Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Jay Cutler - osobnosť týždňa
Legendy kulturistiky

Jay Cutler - osobnosť týždňa0

10.10.2009 pridal Valihora

Jay Cutler sa narodil 3 augusta 1973 v Massachusetts ako najmladší zo siedmych súrodencov – 3 bratov a 3 sestier. Ako dieťa bol veľmi aktívny. Bicykloval sa, hral hry s kámošmi a tak podobne.  Na strednej škole hral Americký futbal.  S kulturistikou sa zoznámil na výške, kde začal trénovať v deň svojich 18. narodenín v roku 1991.


Zo začiatkuJay Cutler trénoval kvôli tomu, aby lepšie vyzeral, no čoskoro začal súťažiť. Hneď prvú súťaž vyhral. Tak sa jeho kariéra odštartovala.


Spolu s priateľkou Kerry (terajšou manželkou) sa presťahovali do Worcheseteru, kde začal Jay trénovať aby získal profesionálnu kartu. Roky rýchlo ubiehali a Jay vystriedal viacero zamestnaní, kým si Kerry ukončila svoje vzdelanie zdravotnej sestry. V roku 1994 sa Jay zoznámil s človekom, ktorý mu ukázal cestu a podporu aby sa stal výborným kulturistom a biznismenom.


ilustračné fotoUž tom čase mal Jay Cutler po svojom boku veľmi známeho odborníka na víživu Chrisa Aceta (ktorý prispieva aj do Muscle Fitness) a spolu vytvorili kulturistu, ktorý vyhral v 1996 súťaž, na ktorej získal titul profesionála. Vtedy dostal viacero ponúk a rozhodol sa pre Joe Weidera.


Rok 1997 vynechal a vrátil sa v roku 1998 na známu súťaž „Night of Champions“ v New Yorku. Skončil 11, čo ho moc nepotešilo. O rok neskôr už skončil 3. na „Ironman“ a 4. na „Arnold Clasics“. V tom istom roku sa na prvej Olympii umiestnil na peknom 15. mieste :-).


V roku, kedy nastúpil Ronnie prvý krát na trón kráľa kulturistiky sa zo svojou manželkou zobrali a žili v Kalifornii.
V roku 2000 už vyhral „Night of Champions“ a s Kerry si kúpili svoj prvý dom. V tom roku skončil na Olympii už 8, keď sa tesne pred Olympiou na 2 súťažiach umiestnil hneď 2. za Ronnie Colemanom.


V roku 2000 dostal ponuku od firmy ISS „ktorá sa neodmieta“ ako sám povedal. To mu umožnilo celý rok stráviť prípravou na Mr. Olympia 2001, kde skončil 2. za Ronnie Colemanom a podľa mnohých to bola Jayova doteraz najlepšia forma.  
Po tomto skvelom umiestnení sa Jay pripravoval na „Arnold Clasics“ kde skončil na 1. mieste – to sa mu podarilo spolu 3 razy. Rok 2003 bol pre Jaya neskutočne pozitívny – 8 súťaží, 5 víťaztiev, tri 2. miesta. V tom roku podpísal kontrakt s firmou Muscletech, s ktorou je dodnes.


V roku 2006 Jay Cutler po prvý krát vyhral svoj vytúžený titul kráľa kulturistiky tým, že porazil „neporaziteľného“ Ronnie Colemana, ktorého prenasledoval 3 roky. O rok neskôr ho znovu porazil a získal ďalší titul Mr. Olympia. V roku 2008 bol o svojom víťazstve vopred presvedčený, no Dexter Jackson mu skrížil plány. Jay však všetkým dokázal, že je veľký bojovník a v roku 2009 svoj titul opäť získal, čo sa doteraz nikomu nepodarilo (keď nerátame Švarciho a Franca Columbu, ktorý na istý čas prerušili svoju kariéru a potom sa vrátili späť).

Rozhovor:

Ako si sa dostal ku kulturistike?

Začal som na strednej, a rýchlo som si všimol, že mám veľký potenciál. Ako tínager som vyhral prvú súťaž a to ma inšpirovalo. Pomerne rýchlo som vyhral profi kartu a podpísal prvé zmluvy, čo bolo pre mňa zase super...

Aké doplnky používaš?

Používam proteínové prípravky, a samozrejme keratín a glutamín. Tatkiež aj multi vitamíny.

Čo sa týka doplnkov, verím, že kvalita má byť pred kvantitou. Kedysi som bral až 80 gramov bielkovín v jednom nápoji, teraz však už iba 50. Je to vďaka kvalitným proteínovým prípravkom.

Aké to je poraziť kulturistov, ktorých si predtým obdivoval?

Je to super pocit a je to ťažké opísať. Nemám na to ale čas myslieť, lebo po súťaži opäť naplno trénujem. Vždy si dávam realistické ciele. V podstate nemyslím na iných ľudí, ktorých mám poraziť, chcem poraziť sám seba.

Niektorí ľudia si myslia, že súčasný borci berú synthol, čo si o tom myslíš?

Čo mám na to povedať? Určite to niektorí berú, ale takto iba z pohľadu to neviem posúdiť ktorí. Podľa mňa je to hlúpe. Títo borci väčšinou ani nevydržia dlho...Tí, čo to používajú by mali byť diskvalifikovaný.

Čo si myslíš o súčasnom hodnotení rozhodcov?

Je to také aké to je. Nechápem tých, čo sa stále sťažujú na nepriazeň rozhodcov. Ronnie Coleman to povedal dobre: „nesťažoval som sa, keď som končil posledný“. Som presvedčený, že najlepší zvíťazí a je to na mne, aby som bol najlepší. Shawn Ray sa stále sťažoval, pritom vždy končil v prvej päťke. Stále kritizoval rozhodcov a nič sa nezmenilo. Keď chceš vyhrať, musíš všetkých presvedčiť o tom, že si najlepší.

Si kámoš s niektorými profíkmi?

Sme dobrý kámoši s Philom Heathom, bol u mňa niekoľko krát... S ostatnými sa poznáme, no v podstate sa nestretávame inde, než na súťažiach alebo pózovačkách.

Čo robíš okrem kulturistiky?

S manželkou Kerry ideme na pláž alebo do kina a tak. Ja však rád trénujem, zvyčajne 2 razy denne a to ma fakt baví.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Ráno vstanem, idem von so psami, potom sa naraňajkujem a vybavím pár emailov. Idem si zacvičiť a potom sa zase najem. Vybavím ďalšie maily. Vybavím si telefonáty, venujem sa biznisu. Večer trénujem okolo 5 a potom, keď sa vráti Kerry domov, pozeráme telku alebo tak.

Aký tréning máš v súčasnosti?

Skúšal som tréning FST-7, na ktorom je aj kámoš Phil Heath. Jeho autorom je Hany Rambod, jeho tréner. S ním som aj ja chvíľu spolupracoval, no nakoniec som sa na Olympiu pripravoval sám. Mám aj svoj tréning, za tie roky už viem, čo pre mňa funguje a čo nie. Zvyčajne cvičím 2 razy denne. Môj split môžete nájsť na mojej stránke jaycutler.com alebo muscletech.com.

Keď veľa cestujem, musím prispôsobiť svoj režim tomu ale snažím sa a zatiaľ to vychádza.

 

 

Komentáre

 • mojaku 23.11.2010 21:15:24

  stale nechapen co nanom kto vidi :D

 • Valihora 28.01.2012 23:03:29

  mojaku, možno niekedy pochopíš a možno nikdy…

 • Tamás 18.04.2012 12:03:17

  Som toho názoru ako valihora..Každý kulturista je niečim iným výnimoční!!

 • milanko297 20.10.2012 13:44:56

  od Jaya mam odkukane takmer vsetky videa ,velmi ma zaujima tento clovek , da sa povedat ze je to moj idol, je to Borec! Pekne je to tu o nom napisane… a este ludia ,ktori nechapate princip kulturistiky ani tu radsej nic nekomentujte :P….kulturistika je tichy ale veelmi ucinny sport!

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.