bielkovín a tak ďalej.

Jasné kúpil som ten od herečky až doma v kľude som sa dočítal, že tých 43g je aj s 3 dcl mlieka. 1 dcl je 3g bielkovín. Tak keď som to porovnal s mojim vybraným spravil som zlú kúpu.

Vždy vychádzaj z toho, že dokážeš prijať 30 až 40 g bielkovín na jeden krát, tak si prepočítaj koľko prášku musíš dať aby ti to vyšlo. Samozrejme s vodou. Môžeš si dať proteín aj s mliekom ale hodnoty proteínu tým pádom kazíš.

Vysvetlím: Výrobca proteínov sa snažia pri výrobe či už vaječného, alebo mliečneho ale aj iných odstrániť tuk, cukor, cholesterol... chápeš? Snažia sa spraviť čo najlepší produkt samozrejme v rámci svojich finančných a iných možností. Preto sú kvalitnejšie ale aj horšie proteíny.

Podstatné je to, že ty kúpiš drahý napr. rýchli proteín a dáš si ho s mliekom. Nie ty ho neznehodnotíš, ale zmeníš úplne charakter toho proteínu. A potom niekto napíše: „písali ľahko stráviteľný a mne leží dve hodiny v bruchu“.

Myslím, že rozumieš. Keď to bez mlieka nezvládneš čomu neverím tak aspoň po tréningu dávaj s vodou.

To isté ako s mliekom je aj s dávkovaním. Vždy ma udiví keď niekto píše na fórum, že v dávkovaní je napísané 2x denne s vodou a má strach si to dať 3x s mliekom, či mu to neuškodí. Takých otázok som už čítal veľa ale, že by sa niekto bál 3 porcií masa spolu s mliekom to som ešte nenašiel a je to to isté.

Proteín je základný doplnok výživy.

Neriaď sa návodom aspoň približne si zrátaj svoj denní príjem bielkovín a podľa toho to doplň proteínom. Boli chvíle keď som proteínom doplnal 160g, ale to bolo len vo výnimočných prípadoch. A never tomu keď niekto napíše , že musíš mat 5 tuhých jedál a k tomu dva gainery a ešte proteín, na každého to neplatí ono to je možno písané obrazne.

Zaujímavé je, že som čítal rozhovor s Jarom Horváthom a ten napísal, že nie je veľký jedák a tuhú stravu je 3x za deň. Či je to pravda neviem, ale osobne tomu verím.Takže je ťažko odporúčať 2 šejky za deň no myslím, že si to pochopil.

Aminokyseliny

BSN aminokyselinySú vlastne rozložené bielkoviny čo už vieš. V bežnom tréningu bez veľkých ambicí ich nepotrebuješ. No pokiaľ máš záujem ísť dopredu s pokrokom čo najviac a máš dostatok finančných prostriedkov tak je to dobrá voľba.

Aminokyseliny sa dá povedať, že sa už netrávia, ale sa hneď vstrebávajú čím nezaťažujú tráviace ústrojenstvo. No keď sa rozhodneš používať amina a budeš brat 2 až 3 tablety tak si vyhodil akurát prachy. Keď si dávaš proteín tak si dáš 30 až 40 gramov na jednu dávku. Takže 3g amín ta nevytrhnú.

Aminokyseliny rozdelenie

Aminokyseliny sú buď:

 • Komplexné čo myslím nemusím nejako rozoberať a samostatné, alebo len pár v kope. Komplexné sú vhodné na doplnenie medzi jedlami, alebo aj po tréningu miesto proteínu no už som spomína je to drahšia záležitosť.
 • Samostatné ako sú aj BCAA sú ideálne pred a po tréningu.

Aké aminokyseliny kúpiť ?

V prvom rade by si mal kúpiť proteín. Do konca ja si myslím, že je lepšie kúpiť aj dva, jeden viaczložkový a druhý jednozložkový. No ak sa rozhodneš kúpiť aj komplexné aminá ideálne je ich užívať k takým jedlám čo majú menej bielkovín. BCAA je samostatná kapitola, ktorá je overená dlhými rokmi a funguje.

Glutamín je tiež dobrý no mnohí čakajú až priveľký úspech od jednej aminokyseliny a potom sú sklamaný.

Posledne sa začali miešať už aj bo BCAA iné aminá na lepšie využitie čo nie je na škodu . Vždy keď si budeš kupovať skús si prerátať koľko má jedna tableta čo je dosť podstatné. A zloženie by malo byť s kvalitných zdrojov či už mliečne alebo vaječné či masové. Mám na mysli, že ak valíš do seba veľa mliečnich výrobkov ešte k tomu si si kúpil srvátkový  proteín a vajcia ti nechutia, tak možno by bolo ideálne kúpiť aminá z vajec na zmenu hodnoty pomeru amín.

Aminokyseliny - dávkovanie

Prešiel som tým aj ja, keď som si dal 2 tablety 3 x denne ver mi v tom prípade sú to vyhodené prachy. Pri 10 dvoj gramových tabliet to už bolo iné - mám na mysli komplexné aminá.

BCAA

Pamätám si keď som si išiel kúpiť prvé s pocitom správne vybratého doplnku. Chlapík vo fitku mi s radosťou ukázal pixlu s 200tabliet. Keď som ich držal už som mal pocit, že rastiem. Spýtal som sa na dávkovanie odpoveď bola 5 pred a 5 po tréningu. Zdalo sa mi to dosť veď to za chvíľu zjem. Tak mi povedal , že stačia aj 4 tablety. To som chcel počuť a odnášal svoje zázračné BCAA domov. No vytriezvenie nastalo, keď ani za deň ani za týždeň som nič necítil žiadnu zmenu. Tak a na určitú dobu som mal s BCAA pokoj.

Až po určitej dobe keď som zistil že pod 5 gramov na jednu dávku sa to neoplatí brať začal som špekulovať nanovo. Všimol som si, že jednotlivé značky ponúkajú rôzne gramáže tabliet tak by som u niektorých musel dať  10 a u niektorých 5 tabliet. Na koniec som začal užívať práškové.

A ono to začalo ozaj fungovať .

 • 5g BCAA pred tréningom na energiu
 • 5g BCAA po tréningu na lepšiu regeneráciu

Skúšal som aj 10 no to je už viac náročné finančne.

Glutamín

Mal som ho od viacerých značiek no rozdiel som nevidel určite pomáha no také výrazné ako s BCAA to nebolo. Tak to je k bielkovinám na budúce napíšem niečo o gaineroch a pred tréningových simulantoch.

 

Komentáre

 • prof3c1 10.01.2013 15:21:27

  Super clanok skoda ze si ho nenapisal skôr kupil som si 6.8 Kg mutant mass a bojujem s nim kazdy den :D

 • vešiak 10.01.2013 22:11:13

  Jaronimo11 tu ti asi neodpovie, ale na fóre je v sekcií začiatočníci téma “Starostove články začiatočníkom” to je miesto ,kam smerovať otázky ku článkom-tam ti určite odpovie. :)

 • Kefas21 11.01.2013 07:45:56

  Jaronimo on myslel 5g čistých neochutených BCAA

 • prof3c1 11.01.2013 21:17:50

  Myslel 5 g cisto neuchotenych BCAA pozri si na obale kolko mas v jednej davke :-)

 • Jaronimo11 11.01.2013 21:56:54

  no myslel som si ze to asi myslel tak…dakujem za odpoved.

 • Ady_32 17.01.2013 23:19:40

  Je tu jedna vec, ktorá môže začiatočníkom veľmi pomôcť a aj ušetriť peniaze… Chyba, ktorou sme si skoro všetci prešli. Kúpim si nejaký suplement a začnem s ním šetriť, (v článku spomína Starosta BCAA-čka), aby mi to vyšlo čo možno na najdlhšie obdobie…to sú vyhodené peniaze. Keď si niečo kúpite tak to užívajte poctivo minimálne tak ako je to uvedené na obale výrobku, veľa razí sa oplatí aj viac :-D… Miniete to za mesiac ale budete vidieť výsledky a nebudete ľutovať, že ste za to dali peniaze…

 • cirikosbunkeros 23.01.2013 10:45:06

  Moja stavba tela je ektomorf.Nehovorim ze proteiny su zle ale najdolezitejsia je strava. V mojom pripade je to kuracie maso,ryza,zelenina a nemozem zabudnut na sladkosti ako kit kat,bounty,chocolate ktore mi dodavaju energiu. Velmi mi pomaha tvaroh ktori miesam z jogurtom a pridam piskoty.
  Ako vyzera moj den

  6 RANO VSTAVAM

  Beh 3 do tyzdna 3km

  6/30 ranajky chlieb, volske oko,sunka asi 50g

  10 hodina   200g tvaroh s jogurtom muller a piskoty

  1 hodina obed   ryza 100g,salat,kura 150g

  3hodina traning mozno mi nebudete verit ale pozostava iba 45min.

  1 den hrudnik

  rozpazovanie 2/10
  tlaky sikma hore 2/10
  pullower 2/10
  2 den volno

  beh rano vecer brucho
  3 den chrbat a triceps nerobim viacej ako 6 opakovani


  4 den beh rano vecer brucho

  5 den

  ramena a nohy
  6 den volno

  7 den ak sa citim unaveny pridam volno

  po treningu si dam mlieko 400ml a banan
  4-30 zase to co na obed

  7 30 zase co na obed

  9 hodina   tvaroh s jogurtom

  Cvicim aby som si zlepsil hlavne postavu pouzivam lahke vahy aby som prekrvil svaly.
  V mojom pripade to funguje aj ked naberam pomaly viem si to viac vazit

 • Starosta 25.01.2013 12:44:29

  Tréning a veci podobné patría na fórum

 • steel21 16.07.2014 09:06:43

  Cau autor clanku ..k tomu co si pisal o BCAA ... “No vytriezvenie nastalo, keď ani za deň ani za týždeň som nič necítil žiadnu zmenu” .... sorry ale ty si myslis ze pri sportovej aktivite ako je posilovanie mozes dosiahnut nejake vysledky v priebehu jedneho dna alebo tyzdna? :D nehnevaj sa na mna ale ked niekto napise takuto vec tak pochybujem ci je vhodne doverovat zvysku clanku :)

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.