Úvod / Články / Inšpiračné články / Povaha šampióna
Inšpiračné články

Povaha šampióna5

16.03.2014 pridal Valihora povaha šampióna

Nedávno sme sedeli s kámošom, bývalým hokejistom a vynikajúcim trénerom Norom u nás v kancelárii a rozprávali o jeho návrate k hokeju. Noro kedysi hrával hokej naplno, potom si zranil koleno a hokej môže robiť iba rekreačne. Po pár rokoch sa v ňom opäť prebudila túžba hrať na profesionálnej úrovni.

Hovoril o tom, ako vstáva 4x za týždeň o pol šiestej ráno, aby stihol tréning o 6:30. Aké sú to bolesti a svalovice zo začiatku a aké sebazaprenie to je. Zaujímavé bolo, že sa vôbec nesťažoval. Práve naopak. Hovoril o tom s nadšením. Keď hovori ako ho bolia nohy, že ani nemôže vstať, mal som dokonca pocit, že sa mu to páči…

nikto ma nezastavíJeho rozprávanie bolo pre mňa veľmi inšpiratívne. V Norovi drieme povaha šampióna. Aj keď pár rokov nemohol hrať, opäť sa k hokeju vrátil a všetky prekážky, ktoré mu v tom bránia hravo prekonáva s úsmevom. Robí to podvedome. Jeho hlavný cieľ je hrať hokej a všetko ostatné je druhoradé. Vstávať skoro ráno? Nevadí. Drieť ako kôň? Nevadí. Začínať takmer odznova? Noro by na to povedal “mám piči” ale to nemôžem napísať, veď sme predsa slušná stránka… ;)

Aj mne za posledného pol roka skrížilo plány niekoľko nepriaznivých udalostí. Bol som často chorý a užíval som antibiotiká, veľa času som venoval frajerke a práci, menej športu. Chvíľu som mal pocit, že sa zo mňa povaha šampióna, ktorú som pred tým mal vytratila.

Veci som si však usporiadal a opäť makám naplno. Tento týždeň som trénoval mŕtvy ťah. Cítil som sa dobre a chcel som zdvihnúť maximálnu záťaž - 230 kg (kedysi som to zdvíhal v pohode). S maximálnym vypätím sa mi to podarilo, bolo to však ozaj na hranici mojich síl. Keď som činku položil na zem, na pár sekúnd som stratil vedomie a zrútil som sa na zem. Hneď som vstal a chvíľu som nechápal, čo sa stalo. Niektorí okolo si to všimli a povedali mi, inak by som si to nepamätal. Nič vážne. Skrátka som podal výkon na absolútnej hranici svojich momentálnych možností - extrémny výkon, extrémna situácia. U vrcholových športovcov to vidíme často, napríklad bežec dobehne do cieľa a bezvládne spadne na zem. Okamžite ku mne pribehol Marek, ktorý to celé videl, či som v poriadku. Niektorí okolo zvláštne pozerali, niektorí si to našťastastie ani nevšimli.

V tejto situácii som si okamžite spomenul na slová Arnolda Schwarzenegerra z legendárneho filmu “Pumping iron” - “To, či si ochotný ísť na hranicu a zlyhať rozhoduje, či sa staneš šampiónom alebo nie. Ja som na tréningu veľakrát odpadol, ale to nevadí, stojí to zato…" Bol som na seba vážne hrdý. Nie preto, že som odpadol. Niektorí ľudia sa všade chvália, že po tréningu grcali alebo že im bolo zle. Vôbec nie preto. Bol som na seba hrdý, že som mal cieľ zdvihnúť tých 230 kg a to sa mi podarilo. Vynaložil som všetky sily a dokázal som to aj za cenu, že som išiel na úplnu hranicu svojich síl.

Zaujímavé bolo aj vidieť reakcie okolia na túto vec. Marek prišiel ku mne s hrôzou v očiach, či som ok a že by som to mal na dnes zabaliť… Nemyslel to zle, ale v živote takúto situáciu nezažil a preto ho to vystrašilo a mal o mňa strach. Ďalej tam cvičil chalan, ktorého nebudem menovať aj keď si myslím, že tento článok čítať určite nebude. Nohy necvičí, kedysi vraj tlačil 230 v pohode (jasné, všetci to poznáme…) a pred letom vždy šupnúť nejakú kúru, hlavne nech to dobre vyzerá (btw, tiež je častejšie chorý, všetko ho bolí a cvčiť naplno ho až tak nebaví…). Ten mi dohováral “načo cvičím s takými váhami, že to je pičovina…” Pravdupovediac som rád, že mi to hovoril, lebo ho považujem za lúzera, ktorý nič nedokázal. Som rád, že mám úplne odlišné zmýšlanie ako on. Tretí človek bol odo mňa najbližšie, dva, tri metre, ale ani si to poriadne nevšimol. Zdalo sa mu, že som iba zakopol. Nevšimol si to preto, že cvičil a sústredil sa na svoj tréning. Je to vojak zo špeciálnych jednotiek, ktorý je zvyknutý trénovať tvrdo v posilke, v teréne, v telocvični. On jediný pochopil čo sa stalo, dokonca na mňa žmurkol na znak uznania, že som svoj cieľ splnil - o tom, že som odpadol sme sa vôbec nebavili. Aj on mal povahu šampióna, preto vedel takúto situáciu pochopiť.

Tréning chrbta som samozrejme dokončil a veľmi ma to ovplyvnilo. Makal som ďalej a doteraz mám svalovicu, z ktorej sa teším. Ešte viac sa ale teším, že mám stále povahu šampióna, ktorú nezlomí ani choroba, ani zranenie, ani práca, ani frajerka… Mám povahu šampióna, ktorú nikto nezastaví. Ako si na tom ty?

Ak máš pocit, že všetko ide ako má, gratulujem. Pokračuj v tom. Ak máš pocit, že stagnuješ, hľadaj príčiny. Možno zistíš, že to nie je nesprávny tréning, zlá životospráva alebo pracovné povinnosti, čo ti bráni v napredovaní. Za tým všetkým sa možno skrýva niečo viac. Povaha šampióna. Ak ju máš, všetky prekážky prekonáš. Ak nu nemáš, vždy sa ti budú stavať do cesty “neprekonateľné prekážky”.

Na poradenstvo k nám do centra výživy a tréningu chodia ľudia s rôznymi problémami. Niektorí si nevedia rady s tréningom, niektorí potrebujú pomôcť v strave. Hľadajú, čo je pre nich to pravé. Väčšina ľudí si to však potrebuje usporiadať v hlave.

Povahu šampióna má každý z nás v sebe. Niekto o nej vôbec ani nevie, lebo od malička počúval, že niečo nedokáže. Neskôr sa mu tento proces zvnútornil a celý život pristupuje k problémom s postojom lúzera. Aj ja som mnohokrát v živote takto uvažoval. Priznávam to síce nerád ale je to tak. Našťastie, keď som mal dlhšie pocit, že veci sa nedaria, hľadal som príčiny práve vo svojej hlave. Bohužiaľ, väčšinou sme to my sami, kto stojí v ceste nášmu vlastnému úspechu.

Nabudúce, keď budeš mať postoj lúzera, porozmýšlaj, kde je problém. Nie si to náhodou ty sám?

Komentáre

 • Ki11ray 16.03.2014 12:00:47

  Vali palec hore :)

 • minimen 16.03.2014 12:23:08

  osobne si myslim, ze tento clanok otvori oči mnohým ludom tak ako mne.. ono to sa jedna o postoj cloveka ku veci, a je jedno ci uz to je v skole, v praci, v posilke.. thumbs up vali

 • Palipali 16.03.2014 12:50:17

  Pekne Vali….nik nás nezastaví,teším sa keď zas budeš na pódiu….:)

 • Hatatitla 16.03.2014 14:01:40

  Vali klobuk dolu za tento clanok a som rad ze si “spat”, stale si obrovska motivacia nie len pre mna :)

 • Majo 1 16.03.2014 14:52:20

  Nazval by som ten článok “Cesta späť!”
  Vitaj Vali, ... čakal som to. Ty sám najlepšie vieš o čom Ti teraz píšem. Chcelo to čas, aby si sa vrátil tam, kam by sme Ťa všetci radi (najradšej) videli… a ja zvlášť. Je to veľké sebazaprenie. Tak ešte raz, vitaj na “Ceste späť!” Neuveríš, koľko fanúšikov budeš mať, aj keď tých skutočných bude menej a ešte menej tých, ktorí Ti budú ochotní pomôcť - vo všetkom.

 • simon1221 16.03.2014 15:45:33

  Vali som neskutočne rád že si napísal tento članok pretože ja som takéto isté obdobie nedávno prežival a ešte pritom nemam vyhrané.Cvičim iba 4 roky ale doteraz sa mi nikdy nestalo žeby som vynechal len tak trening lenže zrazu prišlo obdobie ked sa mi všetko začalo rútit v živote zo školy ma vyhodili robotu som nemal niekolko a napriek tomu že som mal kopu času aj fyzicky som bol fit tak som skoro vobec nechodil cvičit klamal som sameho seba a vymýšlal prečo neisť cvičiť svalovo som velmi upadol nemal kondičku.Ale naštastie sa mi podarilo po 5 mesiacoch najst slušnú robotu.A teraz napriek tomu ze som 12 hodin v robote si nájdem čas na tréning.A dneska prídem na túto stránku a zistím že aj taký borec ako ty môže mať takéto obdobie a to je veľmi povzbudzujuce. :)

 • Waldessss 16.03.2014 18:46:27

  Na tento článok som čakal a dočkal som sa. A som nesmierne rád, že si ho napísal a takto podal. Takže sa pripájam k Majovému príspevku. Keby niečo vieš, že sme stále s tebou ;)

 • tarsisbjj 17.03.2014 13:43:51

  Dakujem VALI za tento clanok pochopil som ze aj ja mam povahu sampiona pretoze ked napr. cvicim nohy ludia po mne pozeraju lebo sa zvalim na zem a nedokazem sa od bolesti ani pohnut a ked vstanme sa zacnem usmievat kamos mi povedal ze preco to az tak tlacim na hranicu… ale ja som mu len povedal preto lebo ma to takto bavi :)este raz velke dik za tento clanok

 • Xander 17.03.2014 16:42:46

  jedno veľké Ďakujem

 • Roman 18.03.2014 08:45:03

  Ahoj Vali,

  dakujem za clanok a drim palce. Stale si velka inspiracia nie len pre mna ale pre mnoho ludi z FMG.

  Roman H.

 • registry 18.03.2014 08:50:36

  Jednoducho napísané - každý úspech (nielen v športe), je o tvrdej práci, obete, odriekaní, prekonávaní seba. Každý je dobrý v niečom inom. V tomto neexistuje lúzer a nelúzer.
  Áno, čo sa týka charakteru, sú medzi nami desiatky lúzrov…, ale čo z toho, že ich tak budem označovať? Komu to pomôže? Mne alebo im? Čo z toho, ak budem vidieť len seba a svoj vzhľad, keď moja pravá podstata zakrpatie alebo sa zmení na niečo odporné? Asi by bolo fajn, keby každý pracoval aj na svojom vnútri… Mlčať je niekedy viac… Ľudia potrebujú lásku a pochopenie, nie deľbu na takých či onakých. Dobrý priateľ je živé zrkadlo - povie mi - Teraz si sa zachoval ako kokot…, alebo - Začínaš súdiť! alebo - Trochu ti stúpa sebavedomie do hlavy.  Mal som trochu blbé detstvo, bol som šikanovaný, nepochopený, neprijatý..., ale aspoň viem, že život je o láske, o odpúšťaní a o boji so sebou samým… a tiež som pochopil, že každému lúzrovi v podstate niečo chýba…, ale koľkokrát sa my sami správame úboho? To už nechceme vidieť. Pochybujem, že poslaním muža je niečo dokazovať sebe alebo okoliu. Poslaním muža je zrejme ukazovať cestu charakterným spôsobom a vyzdvihovať klady ostatných. Aj na tejto stránke som stretol lúzrov s desiatkami komplexov, ale podstatný som ja a môj postoj, prínos pre svet, ľudí, ktorých mám rád. Život nie je o tom súťažiť, kto je lepší, lebo inak sa ľahko môže stať, že ublížim tomu, koho milujem, že si budem všímať svalnaté vzory a nie ľudí, ktorí ma majú (alebo mali) naozaj radi, že budem sudca… a že po mne okrem svalov nezostane nič. Šampión je ten, kto maká na svojom vnútri a tam sa vie zaprieť. Šampión je ten, kto má svaly ako valibuk, ale zastane sa, všimne si človeka, ktorý ho práve potrebuje, pretože on sám nepotrebuje byť stredobodom pozornosti. Sme nato, aby sme sa vzájomne dvíhali a nie na seba zazerali a komentovali všetkých a všetko naokolo. Každý človek, ktorý sa vie zaprieť vo svojom vnútri, prekoná rekordy aj pri makačke na svojom tele.
  Aj v športe zažívame vrcholy a pády, rovnako ako v živote… Tie v živote ale bolia oveľa viac… Preto by som zrejme viac investoval do medziľudských vzťahov, ako do doplnkov výživy či do netrefných povzbudzovaní.

 • Alex5R 18.03.2014 10:28:28

  bobo nieco podobne velmi dobre poznam po mojich zraneniach mi vela ludi hovori naco cvicim a nech sa na to vykaslem a setrim sa ale mne to nikdy asi neda a vzdy ked zacinam odznova tak si hovoim ze pojdem postupne a cele telo ale ked uz idem asi treti krat do fitka tak sa presne natoto cele vykaslem a spomeniem si aky to je pocit ked naozaj makas a citis sa prijemne rozbity po treningu a tesis sa kedy ten pocit budes citit znovu. Vies aku mam pracu ale aj cez to vsetko si neviem predstavit ze by som zavrhol cvicenie, skor mam pocit ze ked necvicim boli ma vsetko omnoho viac a ked si poviem ze sa mi nechce pustim si nejake videa na nete a hnedm a to nakopne k tomu ze si zbalim veci a idem makat ... ty a cela tato partia udi co vytvara tuto stranku ste ma vzdy vedeli inspirovat a vyhecovat

 • Slivak 18.03.2014 10:50:48

  Tak presne toto mam uz rok nemozem sa dokopat do toho mam spraveny jedalnicek terning ale proste nie a nie tyzden 2 mi to vydrzi ale potom nato serem proste som znechuteny z toho co som pred tym dokazal a zaco ma aj kamosi chvalili a potom prisla zmena prace a uz sa to len sr*** proste aj dnes vcera vecer nabudeny idem rano do fitka proste o 9 otvaraju o 10 tam budem ... a prd proste sa mi nechce radsej som doma za PC a citam si tu komentare, nechapem tomu preco som tak zlenivel…. rozmyslal som aj nad dakou poradnou…..

 • Hatatitla 18.03.2014 12:08:20

  Registry do bodky s tebou suhlasim a az sa mi nechce verit , ze niekto taky este naozaj existuje.

 • petocell 18.03.2014 18:06:45

  Presne tak Vali.Si šampión.Popri škole som sa stihol naučiť programovať.Trvalo to asi týždeň,v ktorý som poctivo aj cvičil.Bol som rád,keď som si mohol oddýchnuť aspoň na pár minú.Ale keď som to dokázal bol skutočne rád.SI pán.Gratulujem a prajem veľa odpadnutí.

 • Pajko 19.03.2014 10:20:57

  Bob dobre video…

 • mexxx45 19.03.2014 12:20:31

  Krása veľmi krásne napisané Vali aj ja stále premýšlam a preto aby som napredoval :) robíš všetky cviky čo sa ostatní boja lebo je to ťažké a bolí to…ale kam sa posunie človek keď to nebude robiť ? :) len tak ďalej Valihora

 • David Slovinsky 31.03.2014 12:41:20

  Vali ty si kral. Momentalne mam tiez take obdobie, nemam na nic cas a zacinam nadobudat pocit luzera. Ale ked si take nieco precitam, hned mi je lepsie!

 • kettyy 07.04.2014 07:15:14

  wow.. krasne :-)

 • Kexik 10.04.2014 17:26:25

  Tak to bola pecka :) perfektne!!!:)

 • Lunatycia 22.06.2014 18:45:31

  Skvelý článok! Ja sa určite ešte za šampióna nepovažujem, ale snažím sa, pracujem na tom aby som si jedného dňa mohla povedať že som šampiónom. Práve nehoda na motorke mi dokázala to že šport je vec ktorá ma napĺňa a ktorá mi chýba. Zatiaľ čo nemôžem cvičiť nohy, tak cvičím ruky a brucho a robí ma to sebavedomou a šťastnou. Fitness je pre mňa už neodlúčiteľnou súčasťou a zmyslom života. :-)

 • frantisekfranek 16.03.2015 00:45:10

  Jak od shakespeara !
  Úplná pravda najskôr upratať hlavu a potom to ide.
  Dôležitá je aj motivácia, čítam práve total recal a poviem vám “PECKA “!

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.