Úvod / Články / Vytriezvenie začiatočníka / Ako začať a nebyť aj za rok rovnaký
Vytriezvenie začiatočníka

Ako začať a nebyť aj za rok rovnaký5

01.12.2012 pridal Starosta Treba makať!

Tento článok píšem hlavne pre začínajúcich nadšencov, ale možno pomôže aj skúsenejším, veď človek sa stále učí.

Toto je môj úvodný článok, číže mám v pláne napísať viac častí a každú o niečom inom. Od tréningu cez stravu a regeneráciu, samozrejme doplnky a nevynechám ani anabolické steroidy. No budem to písať postupne, prípadne keď na niečo zabudnem a budete mať k tomu komentáre, preberieme to na fóre.

Som obyčajný chalan, ktorý nijak nevynikal v žiadnom športe, skôr taký stred. Kolektívne športy ma až tak nebrali, tak som skúsil kulturistiku a tá ma očarila. Problém bol v tom, že keď som začínal, tak som o cvičení a strave nemal ani šajnu a to že kulturista je dlhodobý projekt, ako bolo písané už na Fitmagazíne, mi nejako neprišlo.

Skoro ako Vlado PeterkaZa chvíľu budem mať 40, vyskúšal som veľa tréningových princípov, špekuloval so stravou. Nie som najmúdrejší, no dnes mať 17 a moje skúsenosti - to by šlo. Keďže sa to nedá, tak som sa rozhodol aj na podnet Valihoru, že napíšem svoje skúsenosti a chyby, možno to niekomu pomôže. Okrem toho aj keď nemám 17, rastiem a rásť budem...

Ešte jedna vec. Rátam s tým, že nie ste úspešní súťažní kulturisti. Tí si možno článok prečítajú, no asi to nepotrebujú. V mojich začiatkoch si pamätám, keď som cvičil s ozaj nadaným chalanom na kulturistiku. Mal slabšiu stravu než ja cvičili sme rovnako no on rástol až sa mu koža trhala a ja som ledva videl výsledky. Chápete čo tým myslím - je to pre tých, čo síce cvičia, no vidieť to moc nie je. Sám som tým prešiel.

Poznám veľa chalanov, čo chodia cvičiť, no po roku vyzerajú stále rovnako. Vyhovoriť sa na genetiku, poprípade steroidy, aj to sa dá, ale problém je niekde inde. Preto niečo napíšem, taký jednoduchý základ hlavne z vlastných skúseností a svojich postrehov .

Skoro každý začiatočník sa vrhne do cvičenia na 110% - cvičiť čo najviac aspoň 2 h., aj to sa zdá málo a najlepšie každý deň, ešte keby bola posilka aj v sobotu otvorená. Po určitej dobe zistí, že pokroky nie sú skoro žiadne a veľa nadšencov končí. Tí čo vydržia, začnú študovať a vrhnú sa na tréning, čo má naj kulturista sveta, nejaký amatér by samozrejme nestačil a to je zas kameň úrazu. Tak som začínal aj ja, no keď neboli uspokojivé výsledky tak som začal študovať a keď som mal toho naštudovaného až moc, tak to mi robilo v hlave zmätok a hlavná podstata mi unikala.

Skoro všade sa píše tréning celého tela 3x do týždňa, čo má logiku pekne po jednej série z každého cviku a postupne pridávať váhu aj série, pre väčšinu super, no v kulturistike nie je jeden spôsob dobrý pre všetkých, stačí si pozrieť pár profíkov. Každý má iný štýl a funguje mu.

To bol môj prípad. Jednoducho mi to nesadlo a miesto tešenia sa na tréning som mal nechuť. Tak som to zmenil a rozdelil si partie na 3 tréningové jednotky už po mesiaci.  Aj keď sa písalo, aby sa tak cvičilo aspoň pol roka. Tým chcem povedať, že keď človek cíti, že mu niečo vôbec nesedí, tak na silu to nemusí robiť. Lepšia voľba je hľadať lepší spôsob pre mňa, než tvrdohlavo isť cestou, ktorá neprináša výsledky.

Postava rovnaká akú ma Starosta - VladoJe lepšie si zostaviť jednoduchý plán, než si hneď v začiatkoch komplikovať zbytočne všetko, čo sa dá. Neboj sa vyskúšať čokoľvek, no vnímaj svoje telo a zostávaj len pri tom, čo je pre teba dobré. Taký Dorian Yates nemal nikdy trénera a nechápal, ako by mu mohol niekto iný poradi,ť veď kto pozná moje telo lepšie ako ja? Neber to doslovne, keď ti niekto poradí alebo ťa upozorní, že máš zlú techniku na mŕtvy ťah, asi na tom niečo bude a hlavný problém je asi veľká váha.

Ktosi napísal, že keby mal tú moc odstránil by zo všetkých kotúčov váhy - tým mal na mysli, že by sa cvičilo technicky správnejšie, bolo by menej zranení a i výsledky by boli lepšie.

Jasné, že dobrý tréner je super a hlavne začiatočníkom môže veľa pomôcť, no tých dobrých nie je až tak veľa - zato stoja dosť, tak asi skoro každý sa snaží pomôcť sám, alebo v dnešnej dobe cez internet a to je niekedy ďalší problém.

Benč - kráľ cvikov na hrudník. Všade sa dočítaš, že bez benču hrudník nemá šancu. Keď ma z toho boleli kĺby, tak som skúšal čo by zabralo a zistil, že s jednoručkami ma kĺby nebolia a hrudník začal rásť.

S údivom sledujem, keď niekto cvičí nejaký cvik a keď skončí sériu a opýtam sa, ktorú partiu cítil, má problém zistiť čo ho bolí najviac. Jednoducho sa nesústredí na daný sval ale na váhu, ktorú chce premiestniť z bodu A do bodu B - to by som nazval vzpieranie a nie kulturistika.

Spomínam si ako som cvičil na ramená tlaky s jednoručkami. Váhu som mal primeranú, snažil som sa o techniku pri fáze aj nahor, ale aj nadol som kontroloval pohyb a krásne som preciťoval daný sval v tom za mnou prišiel kámoš do posilky, ktorý nemal ani šajnu o cvičení. Len niečo potreboval a keď videl, že cvičím, chcel si dokázať, že aj on s tou váhou dokáže cvičiť. Tak chytil tú jednoručku a začal ju vyhadzovať nad hlavu s pocitom, že ale má paru čo sa ja s tým tak seriem. Mne to pripadalo ako keby sa snažil vyhodiť tú činku na tretie poschodie. Čakal som či mu vôbec rameno udrží pokope, no podľa neho som bol sráč - veď on je lepší. To, že potom 3 týždne pišťal, že ho bolí rameno odôvodnil, že zle spal...

Nechcem zhadzovať iných, len sa snažím napísať, aby ste rozumeli na čo je tá technika a precítenie svalov.

Sám som sa kedysi viac krát nechal vyprovokovať na pretláčanie rukou. Bol som na ruku dobrý no potom som skoro mesiac mal problémy s lakťom. Teraz poviem „si lepší“ ja sa nepretláčam a moje mužské ego nijak netrpí.

To znamená - zober si z mojich článkov to, čo je pre teba prospešné a čo ti vôbec nasedí nechaj druhým. Toto je šport, ktorý nemá len jeden tréningový princíp. X kulturistov sa vypracovalo, no každý to dokázal iným štýlom a v tom je to čaro. Čo zaberá na teba, nemusí na mňa.

Je pekné čo píše napríklad Arnold - ísť za svojim cieľom a dosiahnuť ho. Ja keď si vytýčim cieľ prvé miesto na Mr. Olympia, aj tak nemám šancu. No vyhrávať každý deň sám nad sebou, to sa mi darí a dodáva chuť na ďalší tréning.

Niekedy ma ľudia prekvapia prehnanou dokonalosťou a puntičkárstvom, hlavne to vidím na fóre. Snažia sa všetko až moc dokonale, no niektoré veci im uchádzajú medzi prsty. Prosím ťa, premýšľaj o základoch až potom môžeš špekulovať od akej firmy je lepší gtlutamín.

A na záver prvého článku pridám také malé zamyslenie, no to je tiež vec názoru a každý nech si robí ako uzná za vhodné.

Záver

Kedysi som tiež hľadal len články od profíkov, amatéri ma nezaujímali, obyčajní ľudia už vôbec, no s odstupom času to beriem inak.

Dá mi viac skúseností ten, kto mal veľa od narodenia, alebo ten čo nemal nič, ale tvrdo to vydrel - to nechám na tebe. Dorian Yates raz napísal – „Všetci sa ma pýtajú na chrbát. Ten proste rástol, no také lýtka rásť nechceli. O tých by som vedel rozprávať hodiny“.

Keď skončíme, dúfam že ti bude všetko jasnejšie a tvoje pokroky budú také, že nebudeš musieť niekomu hovoriť, že cvičíš, uvidia to sami a budú ti závidieť tvoju postavu všetci v okolí.

Vo svojom ďalšom článku "Tréningové rady začiatočníkom" rozoberám konkrétnejšie tréningové rady.

Starosta - Vlado Peterka

 

PS: Ak máš nejaké otázky, nie je ideálne ich rozoberať pod článkom, preto sme založili na fóre tému "Starostove články začiatočníkom" kde to môžeme podrobnejšie rozobrať.

Komentáre

 • minoxd 01.12.2012 10:04:22

  Pekný članok (:

 • p.4.t.0 01.12.2012 10:41:06

  super napísane.. x chlapcov v dnešnej dobe dvihne dvakrát činku a robia ramená po meste, tak to je trošku smiešne

 • ocemk 01.12.2012 10:48:03

  vyborny clanok, vela chalanov co cvicia u nas v posilke beru vselijake doplnky, rozhoduju sa ci je lepsi protein alebo gainer, pritom 10 minut cvicia a dalsich 30 minut sa rozpravaju… unika im zmysel posilovania

 • Dadis 01.12.2012 10:53:59

  hodně dobře napsané... :-)

 • Valihora 01.12.2012 11:01:09

  Som rád, že sa vám to zatiaľ páči. Starosta je chalan ako hociktorí iný, má ale veľa skúseností sám na sebe, preto som rád, že napísal tento článok a dúfam, že napíše ďalšie.

  Dúfam, že prinesie iný pohľad ako mám ja (súťažný kulturista) a hlavne pomôže množstvu ľudí ktorí nesúťažia a cvičia pre radosť.

 • lowec 01.12.2012 11:09:58

  Teraz si veľa chalanov chytil “za gule” ... no ja so nebol lepší ...teraz by som možno nemal s par vecami problémy keby som si nepotreboval niečo dokazovať...ide o to či im ego dokáže pustiť podstatu tohto článku do mozgu.

 • Venom81 01.12.2012 15:16:17

  Super clanek uz se tesim na dalsi

 • felek 01.12.2012 16:12:22

  a o tomto je kulturistika, je to super napisane… pozdravujem autora a teším sa na pokračovanie ...

 • labuznik 01.12.2012 19:44:27

  Uplne som tam videl sám seba :) ked som začínal ...bomba !

 • David Slovinsky 01.12.2012 22:09:25

  Vyborny clanok, opat ste mi chalani, aj celkovo Fitmagazin dali dalsiu inspiraciu a tipy :)

 • Big P 02.12.2012 08:44:42

  Vynikajuci clanok!Vela dobrych rad.Vacsina zacinajucich chlapcov sa zaujima najprv o doplnky,co mu pomoze byt za rok Colemanom. Nemaju potuch o cviceni,strave,regeneracii,zivotnom style…Uz sa tesim na dalsie clanky hlavne o doplnkoch a steroidoch,lebo si myslim.ze sa o tom malo pise a ludia by mali vediet ake to ma negativne ucinky na organizmus z dlhodobeho hladiska.Respect Starosta

 • Starosta 02.12.2012 08:59:08

  Čaute borci dakujem za komentáre k článku . Priznám sa , že som nečakal až taký veľký ohlas . No asi mi nič neostáva a idem písať další .

 • Slivak 02.12.2012 18:50:03

  Sup sup dalsiiiiii   dobre, inak s ramenom som mal aj ja problemy a sposobilo mi to moje EGO a potom som bol rad ze dam aspon ruku nad hlavu, nuz ked je niekto Blb ako ja tak trpi, naucil som ostatnych ignorovat…

 • 397matt 03.12.2012 20:19:32

  super!!! už sa teším da ďalší :-)

 • n1smoK 03.12.2012 20:48:30

  velmi dobry clanok :)

 • gledus 04.12.2012 18:59:48

  veru tak starosta, píš už ďaľší, už sa teším :) pekne napísané

 • heat 06.12.2012 18:37:36

  su to sice postrehy pre zaciatocnikov vitalne, ale ja si myslim ze tam niesu informacie dolezitejsie, pre ktore zaciatocnik neuvidi efekt a pre ktore vela zlyhalo/skoncilo

 • heat 06.12.2012 18:39:06

  chcem povedat ze to potrebuje byt trochu viac specificky

 • Starosta 08.12.2012 07:04:28

  Presne to bol účel článku . Aj začiatočník by mal mať svoj názor a nie len kopírovať nejaký rozpis bez toho či mu sedí alebo nie . Ale som rád ,že si pridal nejakú kritiku tá nie je nikdy na škodu .

 • Matus.M 10.12.2012 18:00:49

  Krasa..:) Take skvele rady som este nikdy nevidel podrobne napisane vsetko proste super :).....clovek si tieto rady bere hned k srdcu….tak vsetkym ostatnym drzim palce :)

 • Martin Landl 18.12.2012 19:37:50

  super článok, nemám najmenšiu pripomienku

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.