Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Shawn Ray - osobnosť týždňa
Legendy kulturistiky

Shawn Ray - osobnosť týždňa5

29.06.2009 pridal Valihora

Shawn Ray sa narodil 9. septembra 1965 v Kalifornii. Z 30 veľkých súťaží v kulturistike, ktorých sa zúčastnil sa do prvej pätky nedostal iba raz.

V roku 1990 pokusne zaviedli na súťaži Arnold Classic dopingové testy (od vtedy to tuším už neurobili) a Shawn bol prvým, ktorý sa dal nachytať a to hneď pri svojom prvom víťazstve. O rok neskôr opäť na tejto súťaži zvíťazil, no tento krát „už bol čistý“.

Shawn zavesil súťažné plavky na kliniec v roku 2001. Zaujímavosťou je, že bol v prvej päťke na Mr. Olympia 12 po sebe nasledujúcich rokov (od 1990 do 2001) a dvakrát skončil druhý.

Je promotérom Shawn Ray Colorado Pro v Denveri a v súčasnosti úzko spolupracuje s časopisom a webovým serverom www.musculardevelopment.com kde majú s kolegom a bývalým súperom Flexom Wheelerom internetové rádio.

Kulturistická kariéra

Shawn bol zvoleným „najlepším kulturistom, ktorý nikdy nevyhral Mr. Olympia“ v roku 2003.

ilustračné fotoPred tým, než prestal so súťažením v roku 2001 pretekal mnohokrát. Žiadnemu z kulturistov sa doteraz nepodarilo zopakovať jeho rekord 12 rokov po sebe byť v prvej päťke na Mr. Olympia. Každého zo súperov, s ktorými súťažil porazil minimálne raz, okrem Lee Haneya a Doriana Yatesa. Získal si prezívku „zabíjač obrov“ (podobne ako Danny Padilla) vďaka tomu, že porážal súperov o 15 až 25 kg ťažších a 20 cm vyšších.

Umiestnenia na Mr. Olympia

1988 13. miesto

1990 3. miesto

1991 5. miesto

1992 4. miesto

1993 3. miesto

1994 2. miesto

1995 4. miesto

1996 2. miesto

1997 3. miesto

1998 5. miesto

1999 5. miesto

2000 4. miesto

2001 4. miesto

Štatistika:

ilustračné fotoVáha: súťažná – 97 kg, mimosúťažná – 105 kg

Záujmy: Box, Basketbal, Gymnastika, Tenis, UFC zápasy, Hudba

Obľúbený interpreti: Luther Vandross, Sade, Andrea Bocelli, Toni Braxton, Marih Carey, Tupac, Aerosmith

Obľúbená farba: fialová

Obľúbené jedlo: Japonská kuchyňa, Koláčiky s bielou čokoládou a makadamovými orechmi, stejk, mrkvový koláč

Obľúbené miesto: Hawaii, Viedeň, Florida

Obľúbená posilka: Golds Gym, Las Vegas

Obľúbený športovec: Muhammad Ali

Obľúbené auto: Lamborgini Diablo

Obľúbený film: Scarface,

Interview:

O: Ako si sa rozhodol že prestaneš súťažiť?

Na svojej poslednej Olympii v 2001 som vedel, že už sa viac nevrátim. Napríklad pre to, že Kevin Levrone nebol registrovaným pretekárom IFBB a ani nemal oprávnenie štartovať na tejto súťaži. Nakoniec ho nechali súťažiť. To ma naštvalo. Po ďalšie, Jay Cutler neprešiel testami na diuretiká. Všetci o tom vedeli. Prečo ho potom nevyradili zo súťaže? To by ma posunulo o 2 miesta vyššie.

O: Mrzí ťa, že si nikdy nevyhral Mr. Olympia?

SR: Nemrzí, lebo viem prečo sa tak nestalo. Tak isto ani Flex Wheeler to nikdy nevyhral ani Kevin Levrone. Kým sa rozhodcovia nezmenia, ťažko by sa niečo vylepšilo...

O: Čo si myslíš o súčasnej kulturistike?

SR: Myslím, že by sa malo upustiť od oceňovania tých obrovských monštier. Nedáva to dobrý obraz o našom športe. Väčšina ľudí keď začína, nemá 120 kíl a je to pre nich odradzujúce vidieť niekoho takého. Odradiť ich môže aj to množstvo chémie, ktoré do seba dostávajú. Veľkosť je dôležitá, ale nie na úkor definície a symetrie.

O: Prečo si odišiel od Weidera?

SR: v roku 1987 som získal profi licenciu a o rok neskôr som podpísal svoj prvý kontrakt s Joe Weiderom od 1988 do 2005. To je 17 rokov. V roku 2004 Joe Weider predal jeho spoločnosť za 350 miliónov dolárov. Ja som strávil celú svoju profesionálnu kariéru pod jeho kontraktom a posledná súťaž, na ktorej som súťažil bola v roku 2001. V roku 2005 mala táto spoločnosť iného majiteľa a ten sa sústredil viac na pretekajúcich športovcov. Ja som podpísal zmluvu s Joe Weiderom a on tam už nebol. Chcel som sa teda posunúť niekam ďalej.

O: Niektorí ľudia ťa nazývajú arogantným debilom...

SR: Jasné, o tom vôbec nepochybuj, že som arogantný a to je vďaka tomu, že si verím a robím to, čo hovorím. Vždy si stojím za tým, čo hovorím. Napríklad keď chcem zvýšiť ocenenie pre kulturistu, najprv vytiahnem svoje peniaze a potom hľadám niekoho, či do toho nepôjde so mnou. Naozajstný charakter človeka spoznáš nie vtedy, keď je človek na dne, ale keď je niekto v jeho okolí na dne. Ja sa snažím vyriešiť problémy súčasnej kulturistiky, nie len poukázať na ne.

Keď vidím niekde neprávosť, je to proti mojej povahe sa s tým zmieriť. Preto napríklad chcem, aby IFBB každý rok menila rozhodcov.

Dva dni pred svojou najdôležitejšou súťažou som stál pred rozhodcami a hovoril im: „vymeňte rozhodcov! Choďte bližšie k pódiu! Dajte si medzi seba zásteny. Zahoďte ceruzky a výsledky píšte perami!“

O: Zmeňme trochu tému. Ako ste sa spoznali s manželkou?

SR: Moja manželka trénovala v rôznych posilkách naokolo a vždy keď sme sa stretli, mala niekoho iného. Raz som ale videl, že nemá nikoho. Náš vzťah začal byť vážnejším začiatkom roku 2002. Vďaka nej som zistil, čo vlastne chcem. Ona dostala rovnováhu do môjho života.

O: Ako si zistil, že si ju chceš vziať?

SR: Páčila sa mi jej povaha a myslím, že máme veľa spoločného. Je veľmi samostatná a vôbec ma nepotrebuje.

O: Máš dve deti, koľko plienok si už vymenil?

SR: Ja väčšinou nevymieňam deťom plienky, to robí manželka, ale nemám problém keď treba...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

  • Harnet 13.07.2013 16:45:54

    ...Dva dni pred svojou najdôležitejšou súťažou som stál pred rozhodcami a hovoril im: „vymeňte rozhodcov! Choďte bližšie k pódiu! Dajte si medzi seba zásteny. Zahoďte ceruzky a výsledky píšte perami!“ ...........pekne napisane :)

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.