Úvod / Články / Články o doplnkoch / Moje najlepšie doplnky výživy 2013
Články o doplnkoch

Moje najlepšie doplnky výživy 20135

05.01.2014 pridal Valihora Testogen

Fanúšik našej stránky Lukáš mi nedávno položil otázku, či by som mu neporadil, ktoré doplnky výživy mi zabrali najviac. Je to dobrá otázka, určite to zaujíma mnohých ľudí, preto som sa rozhodol, že najlepšie doplnky výživy za rok 2013 podľa môjho názoru zhrniem v článku.

Tento článok píšem nie len s pozície užívateľa, ale aj predajcu a hlavne poradcu. Denne sa rozprávam s našimi zákazníkmi a veľa kámošov si berie doplnky od nás, preto názory, ktoré si prečítaš sú zároveň skúsenosťou viacerých ľudí. Tí, čo sledujete našu stránku alebo obchod dlhšie nečakajte žiadne prevratné objavy, doplnky, ktoré spomeniem už určite poznáte. 

Novinky aj stará klasika

Ak sa mám najprv vyjadriť k novším doplnkom, za pozornosť určite stojí Testogen od Ronnie Coleman. Odporučil som ho veľa ľuďom a zatiaľ som nepočul ani jednu negatívnu skúsenosť. Je to komplexný stimulant testosterónu, jednou z hlavných zložiek je kyselina d-asparágová, ktorá účinne zvyšuje hladinu testosterónu a to pomerne rýchlo. Mimochodom, toto je hlavná zložka DAA Pro od Scitec, čo je tiež pomerne populárny stimulant testosterónu v našom eshope za veľmi dobrú Ronnie Coleman Testogencenu. Testogen však obsahuje oveľa viac látok a je komplexnejší, preto je oproti DAA Pro aj drahší. Myslím si však, že jeho cena je veľmi dobrá vzhľadom na to, čo dokáže.

V menovaní účinných látok môžem ďalej pokračovať. Agmatin zlepšuje využitie oxidu dusného (Nitric Oxide) a tým zlepšuje napumpovanie, L-carnitine tatrate - látka, ktorá zlepšuje funkciu metabolizmu a samozrejme pomáha spaľovať tuky a veľmi zaujímavou zložkou je aj výťažok z rastliny s krásnym názvom Krpčiarka Veľkokvetá (Horny Goat Weed), ktorá sa stáročia využíva v Čínskej medicíne na zvýšenie mužnosti. Kľúčovou látkou Testogen je Astragin - v súčasnosti veľmi moderná látka, ktorá sa pridáva do špičkových doplnkov. Klinickými štúdiami sa zistilo, že táto látka značne zlepšuje účinok doplnkov výživy - vitamínov, arginínu, aminokyseín atď… Astragin pridávajú Colemanovci do všetkých svojich výrobkov, čím sa zvyšuje účinnosť ale trochu aj cena. Každopádne však, Ronnie Coleman Testogen je vynikajúci stimulant testosterónu, ktorý je určený hlavne skúseným makačom starším ako 25 rokov. Nie, že by bol škodlivý pre mladších, no tí majú zatiaľ vlastného testosterónu dosť. 

BSN - Epozine je podobne ako Testogen vynikajúcim viaczložkovým stimulantom výkonu avšak nestimuluje testosterón ale hlavne prekrvenie svalov, transport živín a stimuluje produkciu červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík. Toto všetko potom zabezpečuje lepší výkon, dusíkovú bilanciu a rast svalov. Pokiaľ poznáš starý dobrý Nitrix, toto je ešte lepšie. Novší výrobok založený na moderných poznatkoch - toto je cesta, ktorou sa budú uberať nové doplnky výživy. BSN je opäť krok pred konkurenciou :).

Scitec Jumbo ProfessionalŽiadna novinka na svete ale medzi gainermi si myslím, že vyniká Jumbo professional. Je síce pravda, že gainer roka (podľa Bodybuilding.com) vyhral Optimum Serious Mass, no u mňa je Jumbo ešte trochu vyššie. Anketa stránky Bodybuilding.com je síce veľmi prestížna, no predsa je to Americká stránka a Scitec nie je v USA tak veľmi rozšírená značka. 

Jumbo professional je zaujímavý z viacerých hľadísk - v provom rade, čo je výnimočné, obsahuje viac zložiek sacharidov - nie bielkovín, ako býva zvykom, ale sacharidov. Je to preto, že každý polymér glukózy má iné vstrebávanie. Vitargo, čo je nízkomolekulárny sacharid, vynikajúco prechádzajúci bunkovými stenami prakticky okamžite, Palatinose - sacharid z nízkym glykemickým indexom a postupnejším uvoľnovaním ale aj najpríklad klasický maltodextrín. 

Jumbo obsahuje na gainer aj pomerne veľa srvátkových bielkovín, zmes kreatínov od Scitec “Creabomb” - tvorí ju viacej esterov kreatínu pre lepšiu využiteľnosť, zmes glutamínov “Gbomb” a veľa ďalších, klasických látok na zvýšenie výkonu ako beta alanín, taurín, citrulín malát… je toho naozaj veľa. Už jeho predchodca, klasický zelený Jumbo je vynikajúci, Jumbo professional je úplne TOP. 

Na kĺby už niekoľko rokov nepoznám nič lepšie ako Animal Flex. Som presvedčený o jeho účinnosti, aj keď som pravdupovediac na sebe jeho efekt až tak necítil, viacerí moji kámoši alebo aj môj dlhoročný klient jeho efekt vyslovene cítia. Napríklad im toľko nepukajú kĺby. Jeho tajomstvo spočíva vo viacerých tabletách v jednom balíčku - obsahuje totiž mnoho látok, navyše v štedrých dávkach, že by sa nevošli do 1 tablety - bola by dosť véééééľkáááááá :). Základnými zložkami sú samozrejme glukosamín, chondriotín, methylsulfonylmetán (MSM) ale aj ľanový olej, kyselinu hyalurónovú alebo enzým bromelaín - pôsobí protizápalovo. Ešte jedna vec. Jeden z najznámejších eshopov na Slovensku píše, že Animal Flex sa má užívať na lačno. Prosím ťa, nerob to. V najlepšom prípade ti bude mierne blbo, osem tabliet je osem tabliet brácho, tieto látky sa však lepšie vstrebávajú spolu s jedlom. Ale to sa niekedy stáva, keď o doplnkoch píšu ľudia, čo o tom vedia iba koľko na tom zarobia…

Scitec Monster 100Za špíčku medzi vitamínmi som dlho považoval Universal Animal 100. Jeho vynikajúci koncept - balíčky s viacerými tabletami, veľké dávky kľúčových vitamínov, minerálov, tráviacich enzýmov, látok podporujúcich výkon aj spaľovanie tuku považujem za geniálnu a jedinečnú myšlienku. Ako to však býva, ostatné firmy rýchlo pochopili aký výnimočný Animal Pak je a začali ho kopírovať. Vždy som sa na tieto pokusy pozera s odporom hlavne pre to, že jednoducho iba odkukali niečo, čo je originál. Musím však priznať, že Scitec, aj keď túto formu skopíroval - dokonca nazval svoje výrobky označením “Pak” originál od Universalu predbehol. Čo je podľa mňa maximálny vrchol drzosti, Jumbo Pak obsahuje tak isto ako Animal Pak 44 sáčkov. Normálne, keď sa nad tým zamýšlam som úplne nasratý. Je to akoby niekto založil stránku fitnesmagazin.sk a dal si prezývku Valihorár. Musím však objektívne priznať, že dva výrobky od Scitec - Jumbo Pak a Monster 100 sú veľmi dobré multivitamíny za veľmi dobrú cenu. Ich zloženie je veľmi podobné, oba obsahujú 1 000 000 rôznych látok, Jumbo Pak obsahuje zmes kreatínov “Creabomb”. Monster pak obsahuje zmes probiotík a zmes výťažkov bylín. Oba výrobky obsahujú okrem vitamínov a minerálov zmes na spaľovanie tuku založenú na karnitíne, komplex na výživu kĺbov a samozrejme kopec aminokyselín.  

Medzi proteínmi som nič významné neobjavil, len som si utvrdil, že 100% Whey Gold Standard od Optimum je vynikajúci proteín. Nie, že by ti z neho rástli svaly viac ako z iných proteínov, ale je to celková vyvážená hodnota, ktorú ponúka. Výborná chuť, hlavne čokoláda, rocky road ale napríklad aj tropical sú príchute, s ktorými sú všetci spokojní (ovocné príchute ja osobne nepreferujem…), skvelá rozpustnosť, vynikajúca kvalita, pridané BCAA a glutamín, to sú všetko pozitívne vlastnosti. Ostatné proteíny sú sladšie, lacnejšie, hustejšie, menej výrazné, obsahujú také alebo onaké látky ale Whey Gold Standard je tak akurát. Optimum to vychytal na mnoho rokov, ich proteín je jednoducho stále najepší aj v mojich očiach. Musím súhlasíť s anketou bb.com - tento rok získlal 2 ocenenia, určite nie nadarmo. 

Myslím si, že čo sa týka proteínu, viem o čom hovorím. Takmer každý deň za mnou chodia ľudia a nechajú si poradiť, ktorý proteín si majú kúpiť. Každý chce samozrejme niečo iné ale ako som spomenul, niektoré sú moc sladké, iné moc umelé, s Whey Gold standard bolo zatiaľ najviac ľudí spokojných. Navyše si nemôžem dovoliť riskovať svoju povesť a odporúčať niečo, s čím by ľudia neboli spokojní. Rýchlo by som stratil dôveru zákazníkov. 

Z viaczložkových proteínov ma počas uplynulého roku najviac zaujal Scitec - Super 7. Vynikajúce zloženie, 7 zložiek bielkovín, ktoré však pochádzajú iba zo živočíšnych zdrojov, čo je výnimočné, lebo výrobcovia do mnohozložkových proteínov často dávajú aj sójový alebo iný, rastlinný proteín. Toto sa mi veľmi páči, pretože určite vieš, že živočíšne bielkoviny sú pre ľudský organizmus oveľa hodnotnejšie ako rastlinné. Mimochodom, touto cestou sa vydal aj nový Myofusion Elite od Gaspari, keď zo zloženia vyhodil sójový a ryžový proteín a obsahuje 4 zložky bielkovín výlučne živočíšneho pôvodu.

Zo stimulantov pred trénngom ma nič tak veľmi nezaujalo, samozrejme je kopec silných a účinných stimulantov ale žiaden nevyniká. Tak isto aj naši zákazníci Stimulant Jack3dkupujú všetky popredné stimulanty rovnako, každý má rád svoje. Odporúčať môžem Hyper FX od BSN, Cellucor C4 alebo Rush od Stackeru. Ak by niekto chcel, tak ešte stále máme pár kusov legendárneho Jack3d - americkú verziu.

To je asi všetko, čo ma z doplnkov výživy v roku 2013 najviac zaujalo. Určite som na niečo zabudol, určite je veľa ďalších kvalitných výrobkov ale toto je určite môj najlepší výber.

Komentáre

 • Majo 1 11.01.2014 20:59:29

  Nikto sa nevyjadril, nepridal komentár, .. alebo si všetkým zalepil ústa? Dík za najnovšiu aktualizáciu v tejto oblasti. Určite mi to pomôže. A pamätaj - nie každému sa zavďačíš.

 • myschovip 25.01.2014 14:51:43

  no a co kreatin ? akeho mas tam favorita ? ci je to stale Cellmass od BSN ?

 • kakochu 13.07.2014 13:24:33

  Vsetko je to pekne ale….steroidy su steroidy keby ich ronnie nebral s tymto by nevyhraval ani nahodou:D

 • kakochu 13.07.2014 13:29:29

  Mozem brat hocico ale ked gule povedia mozgu staci tak staci a je finito.mlady maju test.vela ano lenze….davaju ho prec ...ach ta puberta no a kedy sa vstav doplni?za tyzden?s dobrym treninkom tak aj za 4 dni bez sexu.ano pomahaju tie vyrobky ale….mozog povie staci no a potom uz len umelo pridat inac the end.

Pridať komentár

Ak chcete vložiť komentár, musíte sa prihlásiť

O nás

Máš pre nás zaujímavú ponuku na spoluprácu? Neváhaj a kontaktuj nás na našej emailovej adrese:

info@fitmagazin.sk

Otázky ohľadom výživy, tréningu a doplnkov smerujte na naše fórum.

A hlavne nám nevolaj na:

+421 912 345 678 90

Newsletter

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte najnovšie informácie z oblasti fitness a športovej výživy.

Reklama

Reklamu na Fitmagazin.sk zabezpečuje spoločnosť Wake Up Advertising, spol. s.r.o.

Kontaktná osoba:
František Hurný
Sales Manager
M +421 908 703 827
frantisek.hurny@wakeup.sk

Cenník v PDF »

Nájdeš nás aj na:

Twitter Facebook Google+
Úvod · Články · Videá · Fórum · eShop · O nás · Kontakt © 2012. FitMagazin.sk. Všetky práva vyhradené.