Úvod / Články / Články o výžive / Med - elixír zdravia
Články o výžive

Med - elixír zdravia5

05.03.2012 pridal Majo 1

Každé ráno si dávam do kávy, alebo čaju jednu lyžičku medu. Pomáha mi to. A tak som sa rozhodol zozbierať z dostupných zdrojov (ale aj na základe vlastných skúsenosti) potrebné informácie o tomto elixíre zdravia  a podeliť sa s Vami o jeho účinkoch.

Med je už tisícročie vyhľadávanou zložkou potravy človeka, prírodným liečivom, kozmetickým prípravkom, a niekde ešte stále platidlom.... Je v skutku zázračným prírodným elixírom a takým aj zostane. Popri reálnych a vedecky podložených faktoch o mede a jeho účinkoch však vo verejnosti kolujú aj rôzne polopravdy, fámy ba i lži. Neraz k nim prispeli aj marketingové triky samotných včelárov a obchodníkov s medom. Svet plný dokonalých syntetických prípravkov doslova baží po zdravých a čistých prírodných potravinách. Čoraz viac ľudí sa usiluje o návrat k prírode, cielene vyhľadáva produkty, z ktorých čerpali zdravie a silu naši predkovia... Sladký zlatistý elixír z včelieho úľa je síce cenný produkt, ale nie natoľko vzácny, aby sa na Vašom stole objavil len raz v roku – na vianočnom stole. Dôvodov je niekoľko.

Nie je med ako med! Med je prírodná sladká látka, ktorá obsahuje najmä glukózu a fruktózu v rôznych pomeroch. Čím je med tekutejší, tým viac fruktózy obsahuje. Je produkovaný včelami (Apis mellifera) z nektáru rastlín, zo sekrétov živých častí rastlín alebo z výlučkov hmyzu cicajúceho živé časti rastlín, ktoré včely zbierajú, obohacujú vlastnými špecifickými látkami, ukladajú, zahusťujú a ponechávajú v plástoch, aby vyzrel. Aj laikovi je z toho zrejmé, že recept na zhotovenie tohto produktu je výlučným vlastníctvom obyvateľov včelieho úľa a len veľmi ťažko možno ich produkt znormovať a napodobniť bez ujmy na kvalite. To je dôvod, pre ktorý včelári tak veľmi odsudzujú snahy obchodníkov s medom a priekupníkov o rôzne vylepšenia medu. Norma totiž zakazuje čokoľvek do medu pridávať, či z neho odoberať, bez výrazného označenia. Inou kategóriou sú kombinácie medu a sušeného ovocia, orechov...   

Kedy pomôže lyžica medu?

 • Starý známy medový mackoOsvedčených a preverených receptov je známych veľa. Zmes jednoduchých cukrov a vody skoncentrovaná v objeme jednej polievkovej lyžice medu je pohotovostnou zásobou pre všetky príležitostné prípady. Ocenia to športovci, študenti, ale aj ostatní ľudia po celodennej námahe. Účinok sa dostaví takmer okamžite, pretože výživa prechádza bez úprav do ciev a nervov. 
 • Menej známe látky obsiahnuté v mede sa podieľajú na posilňovaní imunitného systému človeka, čím výrazne znižujú riziko ochorení, podporujú aktivitu srdcového svalu, pečene, obličiek, stabilizujú krvný tlak, zvyšujú vitalitu organizmu...  Zaručeným liekom na nervy je medovicový med s vysokým obsahom minerálov.
 • Vzhľadom k obsahu niektorých prírodných látok patrí med do sortimentu racionálnej výživy, kde pri rozumnom užívaní môže spĺňať funkciu vhodného sladidla.
 • Medovicový nápoj pred spaním vám zaručí hlbší a pokojnejší spánok.
 • Medovicový med pomáha aj pri chudokrvnosti, nedostatku  krvného farbiva a očiste organizmu – obsahuje totiž aj vysoký podiel prírodných antioxidantov.
 • Pri prechladnutiach je zasa vhodný vlažný čaj s citrónom a kvetovým medom s vyšším obsahom peľových zŕn.
 • Med má významné miesto v jedálnom lístku rekonvalescenta po ťažkých operáciách a dlhodobých ochoreniach.
 • Pri onemocnení (chorobe) je med nedoceniteľný. Nielen že dodáva telu dostatok dôležitých látok, energiu,... ale na rozdiel od rafinovaného cukru, nezaťažuje náš organizmus.
 • Nech je med akokoľvek sladký, ak sa konzumuje v rozumných dávkach ako liek, nemôže uškodiť ani diabetickým pacientom.

Čo treba vedieť o mede?

 • Med pre zdravieKaždý kvalitný med po čase skryštalizuje! Doba kryštalizácie závisí od vzájomného pomeru glukózy a fruktózy, od teploty skladovania...  Podozrivým z falšovania je med, ktorý ani po dlhšej dobe nekryštalizuje. Tuhý med ľahko rozpustíme vo vodnom kúpeli, teplota medu však nesmie prekročiť 40°C.
 • 100g medu obsahuje: sacharidy (cukry) 81,0g; tuky 0,0g; bielkoviny 0,3g, čo predstavuje 324 kcal (1360 kJ).
 • Je monosacharid s vysokým GI (glykemický index) – až 92.
 • Konzumácia väčších dávok medu prináša rovnaké výsledky ako príjem cukru.
 • Mykrovlny a vysoké teploty ohrevu nás pripravia o množstvo zdraviu prospešných enzýmov. Preto med nikdy nerozpúšťame v mikrovlnke, ale ani v horúcom čaji, či mlieku. Pre vysvetlenie – enzýmy sú biologicky aktívne látky, produkované žľazami tráviacej sústavy. Majú významnú úlohu v chemickom procese trávenia potravy – jednoducho povedané čistia liečia naše bunky, podporujú tvorbu nových zdravých buniek.

Med a škorica

 •  Med a škorica pomáha liečiť veľa nemocí.
 •  1 lyžička škorice a 2 lyžice medu pred jedlom zabraňuje zvýšeniu kyslosti žalúdku aj u najťažších jedál.
 •  obdobe 2 lyžice medu a 1 lyžička škorice rozpustenej vo vlažnej vode pomôže odstrániť infekciu mechúra a močových ciest.
 •  med so škoricou úspešne lieči i bolesti žalúdku a chráni žalúdok od vzniku žalúdočných vredov.
 •  Vy, ktorí trpíte častým nachladnutím, užívajte 3x denne veľkú lyžicu vlažného medu s ¼ malej lyžičky škorice po dobu 3 dní.  Vylieči sa tým nachladnutie, chronický kašeľ a prečistia sa aj priedušky.
 •  med a škorica vracajú cievam a žilám ich pružnosť.

Niečo pre ženy

 • Každý deň ráno, ½ hodiny pred raňajkami na lačný žalúdok a večer pred spaním vypite šálku čaju alebo vody (čaj je lepší) s medom a škoricou. Pravidelné užívanie pomáha znížiť váhu aj u mimoriadne obéznych ľudí.
 • Zmiešajte 3 lyžice medu a 1 lyžičku škorice. Túto zmes (pastu) aplikujte na pupienky pred spaním a ráno ich umyte teplou vodou. Ak to budete aplikovať denne, pupienky do týždňa zmiznú aj s koreňmi.

Majo 1  

Komentáre

 • Adam 05.03.2012 20:17:54

  Skvelý článok,potlesk :)

 • reis 06.03.2012 07:17:17

  nie je nad domaci med :)

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.