Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Rady Jay Cutlera
Legendy kulturistiky

Rady Jay Cutlera4

26.08.2010 pridal Valihora

Čo je tvoja najlepšia rada pre začiatočníka?


"Najdôležitejšia vlastnosť, ktorú by si mal začiatočník pestovať je trpezlivosť".

Nikto nerobí pokroky tak rýchlo ako by chcel, dokonca ani najlepší profíci. Ak iba začínaš, zabudni na to, že z normálneho tela budeš za mať za 60 dní, 3 mesiace alebo dokonca za rok perfeknú postavu (dokonca ani s doplnkami od Muscletechu, poznámka Valihora). Vyžaduje to dlhý čas vybudovať si dobrú postavu a ešte viac času zlepšiť zaostávajúce partie, aby si mal vyvážené proporcie. Veľa ľudí je sklamaných, keď ich chrbát alebo nohy nerastú rýchlo ako ostatné partie a zameriavajú sa na partie ktoré reagujú rýchlejšie. Ak v tom budeš pokračovať, povedie to k veľkým nepomerom medzi telesnými partiami. Jedným časom som si musel uvedomiť, že moje nohy prekonávajú vrch tela, tak som musel trochu zvoľniť pred tým, než by to bolo ešte horšie.

Tiež chcem zdôrazniť začiatočníkom význam stravy a tréningu - musíte byť systematický. Rast je pomalý proces, ale bude rovnomerný, pokým budete správne jesť a trénovať.

Nakoniec by som chcel upozorniť na rovnováhu v živote. Nerobte si z kulturistiky celý svet. Nemyslím si, že tým, že budete totálne pohltený kulturistikou, necháte všetko ostatné, čím sa stanete dokonalým kulturistom vás ozaj naplní. Opak je pravdou. Majte priateľov a vzťahy, iné záujmy mimo posilky a budete lepšie vyvážená osobnosť.
 

Máš nejaké návyky, ktoré robíš každý deň?


ilustračné fotoNeviem či sa to dá nazvať návykom ale sú niektoré veci, ktoré robím každý deň - napríklad trávim veľa času so psami a chodím s nimi na prechádzky. Ostatné veci sú väčšinou viazané na kulturistiku, kariéru alebo môj biznis. Veľa času trávim varením a jedením, vybavovaním objednávok, tréningom a rôznymi typmi terapie na zlepšenie svoje výkonnosti a regenerácie. Telku moc nepozerám. Ak som ozaj zaneprázdnený, počas mesiaca alebo dvoch ju vôbec nepozerám. Som však šťastný so svojim životom a baví ma to. Ďalšia vec je, že s Kerry (manželka) sa chodievame von najesť.

Čo sa týka rituálov pred tréningom, mám jeden, ktorý prekvapil mnoho ľudí. Nie len po tréningu ale aj pred tréningom si dávam sprchu. Skrátka mám rád pocit osvieženia. Pre mnohých to nemá logiku lebo sa spotím tak či tak, ale myslím, že takto odtrénujem lepšie a tvrdšie. Možno preto, že kulturistika je moja práca, tak prečo neísť do práce čistý a svieži? Tiež mám niekoľko vecí, ktoré si obliekam na tréning. Kým nie som ozaj blízko do súťaže, obliekam si iba tričká bez rukávov. A už si moc neobliekam kraťase. Ak netrénujem lýtka, väčšinou si obliekam tepláky. A pred časom som prestal používať opasok.

Čo sa týka doplnkov, rád užívam dobrý nitrix (asi nie BSN, že :-) ) na maximalizovanie napumpovania. Užívam NanoVapor od Muscletechu. Pokiaľ nie som pred súťažou, neužívam spaľovače tukov ani stimulanty (no podľa mňa je Vapor dosť silný stimulant :-) - Valihora).
 

Počas diety som dosť hladný a mám obrovské chute na nezdravé veci. Je v moja dieta zlá?Hlad a chute na sladké sú úplne normálne počas diety. Zistil som na sebe ale aj iných kulturistoch, že keď začneš vidieť výsledky svojej diety, chute začnú byť druhoradé. Začneš si spájať dietne jedlo so stratou tuku a menej budeš myslieť na jedlo ktoré ťa brzdí v napredovaní.
 

Jay, som tvoj veľký fanúšik. Na poslednom videu som ťa videl trénovať brušáky 45 minút po každom tréningu. Používaš závažie na brušáky alebo iba telesnú váhu? Bojím sa, že budem príliš "hrubý" v tejto oblasti.


Ilustračné fotoNa väčšine cvikov používam závažie, ale ľahké. Na jednom stroji na brucho používam iba 15 kg a robím brušáky s lanom s 30 kg. Na zdvíhanie nôh vo vise používam iba samotnú váhu nôh, čo je dostatočné. Kontrakcia je skutočne tým kľúčom k správnemu odtrénovaniu brucha. Keď robím ranné kardio na schodoch, zapájam brušáky na každom kroku. Taktiež som prestal používať opasok, čo určite napomáha mojmu telu držať viac pokope.

Keď som si analyzoval tvoju dietu, vyšlo mi, že ješ až 275 gramov tukov! Viem, že si veľký chlap ale to ma úplne ohromilo...


Musíš zobrať na vedomie, že trénujem vyše dvoch hodín denne v pomerne rýchlom tempe a robím veľa kardia. Môj tréner mi znížil sacharidy viac ako obvykle a jedol som viac tukov, čím som udržoval rovnaký počet kalórii. Mám pomerne rýchly metabolizmus a ak by som neprijal dostatok kalórii, riskujem že stratím svaly. Aj keď som bol skeptický ku zníženiu sacharidov, vyplatilo sa to. Moje telo reagovalo lepšie na tuky než som myslel. Nie každý musí mať rovnaké výsledky, treba skúšať a zistiť, čo najviac funguje na teba.

Môj súčasný tréningový split:

1. deň: chrbát
2. deň: hrudník
3. deň: ruky
4. deň: ramená
5. deň: nohy
6. deň: voľno

 

 

Komentáre

 • Milan Badinsky 26.08.2010 19:21:34

  smola v takýchto rozhovoroch je tá že ten daný kulturista vždy povie viac menej len to čo sa bude páčiť jeho sponzorom atď...v tom je to možno trošku neobjektívne ..čo už tento šport je už skoro len o prachoch a biznise ...

 • Valihora 27.08.2010 04:48:54

  Čo to tu zase meleš?! Aký sponzori? Veď tam radí začiatočníkom a spomína ako trénuje a čo robí doma. Aké prachy a biznis? Iba raz tam spomenul NanoVapor. To ja vo videách spomínam proťáky oveľa viac a nie som nikým sponzorovaný...

 • Milan Badinsky 27.08.2010 05:31:22

  Ale spomínaš ich vo všeobecnosti ..nepreferuješ len čiste jednu značku ...a to je ten rozdiel ..keď by sa jeho spýtali na ktorýkoľvek suplement tak by odporúčal len firmu muscletech ...myslel som to skôr v tomto smere ...to že radí začiatočníkom je úplne super lebo veľa začiatočníkov nevie čo je prioritou a robia veľa chýb .. či už v strave, tréningu, regenerácii atď.

 • Simon 27.08.2010 06:35:34

  super článok - super čítanie :-)

 • Dávid Semják 27.08.2010 08:10:07

  Komercia ;-)

 • peter zavodsky 28.08.2010 06:17:25

  samozrejme ze to je o peniazoch,ako cela sucasna sportova scena…

 • Valihora 28.08.2010 11:57:45

  Komentáre k článkom majú byť komentáre k článkom. V tomto článku nevidím nič komerčné ani nič o peniazoch. Myslím, že jeho odpovede v tomto článku môžu mnohým pomôcť alebo inšpirovať.

 • peter zavodsky 28.08.2010 15:28:54

  voda je draha,a CUTLER sa sprchuje aj pred treningom,takze je to aj o peniazoch :-)

 • Pavol Pintér 29.08.2010 07:42:35

  Nieco pravdy mas aj ty milankos512 aj ty Boris pravda ze cutler aj vsetci kulturisty maju svoj biznnis urcite nevyziju len s posilky to je normalne ved si zarabaju ale ty uz si pisal somariny nerobia len vsetko pre prachy a inak super clanook :)

 • mojaku 23.11.2010 21:10:58

  pride na psa mraz…

 • Theater 08.02.2013 18:52:35

  Fajny članok Vali :) Jay je pán

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.