Úvod / Články / Inšpiračné články / Prečo sa Ti nedarí ?
Inšpiračné články

Prečo sa Ti nedarí ?5

13.02.2011 pridal Valihora

Tento článok vznikol z mojej odpovede jednému súťažiacemu v kulturistike, ktorý sa ma pýtal "aké látky som použil v príprave na MSR, keď som sa tak zlepšil". Je to autentická otázka a moja odpoveď na ňu.  Viem, že podobne ako on, aj ďalší hľadajú cestu ako sa zlepšiť ale často idú na to zle - začína a končí to v hlave.

"Ahoj Boris, tak ako ty aj ja už nejaké tie roky súťažím a snažím sa siahnuť na medailu, nie som tvoj konkurent a asi ani nikdy nebudem, a preto keďže som mal možnosť vidieť akými pokrokmi si prešiel povedzme od 2008, nebudem chodiť okolo horúcej kase, rad by som ta poprosil o radu ak to bude v tvojej možnosti s niečím takým sa mi zdôveriť. Keďže už asi tušíš, jednoducho chcem vedieť, ktoré latky si v príprave použil, keď už v 2009 si mal o množstvo svalovej hmoty viac a nehovorím v akej kvalite v 2010, čo sa týka doplnkovej výživy tej som mal vždy množstvo, a keby záležalo len na tom tak už som na Olympii, ale i ty vieš že to nie je možné, mam čo to preštudované, a nebaví ma chodiť na MSR po tých rokoch len do počtu. Tak ak si teda nájdeš chvíľu aj na mňa budem ti vďačný a určíte nikomu nebudem vešať na nos o čom som sa s tebou bavil, dík."

Ahoj.

Chápem Tvoju frustráciu z toho, že si viackrát nebol spokojný so svojim umiestnením na súťaži. Skúsim Ti poradiť.

ilustračné fotoPokiaľ si myslíš, že za mojimi zlepšeniami je nejaká konkrétna kombinácia,  „záhadná“ látka alebo „tajný“ trik, tak sa mýliš. To, že som sa zlepšil a od súťaže k súťaži je jednoducho poctivá práca, štúdium a aplikácia poznatkov a nadobúdanie skúseností. V roku 2009 som síce nabral veľa svalov, ale veľkosť nie je všetko a skončil som posledný. Z tejto porážky som sa poučil a v roku 2010 to bolo oveľa lepšie. Porazil som mnohých súperov a tento rok chcem byť ešte lepší.

Arnold Schwarzenegger, Dorian Yates, Ronnie Coleman... Každý z nich bol šampión. Mali k dispozícii rovnaké prostriedky ako hocikto iný, no boli lepší než ostatní. Určite dobre vieš, že za ich úspechom stojí niekoľko faktorov – genetika, ale hlavne poctivá práca, cieľavedomosť a odhodlanosť. Ak si myslíš, že Tvoje umiestnenie je kvôli zlému výberu látok, tak si myslím, že sme narazili na koreň problému. Hľadáš chybu inde ako v sebe. Keď som ja skončil posledný, povedal som si: „Kurva, dojebal som to... Ale už sa to nikdy nestane.“  Bol som veľmi sklamaný, nasratý a smutný zároveň. Takýto pocit som síce prežíval veľmi intenzívne ale rýchlo som začal makať na tom, aby sa to už neopakovalo. Hľadal som príčinu v sebe, nie v rozhodcoch, tréningu alebo niečom inom. Rozmýšľal som v čom bola chyba a čo musím zlepšiť.

Svet je plný ľudí, ktorí hľadajú výhovorky a príčiny svojho neúspechu – a spoľahlivo ich aj nájdu. Nájdu ich kopec, viac než dosť. Tú pravú príčinu však nechcú nájsť, lebo je to nepríjemné a nepohodlné uznať, že chybu som urobil ja vo svojej hlave. Ľudské ego nerado priznáva chyby a omyly.

Úspech v športe ale aj v hociktorej oblasti života závisí od mnohých vecí, ale v zásade je to o odhodlanosti a pevnej vôli prekonať všetky prekážky a dôjsť do cieľa. Musíš byť ochotný podriadiť všetko čo máš naplneniu tohto cieľa. Musíš sa celý obetovať. Mnoho ľudí nemá cieľ, prekážky sa snažia obísť, hľadajú skratky. Som presvedčený, že nič hodnotné v živote neprichádza ľahko a čím väčší cieľ si dáš, tým väčšmi musíš pracovať na jeho realizácii.

Ak si po viacerých rokoch neprišiel na to, kde robíš chybu, môžem Ti poradiť. Môžeme sa stretnúť a prejsť Tvoju prípravu, môžem s Tebou otvorene hovoriť o všetkom. Poviem Ti môj názor a nájdeme spôsob ako sa môžeš aj Ty výrazne zlepšiť na súťaži. Nebude to ale zadarmo. Moje rady môžu zlepšiť tvoj život a to, čo je zadarmo zvyčajne nie je hodné nič.

Myslím si, že všetko je to v hlave a zrejme aj Tvoj neúspech nie je v tom, že si zvoli zlé látky. Skôr je to v tom, že hľadáš chyby inde než sú...

Poučiť sa z chýb a omylov je istá cesta za úspechom. Práve prešľapy a zakopnutia sú to, čo ti umožňuje napredovať. Čím viac ich prekonáš, tým lepší budeš. Ak si nepochopil, čo som Ti chcel povedať, napíš Igorovi Kočišovi, ten musí mať super rozpis, keď je majster sveta. Alebo rovno Ronnie Colemanovi, ten mal určite najlepší rozpis , kým Jay Cutler neobjavil ešte lepší...

S pozdravom Boris

Komentáre

 • Palipali 13.02.2011 15:18:54

  Super odpoveď Vali,presne toto je problém 99 % populácie, najprv obviňujú zo svojich neúspechov iných a nie seba.Je to ľahšie ako stále prekonávať nové prekážky a dávať si vyššie ciele.

 • Majo 1 13.02.2011 16:44:28

  Veľmi dlho som kráčal za svojou víziou a snom. X-krát som padol - prehral. Vždy som hľadal príčinu v sebe, ako sa zlepšiť. Prečo je môj súper lepší a ja horší. V jeden rok som išiel na titul majstra ČSSR - skončil som piaty. Strašné sklamanie. Neskutočne som sa zlepšil - dovtedy som takú formu nemal. Ale moji súperi boli ešte lepší - to som musel uznať. A to ma porazilo. Jednoducho, bol som naivný a myslel si, že oni budú takí ako pred rokom. To 5. miesto mi ukázalo smer. Nikdy si nehovor, že si lepší než Tvoji súperi - jednoducho urob všetko pre to, aby si bol najlepší na danej súťaži. Nič neponechaj na náhodu.

  Včera na chate som odpísal jednému fandovi na jeho otázku
  „majo…mňa už hrozne dlho trápi jedna otázka a vždy som zabudol spýtať sa ... ako vyzerala tvoja strava v objemovke?” toto:
  “Teraz spozorni a dobre čítaj - 11 mesiacov bez rožkov, chleba, žiadna saláma, slanina, klobása, knedlíky, proste nič v tomto duchu. Chápeš? - určite nie. Bol som askét - tvrdý, v strave aj v tréningu. Mal som veľkú víziu a cieľ - a išiel som za tým, aby som ju (ho) naplnil. Naplnil som ju”.
  Jeho odpoveď:
  “Majo ,Tvoje slová vo mne nabudili každú jednu bunku ! Prečítal som to asi 20krát dookola a ešte si to čítať budem ! ďakujem”.
  A potom pokračuje:
  “ostal som bez slov .. čo iné mám povedať ? ….stále si to čítam dookola…ako posadnutý!”

 • Ondrej Karas 13.02.2011 20:29:28

  Zaťať zuby a ísť až za hranice svojich možnosí! Vtedy docieliš ten pocit, že si niekto ! Sám sebe dokáž !

 • Valihora 14.02.2011 04:52:13

  Ja osobne nemám rád tie reči o bolesti, hranici možností a podobne. Veľa ľudí si z kulturistiky robí strašiaka a stanú sa otrokom - pol roka držia dietu, nedajú si ani rožok… Odcudzia sa známym, začne im z toho doslovne šibať. Mne sa to stalo tiež.

  Pre mňa je dôležité robiť niečo s radosťou a hľadať ako to urobiť čo najlepšie - to radím aj ostatným. To som tým chcel povedať...

  Ujo písal, že je ako posadnutý... Vacerým sa stalo, že boli kulturistikou posadnutí a keď sa niečo stalo, tak sa im ten ich svet zrútil ako domček z karát. V živote sú podľa mňa ďaleko dôležitejšie veci ako “zapáčiť sa rozhodcom na nejakej súťaži”...

 • PeterEF 14.02.2011 06:34:27

  Mne pride zvlastne, ze sa dotycny pytal na “tajny elixir” alebo recept… Ja si myslim to, ze ten recept nebude az taky tajny. Je verejne znamy a kazdy kto sa venuje kulturistike ten recept pozna… Ak ide o tie umiestnenia v sutaziach… osobne si myslim, ze ak clovek tomu da 110% .. venuje sa len tomu a ma idealne podmienky, moze sa umiestnit kdekolvek. U nas sa ale tieto podmienky tazko splnaju. Potom uz rozhoduje iba odhodlanie a pevna vola.
  Valihora to dobre napisal, nebudte az tak fanaticki… kulturistikou na seba nezarobite, netreba sa venovat len jej…

  Kazdy by chcel vyhravat, ale musia byt aj porazeni… bez toho to v sporte skratka nejde

 • Alex5R 14.02.2011 09:33:22

  k tomuto mozem napisat aj ja nieco ... ked som sa minuly rok “pripravoval” na DO FORMY tak som si povedla ze su dve moznosti. Prva je ist to vyhrat a odcudzit sa od kamaratov a veci ktore mam rad na na ktorych som vyrastal a bol zatvoreny len vo fitku, makal, jedol, spal a oddychoval. No a ta druha bola troska maknut ale neobmedzovat sa natolko ze tri mesiace o mne nikto nebude ani pocut ... Je to fakt o tom ako sa k tomu clovek postavi a zatne sa ... a dalsia vec je ze clovek v provom rade musi hladat chyby v sebe a nie v ostatnych ... pokial si to nepripusti nikdy nebude lepsi ako ostatny, lebo pokial sa nepouci z vlastnych chyba nikam sa nepohne aj ked bude brat tie naj doplnky na svete ...

 • Ursula Darinka 14.02.2011 15:14:34

  Cauko , mohol by si mi odovodnit preco by sa v objemovke nemali jest , rozky , pecivo , salamy , klobasy atp. ? Co take obsahuju ze to skodi

 • Peter 14.02.2011 17:30:18

  tu nejde len o objemovku,su to odpadne potraviny a nic ti nedaju.

 • Ursula Darinka 14.02.2011 18:38:39

  hm nemyslim si zase ze nic ti nedaju , ako ze su to zbytocnosti na dnesnnych jedalnickoch ? ved maju svoje nutricne hodnoty nieje to vzduch

 • Peter 14.02.2011 19:23:58

  nutricne hodnoty ma aj hamburger v mcdonalde,o tom to nie je.ide o kvalitu stravy.ale ak chces jest klobasky s rozkom,ja ti urcite branit nebudem :)

 • Ursula Darinka 14.02.2011 19:29:27

  No nahodou vies kolko ludi v objemovke chodi do MC ? Vela kulturistov poznam ktory tam chodia a maju fakt skvele formy , dokonca aj Cutler a spol. take 2x hamburgery s mäsom atd. neriesim obsahuju 100g bliekovin co nato povies ? ....Neboj rozky papam ale klobsu nie :D

 • Majo 1 14.02.2011 19:37:12

  <quote>Cauko , mohol by si mi odovodnit preco by sa v objemovke nemali jest , rozky , pecivo , salamy , klobasy atp. ? Co take obsahuju ze to skodi</quote>
  DoMMiNNo, zle si položil otázku. Ak chceš v živote niečo dosiahnuť musíš si povedať ako. Potom to postupne budeš napĺňať. A ak Ti bude na tom veľmi záležať, tak urobíš všetko pre to, aby si to dosiahol. V športe som chcel byť vo vysokom levele. Konkurencia bola strašná. Jediná cesta, ktorá ma k tomu mohla priviesť bola tá, ktorú som naznačil. Všetci Ti síce fandia - ale len naoko. Skutočnú realitu vnímaš inak. Mal som veľmi dobrú mamu - ale bola proti. Otcovi to bolo jedno. Bolo nás 6 bratov, sociálna rodina a ja som chcel byť “majster sveta”. Domáca špička získavala medaile na ME a MS ako na bežiacom páse. Ak som skutočne chcel byť vo vysokom levele, musel som sa medzi nich dostať a byť jeden z nich. Dosiahol som to a bol som jeden z nich. Nie som ani majster sveta, ani majster Európy, dokonca ani majster Slovenska. A predsa som majster.

 • Radoslav Révész 15.02.2011 05:21:17

  5R a Vali to napisali spravne ....ja tiez nerobim “kulturistiku” preto aby om sa stal jej otrokom ale preto ze ma to bavi. Nevravim kazdy kompliment okolia na vykon ci na postavu ma potesi ale taktiez si nepoviem “sorry chlapci nepojdem svami uz von lebo ja ten 1centimeter na biceps tak potrebujem”. Podstata je, aspon pre mna ze mi cvicenie zmenilo zivot a stale ho meni. Zacal som ako chuducky chlapec(nie zeby som bol teraz velky) a chcel som mat velke svaly. Neskor ale uz prislo aj to ze chcem mat poriadnu silu a nebyt ako sportove auticko co nepredbehne bicykel. No ale terajsia ...mozno dospelejsia faza je ze sa jednoducho chcem stat lepsim a nie len sportovcom ale clovekom. Tolko mi dalo cvicenie ktore som kedysi zahajil v izbe s flaskami naplnenymi vodou a teraz nato len s usmevom spominam ako som napinal male svaly v zrkadle a sam sebe som sa pacil. No a to sa snazim radit aj ludom ktorych poznam majte sa radi aky ste, mate tolko vlastnosti ktore su vam bezne ale pre inych vynimocne. Nepozerajte len nato co nemate ale nato co mate. Tak vztycte hlavu a usmejte sa, urcite je toho viac ako si myslite.

 • Radoslav Révész 15.02.2011 05:22:59

  a k tej tajnej látke na ktorú sa ta pýtal ten chalan tak to je jednoduché jedz veľa malých mačiatok, živých malých mačiatok ;-)

 • Peter 16.02.2011 06:21:10

  Cutler je prave znamy tym,ze sa stravuje zdravo aj off-season,a kulturista si z milion dovodov ten jeden dva hamburgery dovolit moze…ale ok,ak vies spravit vybornu formu na rozkoch gratulujem :)

 • Ursula Darinka 17.02.2011 18:38:54

  :D:D To by bolo formu na rozkoch robit , ale som student takze asi vies ako si ma mozem napr. na desiatu dovolit special jedlo ...robis zo seba az moc ortodoxneho

 • mojaku 17.02.2011 20:54:36

  good job…

 • Peter 18.02.2011 05:51:35

  Ked uz si student,tak si nastuduj co slovo ortodoxny znamena :) special jedlo?to je co,steak v pilulke?Kopa z vas hlada problemy tam kde nie su a riesi co je vyriesene

 • Harnet 14.07.2013 08:25:46

  Uršula Darinka špecial jedlo na desiatu? ....tak ak o nejakom vieš, tak šup s nim, rad ho vyskušam :D ...desiata: Biely nizkotučny jogurt, ovsene vločky a banan, toto moc špecialne jedlo nieje :D

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.