Úvod / Články / Legendy kulturistiky / Scot Mendelson - osobnosť týždňa
Legendy kulturistiky

Scot Mendelson - osobnosť týždňa0

08.03.2009 pridal Valihora

"Disciplína znamená silu".

 

Výška: 185 cm
Váha súťažná: 145 kg
Vek: 39 rokovŽivotopis:
Narodil sa 21. Februára 1969. Odmalička vynikal svojim talentom pre šport nad ostatné deti. Snažil sa byť najlepším, čo pokračovalo počas dospievania až po súčasnosť - "najsilneješí špecialista na tlak (bench press) na svete, keď sa stal 1. človekom na svete, ktorý pokoril magickú hranicu 1000 libier, konkrétne 1008, čo je 457,2 kg, a bez pomôcok (dres, bandáže...) zvládol v roku 2006 325 kg, čím vytvoril svetový rekord. Síce jeho rekord prekonal po ňom Kennelly výkonom 486 kg (12. apríla 2008), Scot neodškriepiteľne patrí do kategórie najlepších benchiarov všetkých čias.

Scot vyhral svoju prvú súťaž v roku 2000 v Las Vegas, keď zatlačil 300 kg. V roku 2001 cestoval do Cape Town v Afrike, aby zatlačil 334 kg, čím sa stal prvým človekom, ktorý viac ako 700 libier mimo americkú pôdu. Toto však bol iba začiatok. Scot sa zameral na ďalšie ciele a začal lámať rekord za rekordom. V súčasnosti je napríklad jediným človekom, ktorý má tituly z benchu bez pomôcok (dres) aj s pomôckami. Najväčším momentom v jeho kariére sa však stal výkon 396 kg vo Venice Kalifornia, z júla 2003.

Ďalšou Scotovou vášňou je jeho rodina. Má ženu Maricelle, ktorá mimochodom ako on súťaží v tlaku na lavičke, dcéry Jade a Jasmine a syna Troya. Ako hovorí Scot, "bez podpory mojej rodiny by som nemohol dokázať to, čo som dokázal". Spolu so svojou manželkou v roku 1999 otvorili svoje fitnescentrum v kalifornii s názvom F.I.T (Fitness Individualized Treaining) kde sa obaja venujú personálnemu tréningu.Toto fitnesscentrum ponúka množstvo služieb - rehabilitáciu, vzpieranie, posilňovanie, box, kickbox... Scot tu aj trénuje niektorých svetových vzpieračov.

Scot je skutočne silným mužom, nie len pokiaľ ide o šport. Jeho rodina a podnikanie sú toho príkladom. Predstavuje odhodlanie, disciplínu, tvrdú prácu a sústredenie vo všetkých oblastiach jeho života.

ilustračné fotoRozhovor
O: Aké je to byť najlepším na svete?
S: Vždy som veril, že môžem byť najsilnejším mužom na svete. Obetoval som tomu všetko vo svojom živote. A teraz sa z toho teším. Viem, že byť najlepším byžaduje 1 000 000 percent. Aby som odpovedal na tvoju otázku, tak som lačný po ďalších úspechoch. Chcem vytlačiť 800 libier (čo sa mu aj podarilo ako prvému mužovi sveta) a viem, že to dokážem.

O: Pre tých čo ťa nepoznajú, ako by si sa predstavil?
S: Mám 38 rokov (teraz už 39) a žijem v Kalifornii. Som ženatý a mám 3 roztomilé deti. Oni sú mojim "podporným tímom". Vďačím im za to, že ma dvíhali z neúspechov.

O: Po tých rokoch tréningu, kto je tvojou motiváciou?
S: Musím povedať, že to bol Arnold Schwarzenegger, kto ma motivoval. Chcel som byť presne ako on, len môj pás bol príliš široký. Až príliš na kulturistiku. Pre mňa je to vždy veľká česť súťažiť na jeho súťaži (Arnold classics okrem kulturistiky viacero iných disciplín - silácke, bojové umenia, atletika...) a pocta osobne sa stretnúť s legendou. Ďakujem Arnold!!! V súčasnosti je mojou motiváciou pokorenie nového rekordu. A predovšetkým byť najlepším benchiarom na svete.

O: Aké prekážky si musel prekonať vo svojej kariére?
S: Prekážok bolo veľa. Niekedy to bola sila. Nie iba fyzická. Musel som mať mentálnu kapacitu byť dostatočne disciplinovaným, obetovať sa pre šport. Musel som odtrénovať každý tréning bez ohľadu na okolnosti. Musel som počúvať môjho trénera a veriť, že to čo hovorí je pravda a nenechať mysleľ rozpyľovať sa. Musel som sa sústrediť na to, čo chem dosiahnuť. Naozajstnou prekážkou bolo odtrhnutie stehenného svalu, ktoré som musel prekonať keď som sa snažil pokoriť 766 libier v Kanade. Mal som to zabandážované a znecitlivené injekciou. Ale bola to neuveriteľná bolesť aj tak. Keby som nemal to zranenenie, bol by som vytlačil 800 libier (362 kg) už vtedy.

O: Ak ideš prekonať rekord, na čo myslíš? Aké je tvoje psychické nastavenie?
S: Keď vystúpim na benchovú plošinu, viem, že pokus je za mnou. Nikdy sa nepozerám na činku alebo dav ľudí. Iba zízam na tyč a zaútočím! Nikdy nedovolím závažie alebo činku aby ma rozptýlila, pretože skutočne verím bez akýchkoľvek pochybností, že je to moje.

O: Ak by si mal niečo odkázať nováčikom, čo by to bolo?
S: Jednu vec, ktorú môžem povedať je, že sny sa môžu stať skotočnosťou IBA ak si schopný pracovať dostatočne tvrdo. Nič v živote neprichádza jednoducho okrem zlyhania. Snažíš sa, preleješ veľa krvy, potu a sĺz pre to, čo robíš. Ak sa posúvaš ďalej a dovolíš aby si sa ďalej posúval, je iba jedno ocenenie - DOSTANEŠ SVOJE! Ach, a samozrejme načasovanie. Perfektné načasovanie je vždy nevyhnutnosť. Musíš si byť istý, že toto je čas, kedy si prišiel zvíťaziť. Tak ako so mnou v tomto momente - som najlepším benchistom, ktorý kedy bol.

O: Aká je budúcnosť Scota Mendelsona?
S: Budúcnosť Scota Mendelsona je, že bude najlepším benchiarom akého kedy svet vydel. Chel by som byť živá legenda, obrovská sila, ktorá bude spätá so vzpieraním a moje deti budú môcť povedať "môj ocko je silnejší ako tvoj ocko."

O: Ako vyzerá tvoj tréningový cyklus?
S: Trnénujem bench press dvakrát týždenne. Hoci trénujem "hardcore" celý rok, naozaj pritvrdím 3 mesiace pred súťažou. S dresom začnem trémovať asi 3 týždne pred súťažou. Trénujem rozumne, aby som predišiel zraneniam a mal dostatok oddychu. Tiež jem veľmi veľa kalórii (čo je vidno :-)). Moja normálna váha je okolo 127-135 kg a súťažím v kategórii do 140 kg. Ak chceš presne vedieť, ako trénujem, mal by si si pozrieť moje video, ktoré pripravujem.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.