Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Bruce Lee - osobnosť týždňa
Legendy kulturistiky

Bruce Lee - osobnosť týždňa5

08.03.2009 pridal Valihora

Bruce Lee sa narodil 27 novembra 1940 v San Franciscu, Californii. Zomrel skoro, vo veku 32 rokov v Hong Kongu. Za jeho krátky život ale stihol neuveriteľne veľa.

Najviac sa preslávil ako filmový herec v akčných filmoch, a ako zakladateľ bojového umenia “Jeet Kune Do”. Je považovaný za najväčšieho priekopníka bojových umení 20 storočia.

Hoci sa Bruce narodil v San Francisku, vyrastal v Hong Kongu do jeho neskoršej mladosti.

Život

Bruce Lee (pôvodným menom Lee Jun Fan) sa narodil v hodine draka, teda medzi 6. a 8. hodinou ráno, v roku draka podľa Čínskeho kalendára. Pri narodení získal americké občianstvo.

Keď mal Lee 18 rokov, dostal sa do potýčky kde zmlátil svojho protivníka a dostal sa do problémov so zákonom, čo vystrašilo jeho rodičov a poslali ho z Číny späť do Ameriky. Po tom, čo dokončil strednú školu prihlásil sa na Washingtonskú univerzitu a študoval filozofiu, drámu a psychológiu spolu s inými predmetmi. Tu sa spoznal o svojou budúcou manželkou, s ktorou sa v roku 1964 zosobášili. Spolu mali dve deti, Brandona Lee, ktorý zomrel pri nakrúcaní filmu „The Crow“ (Vrana) v roku 1933 a Shannon Lee.

Herecká kariéra

Brucov otec bol známou opernou hviezdou. Preto, prostredníctvom neho Bruce pričuchol k filmu už v rannom veku. Vo veku 18 rokov už hral v 20 tich filmoch.

Lee sa počas svojho pobytu v Amerike prestal zaoberať filmovou kariérou a sústredil sa na bojové umenia. Do povedomia sa dostal v roku 1964 na turnaji „Long Beach Karate“, kde si ho všimol producent William Dozier. Ten ho hneď pozval na viaceré projekty, dokonca hral aj v niektorých dieloch „Batmana“.

Prvú hlavnú úlohu hral Lee vo filme „The Big Boss“ (1971), ktorý mu priniesol obrovský úspech v celej Ázii a katapultoval ho na výslnie. Čoskoro po tom nasledovali klasické snímky „Fist of Fury“ a „Way of the Dragon“ oba v roku 1972 v ktorých sa odohrali jedny s najslávnejších bojových scén akčných filmov. Vo filme „Way of the Dragon“ Lee pozval na záverečnú scénu Chucka Norrisa, ktorý bol v tom čase najlepším karatistom sveta.

Ďalším jeho klasickým snímkom bol film „Enter the Dragon“, ktorý mu priniesol slávu v USA a Európe. Bohužiaľ však iba 3 mesiace po uvedení tohto filmu Bruce záhadne zomrel.

Súperi

Leeho popularita a status, ktorý získa na poli bojových umení ho často dostávali do vyhrotených situácii, keď sa ho mnohí snažili vyzvať na súboj, dúfajúc, že si tak vydobyjú meno a slávu. Väčšinou tieto výzvy odmietal, no cítil povinnosť odpovedať na niekoľko vytrvalých indivíduí.

Bob Wall, šampión v karate a jeden z účinkujúcich vo filme „Enter the Dragon“ opísal príhodu, ktorá sa stala pri nakrúcaní filmu. Jeden z komparzistov Brucea nazval „filmovou hviezdou ale nie pravým bojovníkom“ a tiež povedal, že „ nebol vôbec bojovníkom“, a takto na ňho kričal dookola, snažiac sa ho vyprovokovať. Bol to rýchly a šikovný bojovník a telesne aj väčší. Hoci bol veľmi rýchly, nepodarilo sa mu Brucea trafiť. V tom zrazu Bruce bleskovo zaútočil a poslal súpera k zemi a dal mu ruku do páky. Po tom, ako ho porazil mu dal pár rád, ako sa môže zlepšiť v bojových umeniach. Tento bojovník ho potom nazval „naozajstným majstrom bojových umení“.

Tréning a bojové umenie

Po prvý krát sa Bruce Lee stretol s bojovými umeniami cez svojho otca. Od neho sa naučil základy Tai Chi Chuan. Keď mal 13-18 rokov učil sa Wing Chun Kung Fu.

Bruce tiež trénoval box a v roku 1958 vyhral turnaj s 3 násobným víťazom, ktorého knokautoval v 3. kole.

Skúsenosti s rôznymi štýlmi boja ho neskôr doviedli do vytvorenia vlastného štýlu Jeet Kune Do.

Jeet Kune Do

Myšlienkami hototo štýlu sú „nepoužívaj cestu ako cestu“ a „nemaj žiadne obmedzenia aby ťa obmedzovali“.

Lee prišiel s týmto štýlom v roku 1965 počas zápasu s Wong Jack Man. Lee si všimol, že zápas trval príliš dlho a že nepoužil všetok svoj potenciál keď používal techniky Wing Chun. Jeho pohľad bol, že tradičné techniky sú príliš rigidné a formálne na to, aby boli použiteľné v praxi. Lee sa podujal vytvoriť systém so zreteľom na „praktickosť, flexibilitu, rýchlosť a efektivitu“. Začal používať rôzne tréningové techniky, ako napríklad tréning s činkami, beh, strečing a mnohé ďalšie.

Lee nazval svoj štýl „štýl bez štýlu“. Tých chcel zdôrazniť zbavenie sa formálnych postupov a techník.

Zápasy

Rok

Súper

Miesto

Výsledok

 

1955

William Cheung

Hong Kong

Exhibícia

 

1957

Wong Shun-Leung

Hong Kong

Exhibícia

 

1958

Pu Chang

Hong Kong

KO 2

 

1958

Yang Huang

Hong Kong

KO 1

Amatérsky boxerský turnaj

1958

Lieh Lo

Hong Kong

KO 1

Amatérsky boxerský turnaj

1958

Shen Yuen

Hong Kong

KO 1

Amatérsky boxerský turnaj

1958

Gary Elms

Hong Kong

KO 3

Amatérsky boxerský turnaj

1960

(unknown)

Seattle, Washington

KO 1

Pouličná bitka

1960

(unknown)

Seattle, Washington

KO 1

Pouličná bitka

1962 (?)

Uechi

Seattle, Washington

KO 1

 

1963

(unknown)

Hong Kong

KO

 

1964

Wong Jack Man

Oakland, California

Neznámy

 

1973

(Kung fu fighter)

Hong Kong

KO

KO po 30 sekundách

Bruce Lee cítil, že mnohí tí, čo cvičili bojové umenia netrávili dostatok času telesnému tréningu. Bruce začlenil množstvo zložiek do svojho tréningu – silu, rýchlosť, flexibilitu. Skúšal začleniť aj metódy kulturistiky do svojho tréningu čo bolo úplne nevídané.

Vo svojej knihe „The Tao of Jeed Kune Do“ píše:

„Tréning je jednou z najviac zanedbávaných vecí v športe. Príliš veľa času sa venuje vytvoreniu zručnosti a príliš málo času sa venuje jednotlivcovi a jeho spoluúčasti na tréningu.“

Lee používal silový tréning už vo svojich 24 rokoch a zameriaval sa na svoje paže. V tom čase robil viaceré klasické kulturistické cviky – bicepsové zdvihy, drepy, kliky, koncentrované zdvihy, Francúzke tlaky a klopenie zápestia. Opakovania vykonával v rozsahu 6-12.

Veril, že brušné svaly sú jedny s najdôležitejších svalov pre bojové umenia vzhľadom na to, že takmer každý pohyb v bojových umeniach zapája práve brušné svalstvo a tiež chránia dôležité orgány tela.

Trénoval od 7. rána do 9 fexibilitu a beh, od 11. do 12. trénoval so závažiami. Tiež občas zapájal do tréningu stacionárny bicykel.

Veľa krát skákal na švihadle.

Výživa

Podľa jeho manželky Lindy, čoskoro po tom, čo sa presťahoval do USA, začal Bruce vážne pristupovať aj k strave – zdravej výžive, proteínovým nápojom a vitamínom a minerálom. Neskôr naznačoval, že v záujme vytvorenia vysoko aktívneho tela by nikto nemal jesť nezdravé jedlá a tým dodávať telu „zlé palivo“. Bruce sa tiež vyhýbal pečeným dobrotám, ktoré opísal ako kalórie, ktoré mu nič nedávajú. Jeho stravovanie pozostávalo z proteínových nápojov – snažil sa vypiť jeden alebo dva denne a zdravej vyváženej a hlavne pestrej stravy.

Linda spomína, že „rád pil vlastné džúsy vyrobené zo zeleniny, ovocia, jabĺk, zeleru, mrkvy a podobne, ktoré pripravoval v elektrickom mixéri. Denne konzumoval zeleninu, ovocie a mlieko. Uprednostňoval Čínsku alebo inú ázijskú kuchyňu pretože mal rád pestrosť, ktorú ponúka.

Bruce bol zástancom týchto doplnkov:

  • Vitamín C
  • Lecitín
  • Vitamín E
  • Proteínové tablety

Postava

Leeho záľuba vo fitness mu dala telo, ktoré bolo ocenené mnohými vrcholnými športovcami z kulturistickej komunity. Joe Weider opísal jeho postavu ako „najvyrysovanejšiu, akú kedy vydel“. Mnohí kulturisti spomenuli jeho meno v súvislosti z inšpiráciou – Flex Wheeler, Shawn Ray, Lou Ferrigno, Dorian Yates a Lee Haney.

Zaujímavaosti

- Leeho pohyby boli občas príliš rýchle aby mohli byť zaznamenané na film o 24 obrázkoch za sekundu. Preto sa niektoré scény točili na 32 obrázkoch za sekundu a potom boli spomalené. Mnohé súčasné filmy o bojových umeniach robia opak – zvyšujú rýchlosť...

- Lee dokázal vyhodiť zrnko ryže do vzduchu a chytiť ho prostredníctvom tradičného príboru – čínskych paličiek

- Dokázal urobiť 50 zhybov na hrazde na jednej ruke

- Dokázal preraziť 15 cm široké drevené dosky

Filozofia

„ Buď bez formy, bez tvaru.... ako voda. Ak ju dáš do pohára, bude ako pohár, ak ju dáš do fľaše, bude ako fľaša. Voda môže tiecť, voda môže ničiť. Buď voda, priateľu....“

„ Každý typ vedomostí sa stane seba vzdelaním“.

„ Použi iba to, čo funguje a vezmi to z hociktorého miesta, kde to nájdeš“

Smrť

20 júla 1973 bol Bruce Lee v Hong Kongu na obede s bývalým Jamesom Bondom George Lazebym, ktorý s ním chcel natočiť film. Podľa Leeho manželky Lindy, spolu pracovali na scenári asi do 4 poobede. Neskôr jej Bruce povedal, že má bolesti hlavy, tak mu dala analgetiká, ktoré obsahovali Aspirín. Okolo pol ôsmej večer si išiel ľahnúť aby si odpočinul. Keď sa nezobudil na večeru, snažili sa ho zobudiť no márne. Zavolali doktora, ktorý neskôr privolal záchranku avšak kým prišli do nemocnice, Lee bol už mŕtvy. Nemal žiadne zranenia, no jeho mozog bol opuchnutý. V jeho tele našli marihuanu, čo vzbudilo dohady o jeho smrti, no odborník, ktorý ho vyšetroval rázne zamietol ako príčinu smrti marihuanu.

Presné detaily jeho smrti sú predmetom dohád.

Bruce Lee vs. Chuck Norris

 

Pocta Buce Lee:

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.