Úvod / Články / Spoznaj svoje telo / Spoznaj svoje telo I. - Hormóny II. Testosterón
Spoznaj svoje telo

Spoznaj svoje telo I. - Hormóny II. Testosterón5

13.01.2011 pridal BorisB

Ešte predtým ako začneme systematicky triediť hormóny, chcel by som sa trochu  povenovať, zopár zaujímavým faktom. Bude sa jednať o tie najzákladnejšie hormóny, neurotransmitery a látky, ktoré telo bodybuildera veľmi ovplyvňujú. Dnes to vyšlo na celý jeden článok venovaný jednému zástupcovi.

Dámy a páni, capo di tutti capi – Mr. Testosterone.

Testosterón - 17-hydroxy-10,13-dimetyl- 1,2,6,7,8,9,11,12,14,15,16,17- dodekahydrocyklopentapenantrén (skús si to zarepovať).

Ide o steroidný hormón vznikajúci v pohlavných žľazách a patrí medzi najzákladnejšie prirodzené anabolizéry, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele. Je to takzvaný most famous superstar medzi hormónmi v bodybuildingu, každého v momente napadne jedine testosterón, keď sa téma týka hormónov a cvičenia. Jeho syntetické deriváty sa hojne používajú v kulturistických okruhoch.

Jeho kostra, ako som už v minulom článku písal, je na báze steroidnej štruktúry (striešky, šesťuholníky). TST sa tvorí v tzv. Leydigových bunkách a jeho tvorbu ovplyvňuje hormón adenohypofýzy – Luteinizačný hormón. Androgény tvoriace sa v nadobličkách majú veľmi podobný mechanizmus účinku, takže stačí si vysvetliť tento. Po stimulácii endokrinnou osou hypotalamus -> hypofýza, dostávajú semenníky impulz na zvýšenie tvorby testosterónu a ten sa krvným obehom dostáva ku cieľovým tkanivám. Cieľové bunky zachytia tieto signály a začnú tvoriť v zvýšenom počte receptory pre testosterón a tie sa dostávajú na povrch bunky a čakajú, kým sa k nim dostane. TST prechádza cez membránu bunky a dostáva sa až k bunkovému jadru, kde sa naväzuje tak isto na špecifické receptory a ovplyvňuje metabolizmus bunky – proteosyntézu a začnú sa tvoriť bielkoviny, z ktorých vznikajú ďalšie potrebné produkty (či už sú to bielkoviny tvoriace základ kostrového svalu – aktín, myozín a ďalšie, alebo ďalšie molekuly endokrinného a iných systémov). Uvediem ešte, že aktívna forma testosterónu vzniká premenou na účinnú formu tzv. dihydro-TST v tkanivách enzymatickou cestou. Posnažil som sa to opísať čo najjednoduchšie aby to pochopil naozaj každý.

Je to základný anabolista a teda tak ako každý superhrdina musí mať na protipóle bad-assa, tak na druhej strane katabolizmu je jeho antagonista kortizol (ale je ich viac, aj taký prolaktín napr. znižuje množstvo TST v krvi). Medzi základné funkcie testosterónu patrí pohlavné zrenie a diferenciácia (aby sme my boli tí obrovskí ochrancovia a dievčence boli tie krehké stvorenia, ktoré máme potrebu ochraňovať), tvorba sekundárnych pohlavných znakov – ochlpenie mužského typu, ochlpenie na tvári, na hrudi a na všetkých ostatných miestach kde by to dievčatá mať rozhodne nemali (ale nesmejte sa dievčatám ktoré také majú – ony za to nemôžu). Ďalšie funkcie ktoré spĺňa je rast svalového tkaniva,  uzavretie kostných epifyzárnych štrbín, stimulácia tvorby spermií, ovlyvňuje sexuálnu aktivitu, spomaluje progresiu osteoporózy. Urýchľuje rekonvalescenciu a zrýchluje hojenie rán.

 

Ovplyvňuje však napríklad zadržiavanie solí a vody obličkami, čo síce pri prirodzenej hladine pozitívne ovplyvňuje svalový rast, ale ak ide o syntetické analógy, ktoré sa podávajú v násobných množstvách v porovnaní s hladinou endogénneho TST, môžu vzniknúť kvôli tomuto kompilkácie ako napr. zvýšenie krvného tlaku (hypertenzia), zhoršenie funkcií srdca, keďže srdce vykonáva väčšiu prácu, lebo máme väčší objem krvi a je nadmerne zaťažené. Neskôr to môže vyústiť až do zlyhania srdca. Násobné syntetické dávky tak isto môžu spôsobiť komplikácie aj v už spomínanej spermatogenéze- tak ako prirodzená hladina TST zlepšuje tvorbu spermií , vysoké dávky naopak môžu spätnou väzbou zhoršiť spermatogenézu a viesť až k neplodnosti (kvôli tzv. oligospermii).

Cieľom pri vývoji syntetických analógov bolo aby sa zlepšila tvorba svalstva u mimoriadne chudých (kachektických) jedincov. Spomeniem napr. taký dobre známy Nandrolon (napr. vo forme dekanoátu) ktorý sa pri týchto indikáciach odporúčal podávať intramuskulárne 1 x týždenne 25-50 mg po dobu 3 týždnov, čo je zanedbateľná dávka ak to porovnáme s využitím v športovom dopingu. A tu vznikajú nežiaduce účinky, ako atrofia testes – po slovensky zmenšenie, scvrknutie semenníkov, predčasné uzavretie kostných štrbín, zníženie množstva spermií, zníženie množstva ejakulátu, zvýšenie hladín pečeňových enzýmov, u starých harcovníkov môže zrýchliť priebeh už prebiehajúceho zväčšovania prostaty tak, že už ani žiaden prosten...nepomôže :).

U žien ide o tzv. virilizáciu – zhrubnutie hlasu, rast mužského ochlpenia (aj na miestach, kde by normálne krehké žiena takéto veci mať nemalo – áno, takýmto synteticky vytvoreným shemale máte dovolené sa smiať ), zväčšenie klitorisu (hovorí sa, že klitoris je nevyvinutý penis – a my muži vďačíme matke prírode zato, že sa tam nevyvinul),maskulinizáciu – zmena postavy na mužský typ, amenoreu – tzv. absencia menštruácie v menštruačnom cyklu – žena nekrváca, ale nejde o tehotenstvo. Všetko to  môže vyústiť až do neplodnosti.

U oboch pohlaví pôsobí tak isto aj na cievy, žiaľ, pri vysokých množstvách pôsobí aterogénne (napr. také estrogény pred aterosklerózou ochraňujú) a aj sme ho často mali možnosť vidieť v akcii. Spomeňte si na nejedného futbalistu, ktorý beží po ihrisku a z ničoho nič padne na zem jak kabela, bez pulzu, nehybný. Veľa krát išlo o tzv. náhle úmrtie pri fyzickej záťaži – pretože srdce tiež potrebuje byť vyživované, aby mohlo tĺcť jak besné a na to potrebuje mať dostatočne flexibilné cievy ktoré ho zásobujú (tzv. koronárne cievy). Ak sa v nich však ukladá aterosklerotický plak, nie len, že zužuje cievu a tým aj prietok krvi, znižuje aj flexibilitu cievy a teda jej schopnosť sa adaptovať na zvýšenú záťaž, ale neskôr sa tento aterosklerotický plak môže odtrhnúť, cestovať cievou, až kým sa nedostane ku časti, ktorou prejsť nemôže, ucpe ju (ako keby ste dali prst na hadicu – nemyslím to dvojzmyselne, tak to neskúšaj keď pôjdeš najbližsie na WC) a kedže zvyšná časť nie je zásobená potrebnými látkami, odumiera. Čím väčšia cieva to je, tým je ňou zásobená väčšia časť srdca a tým horšie následky sú.

Aby sme však článok neukončili smutnými faktami, trochu načriem aj do novo objavenej tematiky, ktorá je teraz hitom nie len v endokrinológii – echo som dostal od docentky Ostatníkovej, pracujúcej na Lekárskej fakulte UK na fyziologickom ústave,ktorá sa dlho tejto problematike venuje.

V štúdiách sa totižť zistilo to, že pod tým obrovským rozdieľom, ako sa správajú ženy a ako sa správajú muži sa podpísal nik iný ako Mr. Testosterone. Laboratórne sa zistili u budúcich mužov, ktorí boli ešte v matkinom brušku a mali za sebou iba pár týždňov života, také isté vysoké hladiny testosterónu, aké sú napríklad v období puberty a ovplyvňujú tak vývoj mozgu tým „chlapským“ smerom – potlačovanie a vnímanie emócií a citov v menšom množstve (no nájdite mi jedného chlapa, ktorý by pred 20é ľudmi chytil s radosťou v očiach gitaru vyplul dievke nejaký  lavsong a na záver sa ešte rozreval od dojatia nad svojim činom?! Nerátam filmových amerických teenage hrdinov a Enrike Iglesiasa). Tak isto ovplyvňuje aj súťaživosť, bojovnosť, hádavosť, egocentrizmus, agresivitu a mnohé iné zložky nášho správania. Pani docentka tvrdí, že žena s normálne nízkou hľadinou testosterónu by nikdy od svojej prirodzenosti nevykrikovala, že chce byť rovnocenne hodnotená ako muž , že by taká žena nikdy nebojovala zo svojho presvedčenia,lebo to skrátka nemá v génoch. Týmto spôsobom emancipácie bojuje o svoje práva na úrovni zaradenia v spoločnosti. Každopádne, toto je už úplne iná tématika, ale je veľmi zaujímavá a pokiaľ by ste si rozhovor o tejto téme – ženy, muži, testosterón chceli prečítať, skúste do googlu zadať hore uvedené priezvisko, k tomu „ sme“ a hneď sa vám tam objaví link.

Nabudúce sa budeme venovať ďalším zaujímavým hormónom a zistíme, čo všetko dokážu aj oni, že nie sú v tele len tak do počtu a majú veľa iných vlastností a efektov, ako sa spočiatku môže zdať.

S pozdravom, Váš Boris B.

Komentáre

 • gori 14.01.2011 07:06:04

  pekny clanok boris:) takze chalani ziadny sex a makajte tvrdo :P

 • Polgar 28.02.2012 20:18:09

  super clanok !

 • Filip9399 27.09.2013 17:46:04

  paráda..

 • keksik 03.10.2013 19:22:14

  fajn clanky” tesim sa na dalsie, hlavne som zvedavy ako zvysit hladinu “dobreho hormonu - TST” prirodzenou cestou a ako minimalizovat tvorbu kortizolu..:)

 • ham4N 21.03.2014 18:31:24

  dočítal som to celé a teraz neviem či brať TST alebo nie :D som zmatený ... :D

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.