Úvod / Články / Inšpiračné články / Kulturistika, fitness, šport - cesta života - životný štýl
Inšpiračné články

Kulturistika, fitness, šport - cesta života - životný štýl5

26.06.2010 pridal Valihora

Každý deň dostávam otázky: „čo mám jesť“ (keď chcem schudnúť alebo mať svaly), „ako mám cvičiť“, „aké doplnky mám užívať“ a podobne. Legendárny výrok Ronnie Colemana znie: „Každý chce byť kulturistom ale nikto nechce dvíhať zasrane ťažké váhy“. Ja si ho dovolím parafrázovať: „Každý chce dobre vyzerať, no nechce pre to nič urobiť“.


Ak máš rád cvičenie, cvič. Cvič vtedy keď chceš ako často chceš. Cvič tak, ako ti to vyhovuje, ako sa ti páči. Ale keď chceš zmeniť svoju postavu ktorýmkoľvek smerom - schudnúť tuk, nabrať svaly, zosilnieť, spevniť zadok (alebo všetko naraz J ) iba cvičiť nestačí.

Fitness, zdravý životný štýl, kulturistika, akokoľvek si to nazveš sa musí stať tvojim štýlom života, ktorý je hlavne o postoji k životu, životospráve, strave, cvičení a hľadaní rovnováhy.

Všetky tieto premenné veľmi vplývajú na úspech a žiadna nie je nadradená i keď by sa dalo polemizovať nad tým, ktorá je dôležitejšia a ktorá menej.
 

Hľadanie rovnováhy


Napriek tomu, že som dal hľadanie rovnováhy na koniec, za ten čas, čo som sa dal na posilňovanie a aktívne pracovať na tom, ako vyzerám si uvedomujem, koľko ľudí okolo mňa už toľkokrát „začalo“ , „schudlo“ a „cvičilo“ no teraz vyzerajú rovnako, alebo ešte horšie ako pred tým. Nevydržali.

Rovnováha v mojom ponímaní neznamená cvičiť každý deň, jesť iba zdravo, robiť kardio a počítať kalórie. Práve naopak. Tí ľudia, ktorí začali no prestali podľa mňa nevedeli nájsť rovnováhu medzi reálnym životom, medzi ich schopnosťami a ideálnym životným štýlom.

Ak si posledných 10 rokov nerobil žiaden šport, jedol totálne hovädiny a každý víkend trávil štýlom „ruka hore“, tým, že do dňa na deň začneš pravidelne cvičiť, jesť iba zdravé veci a dodržiavať životosprávu sa dostaneš do konfliktu so samým sebou. Dá sa to vydržať mesiac, možno 2. Viac pochybujem a moje skúsenosti o tom hovoria. Po čase skončíš tam, kde si bol, ak nie ešte horšie.

Rovnováha podľa mňa znamená postupne meniť svoje zvyky a meniť sa v rámci svojich reálnych možností a schopností. Život trvá vyše 50 rokov (ak sa niečo nestane) a ver mi, že ak sa dostaneš na správnu cestu počas piatich rokov, nie je to zlé. Ľudia, ktorí v sebe tú rovnováhu nenašli sa celých 50 rokov trápia v začarovanom kruhu pribratie – schudnutie – pribratie – schudnutie.

Nevytvorili si zvyky, ktoré by mohli dodržiavať celý život, nie iba 2 mesiace. Jedno americké príslovie hovorí: „najprv musíš vedieť chodiť, aby si mohol bežať“ a to je presne to, čo myslím. Každý chce bežať hneď, ale niekto sa nenaučí ani chodiť...

Ak máš 16 rokov a rozhodneš sa žiť ako Jay Cutler, garantujem ti svojim bicepsom, že sa ti to nepodarí. Použi Jaya ako svoju inšpiráciu, no pochop, koľko rokov on cvičí, akú dlhú cestu prešiel, než sa dostal tam kde je a čo ho to všetko stálo. Ty sa sústreď na to, aby si mal dostatočnú stravu každý deň, aby si mohol chodiť cvičiť a žiť ako chceš. Musíš mať finančné, materiálne ale aj rodinné zázemie na to, aby si sa mohol venovať tomu, čo chceš.

Zrejme musíš pomáhať rodičom, chodiť do školy prípadne chodiť na brigádu, aby si mal nie len na doplnky ale aj iné veci.

Keď som ja prvý krát vstúpil do posilky pred siedmimi rokmi nevedel som nič o cvičení a strave. Teraz mám internetovú stránku a píšem články a videá o cvičení, obchod s doplnkami výživy, svoj byt, auto... Nič z toho sa však neudialo náhodou a naraz. Aj ty sa priprav na to, že nemôžeš žiť ako profík keď máš dieru vo vačku a nemôžeš trénovať dvojfázovo, keď robíš denne dvanástky v bani ani nebudeš vyzerať ako Arnod za 3 mesiace.

Ak si dáš nereálne ciele, môžeš sa im na chvíľu priblížiť, no ostatné veci dáš bokom a nakoniec ťa prevalcujú. Koľkokrát si počul – „teraz necvičím, lebo nemám čas“ alebo „teraz mám veľa roboty“, „nestíham“ a podobne. Snaž sa, aby to čo musíš a to čo chceš bolo v rovnováhe. Potom ži takto celý život a budeš šťastný.
 

Komentáre

 • Igor Oravsky 26.06.2010 15:37:57

  velmi vemi pekny clanok ;-)

 • Palipali 26.06.2010 16:00:35

  Super napísane a pravda od začiatku až do konca.Každý z nás si musí prispôsobiť život a cvičenie k svojím možnostiam.

 • cenky 26.06.2010 17:55:33

  super clanok!!!

 • Radoslav Révész 26.06.2010 20:39:01

  ja sa riadim tym ze sa odpusti ked clovek nemoze ale nie ked nechce a velakrat ma to posunulo dalej lebo som sa rozhodol pre tu tazsiu cestu

 • Ondrej Karas 26.06.2010 21:00:19

  Klobúk dole. Ako keby si mi to z úst zobral. Minule som to vysvetľoval priateľom a hľa :) teraz to tu aj čítam. Super u mňa 11b z 10b. :)

 • Marcel 27.06.2010 08:13:08

  perfektne napísané :-) palec hore

 • Milan Badinsky 27.06.2010 08:47:50

  tak tak ...svätá pravda ...sám trávim čas na azete v miestnosti prevažne bodybuilding a stretávam sa z ľudmi ktorý píšu ako čo najrychlejšie schudnuť nabrať atď ...no ako si povedal ...každy chce bežať no málo kto vie chodiť ...a v tom je ten háčik ..títo “letní” kulturisti by chceli všetko za mesiac a chceli by to mať popri tom ako sa ožierajú na diskotékach ...im sa to ani nedá vysvetliť lebo furt si melú svoje ..toto by si mali čitať každy boži deň a možno by pochopili

 • M@rtin 27.06.2010 14:52:53

  Keby toto vedeli aj ostatní ľudia, tak by už nekupovali výrobky z teleshopingu s nádejou, že pocvičíme na tom mesiac a budem rambo. Veľmi pekne napísané.

 • jozef 27.06.2010 16:36:23

  super članok

 • Valihora 28.06.2010 17:36:05

  ;-)

 • Luqwild 29.06.2010 09:03:56

  :)

 • Dávid Bočko 30.06.2010 05:08:57

  Pekny clanok a do pismena pravdivy:D

 • Tomáš Grom 11.09.2010 12:57:14

  Naozaj perfektny clanok- absolutne suhlasim zo vsetkym

 • adse 14.09.2010 11:44:53

  vyborny clanok, netreba opomenut ze sport ako taky cloveku nielen fyzicky ale i dusevne velmi pomaha, endorfiny, dobra fyzicka kondicia, menej ochoreni a problemov, vsetko prispieva i po tej mentalnej stranke ku stastiu a lepsiemu zivotu, palec hore

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.