Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Frank Zane - osobnosť týždňa
Legendy kulturistiky

Frank Zane - osobnosť týždňa5

19.02.2009 pridal Valihora

Synonymum estetiky.

„Neverím v tréning do zlyhania, vynútené opakovania a podobne. Nikdy som to takto nerobil.“

 

Výška: 175 cm

Súťažná váha: 83-86 kg

Frank Zane je doteraz veľmi obľúbeným kulturistom o čom svedčí množstvo jeho fanúšikov. V súčasnej dobe „harcore“ vzhľadu kulturistov, Frankova postava stále zostáva prijateľnou pomerom medzi estetikou a objemom pre mnohých, aj menej ortodoxných divákov. Tí, ktorí snívajú o peknej, svalnatej postave majú často na mysli tú, ktorú tak perfektne prezentoval práve Frank. Jeho typ postavy jednoducho pripadá väčšine ľudí prirodzenejší a aj možný dosiahnuť (ak nie, aspoň sa k tomu priblížiť).

Hoci Frank bol nesporne obrovským talentom, za jeho úspechom je veľa odhodlanej, cieľavedomej práce. Veď na svojej 1. súťaži skončil na 17. (!!!!) mieste! Neskôr, keď si už získal pozornosť titulmi Mr. Universe a Mr. Amerika, musel čeliť tlaku názorov typu „väčší = lepší“. Ako sám Frank povedal: „ Pre mňa bola jednoducho táto cesta správna. Vedel som, že tento typ postavy chcem dosiahnuť, nechcel som byť za každú cenu veľkým.“

Do histórie kulturistiky sa zapísal viacerými osobitosťami: v roku 1968 porazil vtedy o 20 kg ťažšieho Arnolda (Arnold o tejto porážke povedal: „zistil som, že väčší neznamená vždy lepší. Poučil som sa z tejto porážky, a s Frankom, hoci sme sa stretli na pódiu viackrát, som už nikdy neprehral...“). Svojim perfektným pózovaním, ktoré povýšil až niekde na úroveň umenia. Alebo tým, že napriek svojej objemom menšej postave, dokázal často konkurovať a predčiť oveľa masívnejších súperov.

Životopis:ilustračné foto

Frank Zane sa narodil 28. júna 1942 v Pensylvánii. V roku 1964 sa stal učiteľom a neskôr získal aj titul v psychológii.

Počas svojej kariéry kulturistu sa stal 3 – násobným Mr. Olympia (1977-1979) a do dnešných čias je stelesnením elegancie, estetiky a symetrie. Bol povestný svojim svojsky prepracovaným pózovaním a jeho V tvar trupu bol jedinečný. Je jedným z troch ľudí, ktorí porazili Arnolda Schwartzeneggera a jedným z mála kulturistov histórie, ktorí získali titul Mr. Olympia s váhou menšou ako 90 kg.

Medzi kulturistami si vyslúžil prezývku „chemik“ ako sám povedal, kvôli jeho vzdelaniu a kvôli tomu, že bral veľa doplnkov a aminokyselín (čo podľa vlastných slov robí doteraz). Často sa špekuluje, či táto prezývka vznikla iba práve vďaka týmto doplnkom, niektorí o ňom tvrdia, že bol naturálom (čo on sám nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil), takže sa skutočnú pravdu o „chemikovi“ v tomto smere asi nedozvieme.

Dlhé obdobie žil v Los Angeles (ako ináč) no teraz sa jeho sídlom stalo San Diego v Kalifornii, kde žije so svojou manželkou a venuje sa osobným tréningom.

Súťažná história:

 • 1961 Mr. Pennsylvania 17. miesto!!!
 • 1962 Mr. Keystone 1. miesto
 • 1963 Mr. Keystone 2. miesto
 • 1965 Mr. Sunshine State 1. miesto
 • 1965 IFBB Mr. Universe Medium 1. miesto
 • 1966 IFBB Mr. America Medium 1. miesto
 • 1967 IFBB Mr. America Medium 1. miesto
 • 1967 IFBB Mr. Universe Tall 3. miesto
 • 1968 IFBB Mr. America Medium 1. miesto a celkový víťaz
 • 1968 Mr. Universe Short 1. miesto & celkový víťaz
 • 1970 Amateur Mr. Universe Víťaz
 • 1971 NABBA Pro Mr. Universe Short 1. miesto
 • 1972 Pro Mr. Universe Short 1. miesto a celkový víťaž
 • 1972 Mr. Olympia 2. miesto
 • 1974 Mr. Olympia 4. miesto
 • 1976 Mr. Olympia 2. miesto
 • 1977 Mr. Olympia 1. miesto
 • 1978 Mr. Olympia 1. miesto
 • 1979 Mr. Olympia 1. miesto
 • 1980 Mr. Olympia 3. miesto
 • 1982 Mr. Olympia 2. miesto
 • 1983 Mr. Olympia 4. miesto

Rozhovor:

O: Čomu sa v súčasnosti venuješ?

Frank: Robím dve veci. Mám súkromnú posilňovňu tu v San Diegu, kde trénujem ľudí. V podstate program „ The Zane Experience“ robím už od roku 1981. Začalo to v Palm Springs, kde som mal hotel a trénoval som tam skupinky ľudí. Po tom v roku 88 som to začal robiť tak ako dnes. Ľudia prídu a zostanú v blízkom hoteli a trénujú so mnou individuálne.

O: Čo sa zmenilo od čias, kedy si súťažil?

Frank: V čase, keď som súťažil som bol učiteľom v škole na plný úväzok. Učil som matematiku, takže som mal veľmi hektické obdobie, keď som cez deň učil a po tom som išiel trénovať. Samozrejme, že počas leta som mal viac času, aby som trénoval na súťaže.

Tak som to robil 13 rokov až som vyhral Mr. Olympia. Prestal som s učením a začal som robiť trénera na plný úväzok.

O: Chýbajú ti tie dni profesionálnej kulturistiky?

Frank: Nie. Vyžaduje to veľa práce. Som rád, že to už nemám v programe. Je to veľký obeta, stať sa súťažným kulturistom.

Najväčšou motiváciou vtedy je ísť na pódium a vyzerať dobre. Je to jedna z najťažších vecí na svete. Robil som to 23 rokov a to bolo možno príliš veľa. Prestal som, keď som mal 41 rokov.

O: Stále tvrdo trénuješ a si v dobrej forme. Aké máš športové ciele?

Frank: Stále mám pred sebou nejaký cieľ, rovnako, ako keď som súťažil a snažil som sa dostať do vrcholovej formy rok čo rok. Tento rok som opäť vo výbornej forme. Na moje osobnej stránke mám pár aktuálnych fotiek.

Tiež som publikoval svoj časopis „Budovanie tela“ (Building the body). Je to štvrťročná publikácia, ktorá nemá žiadne reklamy, iba informácie. Väčšinu som písal sám a robím to tak už 9 rokov.

O: Ako často v súčasnosti trénuješ?

Frank: Väčšinu tréningov mám spolu s mojimi klientmi, čo je tri dni vkuse. Trénujem 3 Trénujem 3 + 1 alebo 3+ 2. Ale mojim obľúbeným je trénovať každý druhý deň, alebo 3 dni z piatich.

Tréning, ktorý v súčasnosti robím je: ilustračné foto

 • prsia, ramená, triceps
 • nohy
 • voľno
 • chrbát, biceps, predlaktia
 • voľno

Celá myšlienka spočíva v tom, trénovať menej často, ale tvrdšie. Stále trénujem rovnako tvrdo ako v začiatkoch, no robím menej sérii. Na vrch robím väčšinou okolo 20 – 24 sérii. Na spodok obvykle polovicu z toho.

O: Ako pristupuješ ku kardiu?

Frank: Keď sa snažím získať top formu, robím ho viac a viac. Väčšinou je to na jeseň, kedy som zvykol súťažiť. Obvykle robievam hodinu kardia týždenne, no ako dosahujem lepšiu a lepšiu formu, robím spolu 4 až 5 hodín kardia týždenne.

O: Ako vyzerá tvoja súčasná dieta?

Frank: Vždy je pomerne prísna. Už mám dávno 65 rokov a nejem až tak veľa. Výskumy ukazujú, že ak chceš žiť dlhšie, musíš jesť menej. Preto nikdy nejem viac ako 2000 kalórii denne. Prijímam okolo 2g bielkovín a kg váhy.

Väčšinou neprijímam veľa sacharidov – okolo polovice príjmu bielkovín. Takto to robím 3 dni, a 4. deň ich zvýšim na rovnaké množstvo s bielkovinami.

O: Ako plánuješ tvoje jedlá?

Frank: To sa líši. Neverím vo veľkú častosť jedál, pretože nejem príliš veľa. V podstate jem 2 hlavné jedlá – raňajky a skorú večeru a 2 menšie jedlá.

Mám bielkovinový nápoj, beriem ešte glukosamín, chondriotin a to spolu s ovocím 2 krát denne.

O: Povedal si, že tvoj jedálny plán sa líši. Môžeš to bližšie vysvetliť?

Frank: Ak chceš zostať v dobrej kondícii, nemal by si jesť príliš veľa. Preto vždy počkám, kým som hladný. Potom sa hneď nenajem, ešte chvíľu som tak. Tým, že si hladný, nestrácaš svaly. Až po približne 8 hodninách lačnenia. Väčšinou, keď cítiš, že si hladný, je to signál, že telo spotrebuváva tuk. Takže ak chceš páliť tuk, zostať hladný dlhšie. Počas toho, keď sa cítiš hladný, nie je dobré trénovať s činkami. Ale kardio je dobré.

O: Nemyslíš si, že tento prístup je radikálne odlišný od väčšiny – jesť často?

Frank: Neriadim sa tým, čo si myslia ostatní. Idem podľa vlastných skúseností. Nejdem ani podľa teórii. Mám 50 rokov skúseností, takže viem, čo je pre mňa dobré a čo nie. Takže nezáleží na tom, čo hovoria ostatní.

O: Takže v kulturistike nie sú nijaké všeobecné pravidlá?

Frank: Zistil som, že veľa vecí funguje. Nie je iba jedna cesta. Ak chceš, všetko funguje. Veci, ktoré nechceš sú tie, ktoré ťa môžu zraniť. Neverím v tréning do zlyhania, vynútené opakovania a podobne. Nikdy som to nerobil.

O: Aký máš teda cieľ pri každej sérii cviku?

Frank: Mojim cieľom je urobiť ľahšiu váhu ťažšou. Pohyb vykonávam v presnom rozsahu a sústredím sa na pomalé a kontrolované negatívne opakovania, explozívne pozitívne. A po každej sérii sa porozťahujem. Každý tréning sa snažím získať obrovské napumpovanie.

O: Tvoje telo je považované za veľmi symetrické...

Frank: To je ale ďaleko od pravdy. Práve naopak, je dosť asymetrické. Preto som mal taký štýl pózovania – nesymetrické pózovanie. Myslím, že to aj vyzerá lepšie ako symetrické...

 

O: Čo si myslíš o súčasnej kulturistike?

Frank: Nepáči sa mi, ako vyzerajú. Nemyslím si, že to pomohlo kulturistike. Nestala sa o nič populárnejšou. Iba sa dostala do kategórie – steroidy. Pozrieš sa na súčasnú kulturistiku a povieš si – steroidy. Je to automatické.

Každý kulturistický časopis ti povie všetko okrem jednej veci. Povedia ti presne to, čo kulturisti robia, okrem jednej veci – aké látky berú. O tom ti nepovedia.

Povedia ti „chceš vyzerať masívny a brutálny?“ „ber tieto doplnky“. No to má ďaleko od pravdy. Aby som bol úprimný, neviním s toho kulturistov. Rozhodcovia sú tí, ktorí ti povedia: „ si najlepší“.

Ďalšou vecou je, že kulturistika padla do zajatia objemu. V súčasnosti nevidíš pretekať nikoho pod 90 kg.

 

 

 

Komentáre

 • mojaku 12.06.2010 15:56:05

  vie ocom to je…

 • Michal 13.11.2010 09:45:14

  Veľmi zaujímavý článok ! :). Keď som ho čítal ani som nedýchal!!! páči sa mi, že vedel načúvať svoje telo čo je veľmi dôležité!! “ak chceš všetko funguje” stým musím súhlasiť :) Je to môj idol :)

 • kamok 20.05.2012 12:31:18

  Uviedol tu veľmi múdre slová a ja osobne si myslím že stojí za zamyslenie.
  Veľký človek plodí Veľké myšlienky.

 • IgorKorintuš 04.03.2013 11:16:56

  Uplna TOP ka čo ste tu kedy mali !! :)

 • FIlip Pšenák 12.03.2014 07:45:04

  Parádny článok

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.