Úvod / Články / Články o výžive / Čia si, chia?
Články o výžive

Čia si, chia?4

24.05.2014 pridal nanuska chia semienka

Ak sa aspoň rekreačne venuješ zdravej strave, tak chia semiačka by pre Teba nemali byť nijakou veľkou neznámou. Povedzme si ale pravdu, nie každý má čas a hlavne chuť, vyhľadávať informácie o semenách, plodinách či rastlinách. Tento článoček, maličký bude predstavovať súhrn toho najdôležiejšieho o spomenutých semenách a samozrejme aj nejaké nepodstatné veci sa v ňom vyskytnú, šak nech to nie je až taká nehorázna nuda.

Čo to je a z kade to prišlo?

Chia semiačka sa dokotúlali do útrob našich domov, priamo hľa z totej Južnej Ameriky. Májovia a Aztékovia sa ich nevedeli dojesť, asi preto, lebo . . .  šak sa dozvieš neskôr, pekne čítaj ďalej. Tieto semiačka pripomínajú na prvý pohľad, možno aj na druhý, nepomletý mak, trošku väčšie zrnká, ale nemerala som to. (Niekto si na to ale čas našiel a vraj má také chia semienko 1mm v priemere.) Na jednej stránke som našla informáciu, že “chia” znamená v preklade “silu”, ale iný zdroj zas uvádza, že je to odvodenina zo slova “chian”, čo znamená “mastný”. Kde je pravda? Ani srnky netušia, ale myslím si, že niekde v strede, ostatne ako vždy. Chia je v podstate rastlina a jej názov je Salvia hispanica a radíme ju do rodiny mätovitých :)

Nutričné bohatstvo

100g chia semiačok predstavuje cca 486 kcal, pričom 42g tvoria sacharidy, 34g vláknina, 16,5 g bielkoviny a 30g tuku. Nádhera, no nie? Semiačka sú známe hlavne pre svoj vysoký obsah omega - 3 mastných kyselín - takmer 60% z celkového množstva tuku. Okrem omegy v nich nájdete, áno  alfu, konkrétne kyselinu alfa - linolovú - ALA. Podiel vlákniny tiež nie je na zahodenie, v 2 polievkových lyžicách sa nachádza okolo 10g vlákniny. No a v tých dvoch lyžicách nájdeš aj 18% GDA vápnika, 35% fosforu, 24% magnézia i horčíku a takmer 50% mangánu.

Chia ako súčasť receptov

Jeden z nosných parametrov tohoto zázraku je, že po konzumácii (čiže nestačí sa na ne len kukať)  navodzuje pocit nasýtenia. Empirický pokus nám dokáže, že keď zmiešaš lyžicu chia semienok s vodou a za pol hodinu ich dojdeš skontrolovať, tak nájdeš v pohári niečo ako želatínu. Čiže, keď tie semienka spapáš, tak v bruchu sa spolu s tými všetkými šťavičkami, ktoré v ňom máš, spraví niečo podobné a budeš dlhšie nehladný. Na druhej strane, keby to bol taký mega zázrak a jedli by ich všetci, tak s nadváhou nemá nikto problém a sme krásni a štíhli. Pravda je zas niekde v strede, už len zistiť kde ten stred býva :) Keď trpíš alergiou na lepok, alebo proste prirodzene nevyhladávaš potraviny s lepkom, chia Ti môžu poslúžiť ako alternatíva do rôznych raňajkových placiek, alebo ak si robíš nejakú kašu na raňajky, tak ich tam práskni. Chia nemajú nijakú výraznejšiu chuť. Dočítaš sa, že je tam istý náznak orechovej chuti, ale to by Ťa nemalo zastaviť. Chia semienka sa hodia v podstate do každého pokrmu, do koláčov, do dresingov, burgerov a zmiešať ich môžeš aj s ryžou a mne by sa teraz tiež hodili do toho cottagu s arašidovým maslom, čo mám pred sebou. Celkom dobrá šmakinka je keď ich rozmixuješ s kokosovým mliekom a ananásom - piňa colada je na svete. (Keď nemáš mixér nemixuješ, iba pomiešaj všetko dovedna.)

To je pre dnešné výživné okienko všetko, určite som na nejaké veci zabudla, ale taký už je život :)

Komentáre

 • petocell 25.05.2014 17:02:00

  Keď som prečítal časť o nutričnej hodnote skoro som spadol z postele :D Prvá myšlienka,ktorá ma napadla je kde sa to dá zohnať.
  Poradíte?
  Ďakujem

 • pedro14 26.05.2014 07:45:36

  petocell : http://www.humanbase.sk/  majú svoje potraviny a tam sa to dá zohnať. Majú aj ochutené chia semienka. Práve som to dojedol :)

 • LiLo 14.08.2014 14:22:24

  ja kupujem v bio obchode, sú super na ranajky zaliate ryžovým mliekom, rozmix.ovocím. lan.semiačkami, orechami atd.. :-)

 • Liby 29.10.2014 11:51:47

  Tiež kupujem v bio obchode su perfekte pijem ich iba tak s vodou maximalne puding http://varecha.pravda.sk/recepty/chia-puding-s-cokoladou/52569-recept.html  perfektna vec na ranajky… akurat som sa nikde nedocital ze preco len dve lizicky denne vsade je len ze dve denne ale nikde neviem najst PRECO ?

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.