Úvod / Články / Inšpiračné články / Čo sú to steroidy?
Inšpiračné články

Čo sú to steroidy?5

17.06.2010 pridal Valihora

Tento článok som napísal preto, aby si pochopil aspoň základy látok, ktoré sú v kulturistike (ale aj iných športoch) používné od ich objavenia. Preto, že mladí chalani majú často kopec nejasností ohľadom steroidov, je dobré vedieť aspoň čo sú steroidy a čo robia s telom...

Skôr, než začnem rozoberať čo sú to steroidy, je dôležité pochopiť základné vlastnosti a funkcie testosterónu v tele. Nie je to len produkcia spermií a rast svalov, ako by si si mohol myslieť.

Existuje niekoľko hormónov, ako napríklad estradiol, estrón a progesterón čo sú sexuálne hormóny známe ako estrogény. Androstenedión, androstenediol a testosterón sú známe ako prirodzene sa vyskytujúce mužské androgény. Prvá skupina sú hormóny zodpovedné za ženské črty a ukladanie tuku na zadku a stehnách a tak isto aj vývin ženských pohlavných orgánov. Druhá skupina – mužské hormóny sú zodpovedné za mužské črty – hrubší hlas, väčšiu svalovú hmotu, ochlpenie na tvári a hrudi, agresivitu a formovanie mužských pohlavných orgánov.

Aj muži aj ženy produkujú androgény aj estrogény. U žien sú dominantnými hormónmi estrogény, u mužov androgény. Muži v priemere produkujú 4-10 mg testosterónu denne. To znamená že týždenne je schopný muž syntetizovať 28-70 mg prirodzeného testosterónu.

Syntéza ženských hormónov

Aj napriek tomu, že ženy nemajú semenníky, produkujú testosterón. Ženské sexuálne hormóny sú produkované v nadľadvinkách a vaječníkoch. Vďaka viacerým enzymatickým procesom ženské telo syntetizuje potrebné sexuálne, mineralocorticoidné a glukokortikoidné hormóny. V tomto článku to ďalej nechcem podrobne rozoberať, lebo tu chcem zachytiť iba základy tejto problematiky.

Syntéza mužských hormónov

Ilustračné fotoVďaka tomu, že muži majú semenníky, syntetizujú oveľa viac androgénov ako ženy. Tiež vytvárajú androgény pomocou nadľadviek, ktoré sú pri ľadvinách. Najaktívnejším a najdominantnejším hormónom je testosterón, ktorému sa budem venovať v tomto článku predovšetkým.

Produkcia testosterónu je riadená hypotalamom, hypofýzou a semenníkmi. Podľa krvného séra – obsahu hormónov v krvy riadia produkciu endogénnych (telu vlastných) hormónov.

Ak je produkcia testosterónu príliš nízka, semenníky signalizujú hypotalamu aby uvoľnil viac luteinizačného hormónu. Leydigove bunky potom produkujú viac spermií a testosterónu. (tento proces je opäť trochu zložitejší, ja som to pre jednoduchosť skrátil).

Rovnako je to aj v prípade, že hladina testosterónu v krvi je príliš vysoká. Telo sa jednoducho snaží dodržiavať „zlatú strednú cestu“.

Testosterón

Ilustračné fotoNajviac sa budem venovať testosterónu Väčšina z anabolických steroidov sú odvodeniny od testosterónu preto sa väčšina vlastností testosterónu (ale nie vždy a všetky) týka aj ostatných steroidov. Testosterón má dve základné vlastnosti alebo efekty:

Anabolická charakteristika – sa vzťahuje k vytváraniu nových tkanív – hlavne svalov, čo vedie k rýchlejšiemu zotaveniu celého tela. Je to preto, že testosterón zvyšuje proteosyntézu (schopnosť tela zužitkovať bielkoviny) a zvyšuje obnovu tkanív.

Androgénna charakteristika– najčastejšie známe ako druhotné pohlavné mužské znaky ako sexuálne správanie, libido, vývin penisu, ochlpenia, hlbší hlas, agresivita a vývin spermií. Samozrejme, možno si to aj pocítil doslova na vlastnej koži – zvýšená mastnota pokožky a pupáčiky...

Pred tým, než rozoberiem vlastnosti testosterónu a jeho derivátov, je dôležité vedieť, že je rozdiel medzi voľným testosterónom (aktívny testosterón) a viazaného testosterónu (neaktívny) teda anabolicko androgénnymi steroidmi.

Viazaný testosterón je neaktívny, lebo je viazaný na globulín alebo na nižšej úrovni albumín. Voľný – aktívny testosterón sa dokáže viazať na receptory, kým viazaný nie... Voľný testosterón tvorí iba 1-3 % celkového testosterónu, kým viazaný až 97-99%.

Molekuly steroidov cestujú krvným obehom kým nenarazia na receptory na svalových bunkách. Potom sa spoja a vytvoria steroidno – receptorový komplex. Väčšina steroidných molekúl má špecifický tvar a zapadnú iba do niektorých receptorov podobne ako kľúč do zámku.

Zložitejším mechanizmom, ktorý tu nebudem opisovať vzniká zvýšená proteosyntéza a výrazne klesá katabolizmus. Je to preto, že molekuly testosterónu môžu obsadiť kortizolové receptory a blokovať ich.

Možno sa to zdá zložité (a to som ešte zjednodušil :-) ) ale toto je ozaj základ, ktorý by si mal vedieť.

Zvýšenie syntézy fosfokreatínu

Ak si už užíval kreatín, napríklad monohydrát, určite si pocítil efekt, ktorý kreatín prináša. Anabolicko androgénne steroidy zvyšujú syntézu fosfokreatínu.

ATP (adenosín trifosfát) je palivo pre tvoje svaly – slúži na vykonanie kontrakcie (napnutie svalu). Aby sa tak stalo, ATP sa musí zmeniť na ADP (adenosín difosfát) aby sa mohla uvoľniť energia. Steroidy podobne ako kreatín spôsobujú volumizačný efekt buniek (zväčšenie vďaka väčšiemu obsahu vody) a zadržiavanie aminokyselín v bunkách.

Vplyv steroidov na tuk

Ilustračné fotoAAS (anabolicko androgénne steroidy) majú pozitívny vplyv na ukladanie tuku. Po prvé AAS znižujú uvoľnený inzulín a zlepšujú inzulínovú citlivosť a tým svaly lepšie absorbujú všetky živiny ako bielkoviny, sacharidy a tuky. Inzulín je antikatabolický a anabolický. Inzulín však môže spôsobiť aj väčšie ukladanie tuku... Zníženie produkcie inzulínu a zvýšenie citlivosti na inzulín však vedie k pozitívnemu efektu na rast svalov a stratu tuku.

Ďalším dôvodom, prečo anaboliká vplývajú na syntézu tuku je, že blokujú aktivitu lipoproteínu lipázy.

Väčší objem krvi

Každý, kto užíval v minulosti AAS určite pocítil lepšie napumpovanie svalov. Toto je vďaka zvýšenej syntéze fosfokreatínu ale aj kvôli zvýšenému krvnému objemu. Testosterón zvyšuje počet červených krviniek. To vedie k väčším, tvrdším a žilnatejším svalom, ktoré prijímajú viac kyslíka a živín.

Steroidy – rast svalov na bunkovej úrovni

Rast svalov sa deje pomocou 2 mechanizmov:

 • Zväčšenie jednotlivých svalových buniek a svalových vlákien vďaka zvýšenej proteosyntéze. Toto je jav zvaný hypertrofia (zvýšený rast)
 • Druhý, veľmi dôležitý mechanizmus sa volá hyperplazia a znamená vytváranie nových svalových buniek a vlákien. Napriek tomu, že vedci sa doteraz hádajú či tento jav nastáva u ľudí, existujú indície, že vďaka steroidom je tento jav možný.

Toto je základ, ktorý som napísal preto aby si mal určitý prehľad o tom, čo sú steroidy a ako účinkujú. Samozrejme, že v tomto článku píšem iba základy a celá problematika vyžaduje viac priestoru.

Na našej stránke sa budeme ešte venovať aj tejto téme, lebo steroidy patria k silovým športom od ich vzniku a tento fakt nie je možné poprieť.

Komentáre

 • Martin M. 23.06.2010 11:20:17

  ahoj Boris,len technicka pripomienka pre nezainteresovanych v prvom riadku pod sekciou Zvysenie syntezy fosfokreatinu mas v prvej vete 2x pisany keratin miesto kreatinu….vieme co si myslel,ale mnohi nevedia a kedze je to nieco ine len to oprav…diky Mato

 • Valihora 23.06.2010 17:36:33

  díky, už to mám. automatické opravy sú nie vždy výhodné ;-)

 • klin3c 24.02.2011 18:42:53

  a co ich skodlive a vedlajsie ucinky? Su zle aj po trebars prvej “kure”? Ci zalezi aj na tom, co sa berie?

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.