Úvod / Články / Spoznaj svoje telo / Spoznaj svoje telo I. – Hormóny III. Inzulín a rastový hormón
Spoznaj svoje telo

Spoznaj svoje telo I. – Hormóny III. Inzulín a rastový hormón5

25.04.2011 pridal BorisB

Tak. Prichádza opäť ten čas, kedy načrieme do teoretickej roviny posilňovania. A keďže nikto z nás nechce byť blbý jak tágo opreté o stenu v krčme, musíme sa trochu vzdelávať aj na tejto úrovni.

Dnes si predstavíme po testosteróne ďalšie, pre kulturistu najzásadnejšie hormóny, v tomto článku pôjde o anabolistov. Takže, všetci sa tešíme na klukov fajnových, kvôli ktorým rastieme, ako zadĺženosť nášho štátu počas Ficovej vlády.

Rastový hormón

Čo to je zač?

Rastový hormón, inak zvaný somatotropín je hormón vylučovaný hypofýzou, presnejšie, časťou zvanou adenohypofýza. Je to štrukturálne hormón na peptidovej báze, čiže sa skladá z veľkého reťazca aminokyselín. Jeho produkciu priamo zvyšujú somatoliberíny a znižujú somatostatíny, mediátory produkované v hypotalame.

Čo to vlastne robí?

ilustračné fotoTento hormón má mnoho funkcií v tele, spomeniem tie najzákladnejšie – je jedným z najznámejších anabolík, avšak ako sme si hovorili, nepatrí medzi skupinu steroidných hormónov. Už niekoľko desaťročí je na čiernej listine dopingu a tak skoro sa to určite nezmení, lebo jeho anabolický efekt je naozaj masívny. Pozitívne ovplyvňuje proteosyntézu v bunkách, rast chrupiek a kostí.

V detstve sa často môžeme stretnúť s nadmernou produkciou RH vo forme nadmerného rastu detí (vymykajú sa norme určenej pre ich vek). Ide o gigantizmus. V opačnom prípade ide o tzv. nanizmus, čize trpaslíčí vzrast detí (tento názov sa používa aj v dospelosti a často sú mylne označovaní chondrodystrofikmi, čo je geneticky dedičné ochorenie a títo ľudia sú veľmi obľúbení vo filmoch – plnia funkcie futbalových lôpt, alebo naopak sú to šéfovia mafií alebo gengov. Alebo tí najlepší sa dokonca dostali až do Pevnosti Boyard ako podávači papyrusov!).

V dospelosti môže nastať tak isto zvyšovanie hladín RH (a nie len aplikáciou anabolík, ale aj ako choroba – napr. pri nádoroch hypofýzy) a keďže človek rast svojich kostí do dĺžky dokončil (pre niekoho úspešne, pre iného nie), kosti musia začať rásť logicky do šírky. A naozaj to tak funguje. Títo ľudia si často zrazu nevedia dať na ruky svoje staré rukavice, musia si kúpiť nové topánky, alebo sa im nápadne zväčší sánka, uši, alebo iné časti tela (nie chlapi, netešte sa!). Nastáva svalová slabosť, zvýšenie potenia, alebo utĺačanie nervov zväčšovaním kostí. Toto ochorenie sa nazýva akromegália (akrá – končatiny).

V neposlednom rade má aj ďalšie funkcie – stimuluje imunitný systém, spôsobuje lipolýzu (nanisti so zníženou hladinou RH majú často v oblasti torza nadmerné ukladanie tuku), zväčšenie svalovej masy, aktivujú glukoneogenézu v pečeni a tak isto spôsobujú aj zväčšenie vnútorných orgánov (čo možno niekedy vidieť u kulturistov vo forme ako keby bachora).

Čo ho ovplyvňuje?

Zvyšovanie hladín RH spôsobujú – RH-vyplavujúci hormón (GHRH), androgény, estrogény, hlboký spánok, lačnenie, alebo intenzívne cvičenie. Mimochodom, vedecké výskumy smerujú k záverom, že kratšie pauzy medzi sériami (cca 90 s) spôsobia väčšie vyplavovanie rastového hormónu a pauzy dlhšie (cca 2 až 3 minúty) zasa testosterónu. Hodne dlho sa uvažuje o priamom vzťahu glutamín – rasťák, ale pravdou je, že zatiaľ žiadne výskumy nedokázali dostatočne objasniť význam suplementácie glutamínu,  čo sa tohto vzťahu týka.

Inzulín

Čo to je zač?

ilustračné fotoStarý známy, už od nepamäti život-komplikujúci hormón. Veď ruku na pankreas – koľko máš v rodine diabetikov? Ako som už naznačil je to hormón produkovaný pankreasom, beta bunkami v tzv. Langerhansovych ostrovčekoch. Jeho vyplavovanie ovplyvňuje glukóza, ktorá sa dostane do pankreasu krvným tokom. Podľa množstva glukózy sa priamoúmerne vyplavuje aj inzulín. Inzulín má tak isto, ako rastový hormón, peptidovú kostru.

Čo to vlastne robí?

Ako je nám už dobre známe, tento fešák sa zaujíma najmä o hladinu cukru v krvi a spôsobuje ukladanie glukózy do pečeňových buniek, buniek tukového tkaniva, svalových buniek a ukladá sa vo forme glykogénu, čo je zásobný cukor. Otázkou glykemického indexu sme sa už oboznámili, teraz jednoducho vysvetlím, ako to funguje. Ak človek príjme veľa cukru, pankreas dostane stimul na masívnejšie vyplavenie inzulínu a keďže je ho viac, tak spôsobí to, že rýchlejšie a vo väčšom množstve sa ukladá glukóza do buniek. Toto spôsobí to, že čím viac toho človek spapá a čím rýchlejšie to do seba natlačí, respektíve čím má potrava vyšší glykemický index, tým skorej bude hladný a tým viac sa toho uloží do tukov. S hladinou inzulínu môžu nastať s glykémiou spojené problémy, špeciálne týkajúce sa diabetikov.

Hypoglykémia a hyperglykémia sú zvýšená a znížená hladina glukózy v krvi a môžu prejsť až do šoku, respektíve kómy – pri hypoglykémii ide o to, že mozog nemá zásobu energie, pri hyperglykémii ide o toxicitu nadmerného množstva glukózy pre mozog. V praxi teda radšej nehazardujte s pichaním inzulínu za účelom lepších prírastkov, lebo sa ľahko môže stať, že pôjdeš cvičiť, odpadneš a už ťa nestihnú prebrať, ani keby ti svalovci kotúče o hlavu trieskali, kým príde záchranka.

Inzulín je veľmi obsažná a moderná téma, zúčastňuje sa ako dôležitý faktor pri obezite, metabolickom syndróme, inzulínovej rezistencie a samozrejme diabete (typ I., ktorý je autoimunitný a vzniká, lebo vlastné bunky imunitného systému napadnú a deštruujú bunky pankreasu a teda logicky sa inzulín nemá kde tvoriť a typ II., ktorý vzniká na báze inzulínovej rezistencie, takže inzulínu sa tvorí normálne, ale bunky sú na jeho vplyv rezistentné. Toto je veľmi zľahčené vysvetlenie, samozrejme je tam viacero faktorov a je to oveľa komplikovanejšie)

Ďalšie nezastúpiteľné funkcie inzulínu sú napríklad – zvyšovanie syntézy glykogénu, zvyšuje syntézu triglyceridov zväčšovaním ukladania tuku do tukových buniek, znižuje proteolýzu, ale tak isto aj lipolýzu.

Čo ho ovplyvňuje?

Keďže ide o jedného zo základných anabolistov, je jasné, že sa asi nebude kamošiť s adrenalínom, kortikoidmi (kortizol), hormónmi štítnej žľazy, alebo s jeho azda najväčším rivalom – glukagónom, bračekom produkovaným taktiež v pankrease, taktiež v Langerhansovych ostrovčekoch, ale v susedských bunkách – alfa bunkách. Jeho hladinu zvyšuje najmä každý stimul vo forme prijatého jedla.

Takže testosterón, rasťák a inzulín máme za sebou. Nabudúce sa budeme zaoberať najviac neznášanými v objemovke a najviac milovanými v rysovačke – katabolistami.

Komentáre

  • 397matt 12.04.2012 18:05:36

    paci sa mi ten vas humor :D :D

  • Halfonz 06.06.2012 17:08:36

    “odpadneš a už ťa nestihnú prebrať, ani keby ti svalovci kotúče o hlavu trieskali, kým príde záchranka.” :D:D

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.