Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Floyd Mayweather - neporaziteľný boxer?
Legendy kulturistiky

Floyd Mayweather - neporaziteľný boxer?5

09.05.2012 pridal Valihora Floyd Mayweather

Priznám sa, že príliš box nesledujem. Floyd Mayweather je však ikona, ktorú nemožno tak ľahko prehliadnúť. Hneď z niekoľkých dôvodov.

Podobne, ako každý legendárny boxer, Floyd je veľmi kontroverzný. Správaním je typický černoch, ktorý sa dostal z geta na vrchol. Nie len športový, ale aj finančný a vrchol šoubiznisu.

Športovec

Floyd MayweatherFloyd "Money" Mayweather je držiteľom titulu svetového šampióna v šiestich (!!!) váhových kategóriách. Podľa mnohých odborných kruhov je v súčasnosti najlepším boxerom na svete a možno aj v histórií. Vo svojich doterajších 43 zápasoch profesionálne kariéry ani raz neprehral.

K boxu ho priviedol jeho otec Floyd Mayweather Sr. ešte ako malé dieťa. Floydov otec Floyd smiley bol tiež výborným boxerom a Floyd Jr. sa rýchlo zlepšoval. Na svoj prvý zápas v profesionálnej kariére sa však pripravoval so svojim ujom Rogerom Mayweatherom, keďže otec bol vo vezení za predaj drog...

Za posledných 5-6 rokov sa Floyd stretol s viacerými špičkovými boxermi - Oscar De La Hoya, Ricky Hatton, Juan Manuel Marquez, Shane Mosley, Victor Ortiz a posledne aj Miguel Cotto sa ho snažili pripraviť o jeho neporaziteľnú reputáciu avšak bez úspechu. Floyd zostáva naďalej neporazený.

Život

Floyd MayweatherAko som už spomenul, Floyd Mayweather žije život typický pre bohatého černocha z geta. Stále hovorí o peniazoch, verejne sa ukazuje s veľkými obnosmi peňazí, ukazuje sa drahých autách a hovorí o miliónoch zarobených za zápasy.

Pred zápasmi je vždy hlučný a nápadný, často uráža svojich súperov, zosmiešňuje ich a často býva vulgárny aj v rozhovoroch. Nie je to zrovna príklad, ktorý by som ukázal svojim deťom, no jeho športové úspechy sú výnimočné a nemožno ich prehliadnuť. Ako sám povedal "Ukážte mi jediného športovca, ktorý je tak dominantný vo svojom obore 16 rokov ako ja. Ukážte mi jediného. Jebem na boxerov, ukážte mi hociakého športovca, ktorý toto dokázal". A je pravda, že nech sa snažím ako chcem, neviem si na nikoho, kto by podobným spôsobom dominoval tak dlho spomenúť.

Jeho kontroverzné správanie sa dá však pochopiť, ak sa pozrieme v akých podmienkach vyrastal. Už som spomenul, že jeho otec bol uveznený práve v čase, keď Floyd začínal s profi boxom za distribúciu drog. Jeho mama však na tom bola podobne. Floyd verejne hovorí o tom, že jeho matka bola závislá na heroíne a Floyd sa musel predierať neľahkými životnými situáciami, častokrát doma nemali ani elektrickú energiu.

Vždy ľuďom hovorím, že ak vyrastáš v takýchto podmienkach, nikdy nebudeš úplne vyrovnaný, slušný a pohodový človek. Detstvo ovplyvňuje celý život človeka a paradoxne, možno je to práve takáto pochmúrna minulosť, ktorá z Floyda robí najlepšieho boxera súčasnosti. Podobne na tom bol napríklad Mike Tyson.

Floyd čelí viacerým súdnym sporom a v najbližšej dobe ide aj na 87 dní do vezenia za napadnutie svojej bývalej manželky pred svojimi deťmi. Napriek tomu Floyd na verejnosti vystupuje ako milujúci otec a na svoje deti sa často odvoláva, stará sa o ne a hrá sa s nimi.

Ďalšou, menej známou stránkou tohoto kontroverzného boxera je jeho sociálna a charitatívna pomoc. Príležitostne rozdáva jedlo bezdomovcom a zúčastňuje sa viacerých dobročinných akcií.

Budúcnosť

Floyd MayweatherSom zvedavý na budúcnosť Floyd Mayweathera. Som zvedavý, či sa mu podarí ukončiť kariéru so štítom neporazeného boxera, alebo sa nakoniec niekomu podarí prelomiť jeho 16 ročnú auru. Som zvedavý, či neskončí podobne ako Mike Tyson, zadĺžený, chudobný, či sa nebude podobne ako Mike vláčiť po súdoch.

Celý svet napäto očakáva, či sa podarí zorganizovať zápas Mayweather vs Pacquiao, ktorý je považoavný za ďalšieho super boxera. Obe strany sa nevedia dohodnúť na finančných podmienkach, Many Pacquiao odmietol Floydovu ponuku na 40 miliónov za zápas, čo som nechápal, ale vyzrerá to, že Floyd to má dobre spočítané, lebo on by pravdepodobne zarobil vyše 100 miliónov... Rozdeliť sa 50/50 však odmieta a Many Pacquiao má pocit, že na ňom chce Floyd zarobiť.

Veru, toto sú sféry, ktoré sú zatiaľ mimo nás. Keby ponúkol 40 miliónov mne, neváham aj keby som mal dostať KO v prvom kole. smiley

Tvrdá práca, odhodlanie

Ak si videl čo len jedno video Floyda Mayweathera, vieš, že často počas tréningu vykrikuje "hard work, dedication", čo sú slová z jednej repovej pesničky. Aj keď je obdarený nesmiernym talentom, naozaj veľmi poctivo maká na tom, aby bol na vrchole. Trénuje každý deň. Nemá voľno. Trénuje niekoľkokrát za deň, často v noci. Tvrdí že "trénujem vtedy, keď moji súperi spia. To mi dáva náskok".

Floyd "Money" Mayweather ešte často spomína jedno slovo - lojálnosť. So svojim tímom sú spolu od začiatkov a tvoria "tím mayweather". O spolupráci so svojim ujom Rogerom Mayweatherom hovorí o "kontrakte na celý život bez zmluvy". Vyzerá to, že to zatiaľ funguje a funguje to perfektne.

V predsúťažnej príprave som sledoval viacero športových dokumentov a vďaka HBO a youtube som mohol bližšie nahliadnuť do spôsobu života a tréningu Floyda Mayweathera. Napriek tomu, že mnoho vecí z jeho života, najmä jeho správanie mi často veľmi vadí, jeho život športovca je obdivuhodný a inšpirujúci.

Niekoľko videí nájdeš v tomto článku, ďalšie na youtube. Verím, že si niečo z toho vezmeš a išpiruješ sa do tvrdej, odhodlanej práce, ktorou sa Floyd Mayweather dostal na vrchol.
 

 

 

Komentáre

 • Pajko 10.05.2012 07:21:48

  vypatlany vagabund…to ze je uspesny boxer beriem ale to ze zmlatil zensku je neospravedlnitelne…

 • stano3101 10.05.2012 08:55:26

  presne tak, vypatlany vygabund, ktory sa dostal k peniazom a lieci si tym komplexy z detstva. ja si myslim ze sportovca nerobia len jeho uspechy a vitazstva ale aj to ako zije, sprava sa k ostatnym, k superom…takyto clovek nerobi svojmu sportu dobre meno a rozhodne je to zly vzor pre deti a mladez. a co sa tyka toho aky je “hviezdny”, su aj lepsi boxeri. spomeniem napr. Vitaliho Klicka, v profi ma rekord 46-2, raz skoncil zapas doktor koli zraneniu oka, raz si natrhol slachu v ramene. ale v zapase neprehral nikdy. a co sa tyka amaterov, Mayweather ma na zapasy 84 - 6, Klicko 195 - 15. a to nepocitam zapasy v rokoch 85 - 92, co Klicko robil kickbox…

 • kuro 10.05.2012 09:15:37

  V boxe sa nejaký čas pohybujem, a Mayweather má naozaj pekné zápasy, ale pre mňa je v súčasnosti number one Pacquiao, myslím si že si to všetko viac odmakal, je skromnejší a on je skutočným príkladom športovca, a mal oveľa ťažší život ako Mayweather. A k ich zápasu, May sa boji Pacmana, lebo dobre vie že je to jediný človek čo ho môže poraziť, je oveľa vytrvalejší a má väčšie srdce bojovníka. Bol by som ale rád, keby spravíš podobný članok aj o Pacmanovi. Dík.

 • Mademoiselle 10.05.2012 11:35:43

  maká na sebe, keď ostatní spia.. hard work, dedication!!!

 • Valihora 10.05.2012 12:52:14

  Chlapi, máte pravdu a tak som ho vnímal aj ja. Preto som napísal, že je dôležité pochopiť, čo má človek za sebou a ako vyrastal. Presne taký je aj Mike Tyson… Myslím si ale, že jednoducho vyhrať 43 zápasov a ani jeden neprehrať je určitá vizitka, ktorú nemá každý a určite na sebe tvrdo maká, inak by nevíťazil nad silnými súpermi.

  O Pacquiao chcem urobiť ďalší článok, tiež ma celkom zaujíma…

 • Stich 10.05.2012 14:39:52

  Moj maly velky vzor :)

 • roman84 10.05.2012 17:30:21

  Žiada od ostatných rešpekt ale pri tom on sám nikoho nerešpektuje, to je asi prvé čo ma k tomuto boxerovi napadlo.

 • Majo 1 10.05.2012 22:59:50

  Hochschornerovci - nemá na nich. Má smolu - sú dvaja (ďaleko inteligentnejší a prístupnejší). Všetká česť - dokázal strašne veľa. Len aby nedopadol ako “Najväčší - Muhamad Ali”. Viem aj o iných - kráľovali dlhšie - bratia Pospíšilovci (bicyklebal).

 • michalbrozman 11.05.2012 15:54:25

  takze….klickovci su uplne boxerske dreva a koho box zaujima ten to vie….a co sa tyka floyda ...je perfektny…ale ako clovek moze byt kkt** nepoznameho osobne.. ale vychadzajucu hviezdu si treba vsimat Miguel COTTO ma buducnost :)

 • Majo 1 11.05.2012 17:53:31

  michalb - súhlas. Mrzí to mňa, mrzí to určite aj ostatných - ale vždy budú v športe inteligentní, ...menej chápaví.... a ako si napísal ... aj ...
  Žiaľ, je to aj v reálnom živote. Peniaze hrajú veľmi veľkú úlohu.

 • Lennox 13.05.2012 16:56:52

  To, že pred zápasmi uráža súperov, je hlučný atď. je súčasťou jeho persony, ktorou vystupuje na verejnosti a všetko je to len o tom, že chce vzbudzovať pozornosť a zvýšiť záujem o svoje zápasy, keďže ľudia sa vždy pozrú radšej na zápas dvoch boxerov, ktorí sa nenávidia a sľubujú veľké veci…

  Presne to robil aj Mike Tyson. Trebárs pred zápasom s Lennoxom Lewisom vyhlasoval, že zje jeho deti, že je najlepší na svete a dokonca napadol Lewisa na tlačovke a uhryzol ho do nohy. A po zápase (kde prehral) priznal, že všetko to bola len hra, aby prilákal čo najviac divákov.

  Ja mám odpozerané takmer všetky jeho zápasy a mám o ňom takú neutrálnu mienku, tie jeho výstrelky beriem s rezervou, ale ako boxera ho uznávam, i keď nepatrí k mojim obľúbencom. A to, že “zmlátil” ženu je určite prifarbené, tak ako aj to bolo s Tysonom a jeho znásilnením bývalej ženy…

 • Valihora 13.05.2012 18:29:25

  Myslím, že najlepšie je si zobrať príklad z toho dobrého a poučiť sa z toho zlého. Určite každý z nás sa môže niečo od Floyda naučiť a niečím sa inšpirovať. To, že je tam, kde je neprišlo samo…

 • Vychrtlinka 09.11.2012 06:10:26

  jeden tu taký športovec je….
  Karelin Alexander, náš brat slovan a k tomu aj normálny človek, vzor pre mládež...

  http://encyklopedia.sme.sk/c/1309744/karelin-alexander.html

 • Veľký pes 05.12.2012 08:10:11

  Dobrý článok Boris. Box mám rád. K tomu detstvu : máš pravdu, nejaký vedci dokázali, že je veľká pravdepodobnosť pri zlej výchove, zlom detstve, traume z detstva… ukáže sa to v dospelosti. Bez ohľadu na charakter je Floyd vo svojom športe Pán ( vulgárny ). Naopak napr. Klitschovci sú špička, ale sú inteligentný resp. nevypatlaný. Podstata je .. svoj cieľ nedosiahnem bez tvrdej driny.

 • Patrik Korčok 05.02.2013 15:21:40

  Je to v skutku uzasny boxer,ale ze ci je najlepsi tak to ani z daleka nie.aktualne je medzi boxermi v svojej vahe top.ale v porovnani s Muhammadom Alim,V.Klitschkom,Joe Louisom,R.Marcianom,Ray Robinsonom Atd. neni az tak dobry

 • Kubec 30.03.2013 08:56:08

  Chcem len povedať že vidíte len to zle čo robil Mike Tyson ale nikto nevie oceniť aký bol boxe úspešný. Neviete si predstaviť v čom vyrastal. Tak nechápem ako môžte takéto veci písať. Všetci ospevuju Klicka ale ani jeden z vás nevie aký je v súkromí. Kto má rád box tak takéto veci by nemal ani myslieť. Je pravda že mal svoje problémy ale podotýkam že SVOJE. Z jeho chýb sa máte poučiť a nič iné. A nehovorte že vy by ste taký neboli lebo takú slávu a peniaze ako mal on a iný mať asi nebudete. Ďakujem :)

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.